Własne zwierzątko to marzenie wielu dzieci. Pies, kot, chomik, świnka morska, a może rybki? Pewnie każdy rodzic w którymś momencie spotkał się z taką prośbą. Czy dziecko powinno mieć psa? Jeśli tak, to kiedy? A może lepsze byłoby inne zwierzę? Na co zwrócić uwagę, gdy dziecko chce zwierzątko?

Czy dziecko powinno mieć psa?

Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Dużo zależy od naszych warunków: mieszkaniowych, finansowych, czasowych. Zwłaszcza że zwierzę w domu to duże zobowiązanie. Wymaga regularnej opieki, karmienia, czyszczenia, zabawy i wizyt u weterynarza. Upewnij się, że dziecko ma tego świadomość i jest gotowe brać czynny udział w sprawowaniu opieki nad pupilem. Zastanów się także, jakie zwierzę dla dziecka byłoby najlepsze w tym momencie.

Dziecko chce zwierzątko – dlaczego to może być dobry pomysł?

Zwierzęta domowe to dla dzieci cenna lekcja odpowiedzialności i samodzielności. Dbanie o nowego członka rodziny to doskonała okazja do uczenia się troski o innych, wrażliwości, empatii czy trzymania się planu działań. To dodatkowe obowiązki, z których dziecko będzie musiało się wywiązywać, nawet jeśli nie będą one najprzyjemniejsze. 

Pierwsze zwierzątko dla dziecka wiąże się z przełomem w życiu malucha. Spędzanie czasu ze zwierzętami może mieć terapeutyczny wpływ na dzieci.Maluch zyskuje przyjaciela, zawsze cieszącego się na jego widok i wiernego kompana do zabawy.

Dziecko chce zwierzątko – co musisz rozważyć?

Niezależnie od tego, jak mocno nasz maluch deklaruje, że będzie zajmował się pupilem, musimy zdawać sobie sprawę, że część obowiązków i tak spadnie na nas. Nawet najbardziej zaangażowane dziecko będzie na początku potrzebowało pomocy. Zacznijmy więc od określenia możliwości czasowych innych członków rodziny – decyzja o zwierzaku wpłynie na nich wszystkich.

Zwierzęta, zwłaszcza młode, potrzebują zadbania o podstawowe potrzeby fizyczne i emocjonalne. Na przykład psy różnią się pod kątem zapotrzebowania na ruch – czy będziemy w stanie zapewnić odpowiednią dawkę? Czy w razie potrzeby będą możliwe regularne wizyty u weterynarza i opieka nad zdrowiem zwierzaka? To na nas, dorosłych, spada ciężar tych decyzji, dziecko może nawet nie zdawać sobie z nich sprawy. Dla niego psy czy koty to po prostu fajne zwierzaki domowe.

Posiadanie zwierzątka to także obciążenie finansowe. Przeanalizujmy, czy nasz budżet na to pozwala. Dobrej jakości karma, zabawki, szczepienia, wizyty u weterynarza – to wszystko kosztuje, więc musimy sprawdzić, czy jesteśmy w stanie zapewnić pupilowi należytą opiekę.

Jak sprawdzić, czy dziecko jest gotowe?

Wielu rodziców, optymistycznie podchodzących do pomysłu posiadania zwierzaka, zadaje sobie pytanie, w jakim wieku pierwsze zwierzątko dla dziecka. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, więc trudno o jednoznaczną odpowiedź. Jest jednak kilka możliwości sprawdzenia, jak radzą sobie z podobnymi sytuacjami.

Czy wiesz, że… Chęć posiadania zwierzaka pojawia się najczęściej u dzieci w wieku wczesnoszkolnym? Maluch w okolicach 8 roku życia może być już na tyle samodzielny, by wykonywać część obowiązków związanych z dbaniem o pupila. Ale nadal potrzebuje wsparcia rodziców!

