Wakacje już za rogiem, zatem pora zastanowić się, co zabrać ze sobą w podróż. Ubrania, przybory toaletowe, przekąski i… coś dla rozrywki ? Naszym zdaniem wakacje to jeden z lepszych momentów na lekturę.

Zatem jakie książki dla dziecka na wakacje wybrać? Sprawdź listę nowości 2020 roku, które zabiją nudę, uprzyjemnią długą podróż. Maluchowi ułatwią zaśnięcie w nowym miejscu, a straszakom pozwolą na jeszcze lepszy start po powrocie do szkoły.

Najlepsze książki dla dzieci na wakacje

Nasza lista książek na wakacje dla dziecka to uzupełnienie wakacyjnej walizki. Wzięliśmy pod uwagę nie tylko treść, ale też gabaryty lektury. W końcu to ważne, aby format książki nie był przytłaczający – w walizce powinno zostać też miejsce na wakacyjne pamiątki!

Książki w sam raz do samochodu

W samochodową podróż warto zabrać ze sobą też naturalnie książkę o… aucie. Na przykład „Dzień dobry, samochodziku”. Prosta historyjka i kolorowe ilustracje zajmą uwagę maluszka, a ruchome elementy rozwijają zdolności manualne.

książki dla dzieci na wakacje
Książeczka jest odpowiednia dla dzieci powyżej 2 roku życia

Na podróż samochodem wybierz wakacyjne książki o niewielkim formacie. Takie, które dziecko utrzyma w rączkach samodzielnie. Dobrym pomysłem dla najmłodszych będą książeczki interaktywne. Przystępne wymiary (17 × 17 cm) mają np. te z serii „Pierwsze słowa”: „W lesie” czy „Na wsi”. Możesz je dopasować do tego, dokąd się wybieracie, i dzięki nim tłumaczyć dziecku, czego może się spodziewać na miejscu.

jakie książki dla dziecka na wakacje
wakacyjne książki dla dzieci
Obie książki nadają się dla dzieci powyżej 1 roku życia

Wyjeżdżacie nad morze? Sięgnijcie po „W oceanie”. Niesamowite morskie zwierzęta rozbudzą wyobraźnię dziecka na długo przed tym, zanim dojedziecie na miejsce.

co dla dziecka do czytania na wakacje
Książka jest odpowiednia dla dzieci powyżej 3 roku życia

Podczas podróży samochodem przyda się jeszcze „Basia do słuchania”. Zestaw zawiera zarówno książeczkę, jak i audiobook, więc droga nie będzie się dłużyć.

co do czytania na wakacje dla dziecka
Książka jest odpowiednia dla dzieci powyżej 3 roku życia

Książeczki aktywnościowe

Wakacje to przede wszystkim czas zabawy. Zadbaj jednak o to, aby książki dla dziecka na wakacje pobudzały rozwój i zainteresowania. Co prawda „Pierwszego origami. Żaby” dziecko nie złoży w samochodzie, ale może śmiało zająć się sztuką składania papieru wieczorem, po dotarciu do celu podróży. Papierowa układanka zapewni rozrywkę na wypadek złej pogody i pomoże w kształtowaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej, a wszystko umili opowieść o przygodach zwierzątek.

książki na lato dla dziecka
Książka jest odpowiednia dla dzieci powyżej 3 roku życia. Na naszej stronie możesz przeczytać też więcej o origami dla dzieci ?

Dziecko może ćwiczyć spostrzegawczość z serią „Szukaj i znajdź”. Na malucha czekają książeczki „Muminki i morze” oraz „Muminki w lesie”. Zadania przystosowane są do możliwości kilkulatków, tak aby nauka kolorów czy pierwszych obliczeń była przede wszystkim frajdą.

co czytać dziecku latem
książka na wakacje dla dziecka
Książeczki są odpowiednie dla dzieci powyżej 3 roku życia

Wakacje z Basią

Świetną towarzyszką wakacyjnych zabaw będzie Basia. To pomysłowa dziewczynka, która wraz z rodziną przeżywa mnóstwo przygód. Wybierając się do lasu, zabierzcie ze sobą „Basię i biwak”. Ale zacznijcie czytać jeszcze przed wyjściem! Lektura będzie wspaniałym pretekstem do wyjaśnienia dziecku, jak się przygotować, co należy spakować. A później – jak bezpiecznie rozpalić ognisko.

