Lato to czas, kiedy nasze pociechy mają więcej czasu wolnego, a słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu na zewnątrz i sprawia, że zyskujemy więcej energii. To także czas pełen atrakcji – niezależnie od tego, czy gdzieś wyjeżdżamy, czy spędzamy urlop w domu. Nie zawsze jednak pomysły na wakacyjne zabawy przychodzą do głowy same… Potrzebujesz inspiracji? Spieszymy z pomocą!

Co robić z dziećmi w wakacje? Propozycje do domu

Budowanie bazy

W wakacje nasz dom może przejść prawdziwą metamorfozę. Pamiętacie może, gdy jako dzieci budowaliście bazy? Zaraźcie tym swoje pociechy! Prześcieradła, poduszki, koce i klamerki! Tylko tyle potrzeba, by np. w salonie stworzyć wspaniałą przestrzeń, w której można się zaszyć na długie godziny. A skoro nie trzeba chodzić do szkoły i przejmować się porannymi obowiązkami, może skusicie się na nocowanie w tym wyjątkowym miejscu? Niezapomniane wspomnienia gwarantowane!

Sprawdź, jaką lekturę podrzucić dziecku do bazy: Książki na wakacje dla dzieci

Filmowe scenerie

Nawet jeśli nie macie zaplanowanych na wakacje żadnych podróży, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyobraźnia zabrała Was, gdzie tylko chcecie. Każde miejsce w domu może stać się kosmosem, indiańską wioską, zamkiem księżniczek albo miastem zamieszkanym przez kowbojów. Wystarczy trochę chęci, projekt dekoracji i czas na ich przygotowanie (a tego na pewno w wakacje nie zabraknie!). Wybierzcie ulubiony motyw Waszego dziecka i do dzieła!

budowanie zamku/dekoracji – idealna zabawa na wakacje dla dzieci
źródło: Shutterstock

Spektakl teatralny

Mając już wspaniałą scenerię, możecie zorganizować także przedstawienie teatralne. Będziecie aktorami czy użyjecie pacynek? Wspólnie napiszcie scenariusz, przygotujcie kostiumy dla bohaterów i róbcie próby. Może na premierę zaprosicie dziadków lub sąsiadów? To świetny pomysł na zabawę i integrację całej rodziny!

Wakacyjne zabawy z dziećmi – wersja ogrodowa

Biwak w ogrodzie

Gdyby tak zamienić ogród w plac biwakowy? W końcu biwakować możemy nie tylko na wyjeździe, ale też w ogrodzie! W ciepłe noce warto przetestować, jak to jest spać na zewnątrz. Jeśli nie wiecie, jak przygotować się do namiotowania, sięgnijcie do książki „Basia i biwak” od wydawnictwa HarperCollins. Choć nasza bohaterka na biwak wybiera się do lasu, to jej pomysły na pewno dostarczą Wam inspiracji!

Basia i biwak – okładka książki

Ognisko

Ogród to miejsce, które może stać się areną wielu wakacyjnych aktywności. Tradycyjnym letnim elementem jest także ognisko. Jeśli zastanawiasz się, co robić z dziećmi w wakacje, szczególnie w długie wieczory, to jest to strzał w 10! Pieczenie kiełbasek na kijach, ziemniaków czy pianek, wspólne śpiewanie i opowiadanie historii do późna, to wspaniały sposób na letni wieczór.

Tor przeszkód

Zabawy wakacyjne dla dzieci powinny uwzględniać też sporo ruchu! Może uda Wam się stworzyć ogrodowy tor przeszkód, który będziecie wspólnie pokonywać?

Czytaj też: Pomysły na zabawy w ogrodzie

Kino letnie

By zachować balans, wieczorem odpocznijcie przy seansie filmowym na świeżym powietrzu.  Potrzebny będzie rzutnik i duże prześcieradło, które zastąpi ekran. Przygotujcie ulubione przekąski i wybierzcie film, który wszyscy uwielbiacie!

Zabawy w basenie

Nawiedzające nas coraz częściej upały sprawiają, że najlepsze zabawy na lato to te, które kojarzą z wodą. W Waszym ogrodzie albo nawet na balkonie może stanąć dmuchany basen. Dla dzieci sam w sobie jest super rozrywką! By szybko się nie znudził, pomyśl o zabawkach (stateczkach, piłeczkach czy pistoletach wodnych), które uzupełnią pierwsze lekcje pływania.

Czytaj też: Jak przetrwać upały z dzieckiem?

(Nie)plażowe zabawy z piaskiem

Choć piasek kojarzy nam się z polskimi plażami, to jednak bawić się nim możemy także w domowych okolicznościach. Sięgnijcie po książkę „Piasek. Przygody z nauką”, a przekonacie się, jak wiele ukrytych możliwości drzemie w tych okruszkach! Przeprowadźcie 10 prostych doświadczeń, które nie tylko okażą się świetną zabawą na lato, ale też odkryją nieco sekretów ze świata nauki.

Piasek – Przygody z nauką

Zabawy na lato – małe wyprawy

Krótkie, jednodniowe wycieczki to także świetna okazja do cieszenia się wakacjami. Co powiecie na wyprawę do lasu? Taka czeka Basię i jej rodzinę. Jak im się podobało, dowiecie się z książeczki „Basia i wyprawa do lasu”. Dla najmłodszych będzie to także skarbnica wskazówek, co oglądać i na co zwracać uwagę w trakcie spaceru. Posłuchajcie śpiewu ptaków i odgłosów leśnych zwierząt. Ciekawe, kogo uda Wam się usłyszeć!

Basia i wyprawa do lasu

Pomysłów na zabawy wakacyjne wciąż za mało? Twoje dziecko co jakiś czas przypomina, że jet mu nudno? Podsuń mu książeczkę o Hani i jej wakacjach „Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem”.

Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem

Główna bohaterka obawiała się, że przeżyje najnudniejsze wakacje w jej życiu.  Wszyscy przyjaciele wyjechali, a ona ma spędzić czas ze Smrodkiem pod opieką Starszej Cioci. Na szczęście wpadło jej do głowy kilka pomysłów. Może któryś uda Wam się wcielić w życie i wakacje okażą się tymi najlepszymi? Do dzieła!