W życiu każdego smyka przychodzi moment, w którym musi stanąć przed nie lada wyzwaniem. Wiązanie sznurówek może na początku sprawiać trudności, dlatego podpowiemy Ci, z jakich pomocy skorzystać, aby nauka tej umiejętności poszła sprawniej. W artykule znajdziesz różne sposoby wiązania butów, wierszyki, które pomogą dziecku się skoncentrować, filmiki instruktażowe, a nawet… książeczkę.
Nauka wiązania butów dla dzieci – od czego zacząć?
Zanim Ty i Twoje dziecko przejdziecie do bezpośrednich zmagań ze sznurówkami, przygotujcie się do nich poprzez zabawę.
Dobrym pomysłem będzie wspólne wykonanie buta treningowego, czyli szablonu, który wytniecie z papieru lub kartonu. W szablonie zróbcie odpowiednie dziurki. Dziecko będzie mogło samodzielnie pokolorować taki szablon lub ozdobić go, a dzięki temu oswoić się trochę z nowym wyzwaniem. W gotowy but włóżcie sznurki w dwóch różnych kolorach, dzięki temu łatwiej Ci będzie pokazać maluchowi kilka technik wiązania butów.
Pomocne mogą okazać się także wierszyki – kiedy podziałasz na wyobraźnię dziecka, skomplikowane ruchy, które trzeba wykonać przy wiązaniu sznurówek, mogą okazać się łatwiejsze do zrozumienia. Przecież splatanie dwóch uszu króliczka jest dużo ciekawsze niż robienie supełków na sznurkach!
Różne techniki sznurowania
Metoda wiązania z wierszykiem o myszkach
Pierwszy sposób wykorzystuje wierszyk o myszkach Piki i Miki:
Były sobie myszki: Miki i Piki. Miały długie ogonki – dziecko trzyma w rączkach obie sznurówki,
zamieniły się miejscami – a następnie je krzyżuje,
jedna myszka weszła do norki – dziecko wkłada koniec jednej sznurówki w utworzone oczko,
druga ją zamknęła – i zaciska supeł,
jedna wystawiła uszko – z jednego ze sznurowadeł dziecko robi pętelkę, „uszko”,druga ją okrążyła i wystawiła swoje – owija drugą sznurówkę dookoła uszka i przez otwór wypycha drugą,
przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki – dziecko chwyta za oba uszka i zaciska supełek.
Metoda z króliczkiem
Kolejna metoda nauki wiązania butów powołuje do życia sznurówkowego bohatera – króliczka:
- najpierw z dwóch sznurówek robi się supełek, czyli głowę króliczka,
- następnie z każdej z nich tworzy się pętelkę – uszy króliczka,
- „uszy” krzyżuje się,
- i jedno królicze ucho przekłada się przez dziurkę, która między nimi powstała.
Metoda z wiewiórką
Historia o wiewiórce też może przypaść do gustu Twojemu dziecku. Supełek to korzeń drzewa, pętelka z pierwszej sznurówki to drzewko. Druga pętelka to wiewiórka, która biegnie wokół drzewka, wskakuje do norki pod nim i wychodzi drugiej strony.
Powyższe metody możesz zobaczyć na filmiku:
Kiedy te techniki wiązania sznurówek się nie sprawdzą, istnieje dużo prostszy sposób. Okaże się on pomocny, jeśli dziecko ma trudność z utrzymaniem w rączkach pętelek i ich jednoczesnym związaniem. Maluch koniec prawego sznurowadła wkłada do prawej dziurki, a koniec lewego do lewej. Następnie krzyżuje powstałe pętelki i zawiązuje dwukrotnie.
Pomocny będzie tu filmik instruktażowy:
Trening czyni mistrza
Pamiętaj, że przy nauce wiązania butów musisz wykazać się dużą cierpliwością – nie poganiaj dziecka. Pokaż mu powoli wszystkie sposoby i powtarzajcie ten, który spodoba mu się najbardziej. Pozwól mu robić to samodzielnie, nie wyręczaj za każdym razem, kiedy na przykład sznurówka wypadnie mu z ręki. Ważne będą też Twoje motywujące słowa, w ten sposób pokażesz dziecku, że jego starania napawają Cię dumą.
Bonus: książeczka na zachętę!
Ponieważ nauka wiązania sznurówek to prawdziwe wyzwanie, warto wcześniej przygotować na nią dziecko. Książeczka „Ubrania. Koloruję i wiem” o tematyce związanej z ubraniami może być dobrym pretekstem do tego, aby nauczyć dziecko wiązać buty. Kolorowanie kolejnych części garderoby będzie dla dziecka przyjemną zabawą, w czasie której maluch pozna elementy stroju na różne pory roku. Na jednej ze stron znajdują się trampki – ten rysunek może być pierwszym krokiem do podjęcia sznurówkowego wyzwania.
Książeczka Ubrania. Koloruję i wiem autorstwa Anny Boboryk z serii „Akademia Mądrego Dziecka” to dobry pretekst, by rozpocząć z dzieckiem naukę wiązania butów.
Liczba stron: 64
Wydanie: Warszawa 2013
Książka jest odpowiednia dla dzieci w wieku od 2 do 3 lat.