Basia i biwak - Zofia Stanecka
Basia to lektura dla dzieci powyżej 3 roku życia

Podczas wakacji na pewno zdarzy się moment, kiedy dziecko będzie wolało zajrzeć do komputera, tabletu albo telefonu, zamiast korzystać z pogody. W takiej sytuacji warto sięgnąć po kolejną część przygód Basi – „Basię i tablet”. Razem z dziewczynką i jej bratem Twoje zrozumie, że nowe technologie są przydatne, jednak w nadmiarze szkodzą. Będzie to dobry moment na rozmowę o tym, dlaczego nie należy spędzać z nimi za dużo czasu ? Co ważne, dzięki tej książeczce możecie porozmawiać też o dzieleniu się sprzętem. Basia pokłóciła się z bratem o tablet. Na jej przykładzie możesz pokazać dziecku, że nie warto.

Basia i tablet - Zofia Stanecka
Tę książkę wybierz na wakacje dla dziecka powyżej 3 roku życia

Wakacje z przyjaciółmi z kreskówek

Twoje dziecko ma swoje ulubione programy telewizyjne? Spróbujcie wspólnie znaleźć historie, które do nich nawiązują. Zabierzcie do plecaka na przykład książeczkę „Tomek i przyjaciele. Bajki 5 minut przed snem”. To zbiór prostych opowieści o przygodach mieszkańców wyspy Sodor.

Tomek i przyjaciele. Bajki 5 minut przed snem
Książka jest odpowiednia dla dzieci powyżej 3 roku życia

W czasie wakacji warto mieć ze sobą także książeczki „Bing” oraz „Masza i Niedźwiedź”. Kolekcje bajek o ulubionych bohaterach pozwolą poznawać ich przygody z dala od telewizora, a lektura o znajomych bohaterach pomoże maluchowi zasnąć w nowym miejscu ?

Bing. Nowa kolekcja bajek - Ted Dewan

Książki dla dzieci czytających samodzielnie

Może to właśnie wakacje 2020 będą dla Twojego dziecka czasem pierwszych udanych prób samodzielnego czytania? A może Twoja pociecha już płynnie czyta? Jeśli tak, to sprawdźcie serię „Czytam sobie”! Na wakacje polecamy z niej dwie książki, które nawiązują do podróży po Polsce.

O smoku spod Wawelu” to znana legenda o Krakowie – a wydana z myślą o pierwszych próbach samodzielnego czytania świetnie uzupełni wycieczkę do stolicy Małopolski. Jadąc w kierunku morza, zabierzcie „Figle w fokarium”. Jako rodzic zwróć uwagę, że „Czytam sobie” to książeczki wspierające naukę samodzielnego czytania. Wraz z postępami w nauce, po wakacjach, dziecko będzie mogło wypróbować książeczki z kolejnych poziomów serii – tytułów w serii jest ponad 100 i każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

Czytam sobie. O smoku spod Wawelu. Poziom 1 - Wojciech Widłak
Czytam sobie. Figle w fokarium. Poziom 1 - Marcin Sendecki
Książeczki z tej serii są odpowiednie dla dzieci powyżej 5 roku życia

*

Podsumowując: jakie książki dla dziecka na wakacje wybrać? Takie, które uzupełnią wypoczynek, nie pozwolą się nudzić i poszerzą zarówno wiedzę i zainteresowania. Książkowe nowości 2020 to mnóstwo ciekawych pozycji, a Twoje dziecko na pewno znajdzie wśród nich coś dla siebie ?