Powszechna może być obawa, że zwierzęta domowe dla dzieci to chwilowa zachcianka, która zaraz się znudzi. By zminimalizować to ryzyko, nie podejmujmy decyzji od razu, gdy tylko temat się pojawi. Warto odroczyć ją trochę w czasie, by sprawdzić, czy mimo upływu czasu chęć nie mija. Ale, uwaga! Jeśli i tak nie zamierzacie mieć zwierzaka, nie obiecuj dziecku, że kupicie je w przyszłości, z nadzieją, że się rozmyśli. Dziecko będzie pamiętało o obietnicy, a jej niespełnienie wpływa na więź i zaufanie między dzieckiem a rodzicem.

Dowiedz się także, jak nauczyć dziecko dbania o pupila

Warto też sprawdzić, jak dziecko radzi sobie w kontakcie ze zwierzętami. Może ktoś ze znajomych podczas wyjazdu chciałby zostawić swojego zwierzaka pod Waszą opieką? To świetna próbka tego, jak może wyglądać wspólna codzienność. Może w okolicach są miejsca, gdzie w ramach wolontariatu może wyprowadzać psy czy pomagać przy innych zwierzątkach? Dzięki takim opcjom dziecko może sprawdzić się w realnym działaniu.

Dziecko chce zwierzątko – jak je przygotować na nowe obowiązki?

Czas sprawdzania warto przeznaczyć na pokazanie dziecku, na czym polega opieka nad zwierzęciem. Możecie skorzystać z książeczek, w których ulubieni dziecięcy bohaterowie zajmują się swoimi zwierzakami.

Na początek proponujemy publikację „Jakie zwierzę wybrać”, stanowiącą idealne wprowadzenie najmłodszych w świat domowych zwierząt. Ta bogato ilustrowana, uruchamiająca wyobraźnię książka w pełen humoru sposób przybliża podstawowe potrzeby konkretnych gatunków i uświadamia dzieciom, że gdy zdecydują się na adopcję pupila, zostaną jego opiekunem na dobre i na złe. 

Kompendium wiedzy na temat zwierzaków znajdziemy w książce od wydawnictwa HarperCollins „Basia. Wielka Księga Psów i Kotów”.

Basia. Wielka księga psów i kotów

Basia najbardziej na świecie chciałaby mieć psa. Dlatego razem ze swoimi przyjaciółmi chętnie opowie nam o różnych rasach psów, ich charakterach i potrzebach. Jeśli rozważacie adopcję kota, to Basia i spółka także mają dla Was mnóstwo rad i przydatnych informacji. Wybór zwierzątka domowego nie ogranicza się tylko do psów i kotów, więc jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o mieszkaniu z rybkami, chomikami czy papużkami – Basia i jej przyjaciele także służą radę.

rybki

Ta książeczka będzie bardzo pomocna, gdy chcemy porozmawiać z dzieckiem o odpowiedzialności, z jaką łączy się posiadanie zwierzaka oraz, gdy zastanawiamy się, jakie zwierzę dla dziecka będzie najlepsze.

Ze wszystkich przyjaciół Basi najwięcej zwierzątek ma Marcel. Więcej o nim i jego życiu z różnymi zwierzakami dowiecie się z książeczki „Basia i przyjaciele. Marcel”. Tym razem Marcel staje przed wyzwaniem zajęcia się zabiedzoną suczką. Jak nasi bohaterowie sobie z tym poradzą? Zapraszamy do lektury!

Basia i przyjaciele. Marcel

Dla najmłodszych polecamy książeczki z serii Akademia Mądrego Dziecka „Dzień dobry, kotku!”, „Dzień dobry, szczeniaczku!”. To krótkie historyjki, które przydadzą się, jeśli na adopcję zwierzaka chcemy przygotować najmłodszych członków rodziny.

Dzień dobry, kotku!
Dzień dobry, szczeniaczku!

O obowiązkach i wyzwaniach związanych z posiadaniem zwierzaka opowiada także książeczka „Dobry pies” z serii Czytam sobie. Jej bohaterami są Natalia i jej buldog Bazyl, który nie lubi słuchania komend i wszystko robi odwrotnie. To sprawia, że Natalia czuje się bardzo sfrustrowana. Wszystko się jednak zmieni, gdy dziewczynka nie będzie umiała wieczorem wrócić do domu.

Dobry pies

Poznaj więcej książeczek o zwierzętach dla dzieci