Gorące dni potrafią mocno uprzykrzyć życie każdemu. Jednak podczas upałów powinniśmy otoczyć szczególną troską seniorów i dzieci. Przypominamy najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, by odpowiednio zadbać o dziecko w upalną pogodę. Podpowiadamy także, jakie zabawy i zajęcia najlepiej się sprawdzą w tym czasie.

Jak ulżyć dziecku w upał?

Musimy pamiętać, że dzieci nie mają w pełni rozwiniętego mechanizmu regulacji temperatury. Dlatego ryzyko odwodnienia jest u nich większe niż u dorosłego, a to sprawia, że powinniśmy zadbać szczególnie o ich ochronę przed słońcem. Zatem jak ulżyć dziecku w upał? Przede wszystkim należy zadbać o podawanie odpowiedniej ilości płynów. Najlepszym wyborem jest niegazowana woda. Trzeba natomiast unikać napojów z dużą ilością cukru. Ważne, aby dziecko piło często.

Zastanawiasz się, czy wychodzić z dzieckiem w upał? Nie jest to niemożliwe, ale wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności:

  • Unikaj najgorętszych godzin – chodzi tu o czas między 11.00 a 16.00, kiedy promieniowanie UV jest najintensywniejsze. W tych godzinach najlepiej przebywać w chłodnych pomieszczeniach. Najlepsze godziny na spacer z dzieckiem w upały to wczesne rano oraz późne popołudnie.
  • Stosuj krem z wysokim faktorem UV – regularnie sięgaj po kosmetyki przeciwsłoneczne z filtrem UV o odpowiednim współczynniku ochrony przed słońcem (SPF, najlepiej 50), by chronić wrażliwą skórę dziecka przed oparzeniami. Najlepiej nakładać krem co 2 godziny oraz po każdym kontakcie z wodą.
  • Pamiętaj o nakryciu głowy i odpowiednim ubraniu – czapka lub kapelusz dla dziecka i okulary przeciwsłoneczne są niezbędne w upalne dni. Maluch powinien nosić ubrania z lekkich, przewiewnych, najlepiej naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna.
  • Szukaj cienia – spacer z dzieckiem w upały powinien w miarę możliwości odbywać się w zacienionym miejscu, np. w parku, lesie. Na odpoczynek wybierajcie miejsca, gdzie łatwo znajdziecie cień.
  • Obserwuj dziecko – zwracaj uwagę na zachowanie dziecka na zewnątrz. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, typu: senność, nadmierna drażliwość, osłabienie czy mdłości, udajcie się w chłodniejsze miejsce i jak najszybciej podaj maluchowi płyny – być może doszło do przegrzania. Jeśli objawy się nasilają, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, udar słoneczny wymaga interwencji.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka nad wodą – kiedy zastanawiamy się, gdzie wybrać się w upał z dzieckiem, naturalnie na myśl przychodzą nam miejsca nad wodą. Morze, jeziora i rzeki czy choćby baseny pomagają się schłodzić i przynoszą ulgę w gorące dni. Pamiętaj jednak o tym, by wypoczynek był bezpieczny.

Pomysły na zabawy w upalne dni

Jak wiadomo, w gorące dni woda przynosi upragnioną ulgę. Właśnie dlatego w upał z dzieckiem świetnie sprawdzą się zabawki wodne i z wodą w roli głównej. Seria książeczek „Wodne czary-mary” zajmie malucha w gorący dzień i zapewni mu spokojną rozrywkę.  Magiczny, wodny flamaster dołączony do książeczek interaktywnych zachwyci małego czytelnika – wystarczy pomalować nim białe fragmenty stron, a naszym oczom ukażą się wspaniałe ilustracje. Dobra zabawa z ulubionymi, bajkowymi bohaterami gwarantowana!

Sprawdźcie też serię „Wodne przygody”, w której maluchy mają okazję zagłębić się w pełen kolorów świat czarodziejskich koników i wróżek, dinozaurów czy mieszkańców lasu. Wystarczy tylko zanurzyć pędzelek w wodzie i pomalować białe miejsca na stronach. Psst! Te malowanki to prawdziwa ulga dla rodziców – nie trzeba po nich sprzątać.

Smerfy. Wodne czary-mary
Wodne czary-mary Basia
My little pony. Wodne czary-mary

W dzieciach drzemią nieskończone pokłady ciekawości i kreatywności. Wakacje to doskonały moment na samodzielne odkrywanie świata i poznawanie zasad panujących w świecie nauki. Co, jeśli upał doskwiera za bardzo i zewnętrzne aktywności muszą trochę poczekać?

Żądzę wiedzy pomogą zaspokoić najmłodszym edukacyjne publikacje z serii „Przygody z nauką”! Dzięki znajdującym się w książeczkach opisom eksperymentów mały odkrywca może poszerzać horyzonty bez wychodzenia z domu. Na upały polecamy szczególnie pozycję „Woda” – doświadczenia z królową cieczy w roli głównej pozwolą się trochę orzeźwić ;)

Przygody z nauką – Woda

Wiesz już, jak przetrwać upał z dzieckiem i na co zwracać uwagę w najgorętsze dni. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest inne i może wykazywać różną tolerancję na wysokie temperatury. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo malucha.