Aktywność na świeżym powietrzu oznacza dobrą zabawę dla młodszych i starszych dzieci. Zabawy ogrodowe wspierają rozwój dziecka, dają dużo radości i okazji do wspólnego spędzenia czasu. Czym zająć dziecko w ogrodzie? Przedstawiamy nasze pomysły. Przygotujcie odpowiednie ubranie i dajcie się ponieść przygodzie!

Ogród – przydomowy plac zabaw

Posiadanie ogrodu wiąże się z wieloma obowiązkami, takimi jak sadzenie, plewienie i doglądanie roślin, co pozornie nie wydaje się atrakcyjną zabawą z perspektywy kilkulatka. To jednak nieprawda! Takie czynności mogą dla naszych pociech być świetną zabawą. Dodatkowo dzieci uwielbiają robić to, co dorośli i angażować się w podobne prace. Dlatego warto też włączyć je w proste obowiązki.

Jak połączyć czas zabawy z ogrodowymi zadaniami? Oto kilka pomysłów na zabawy w ogrodzie dla dzieci:

  • przygotowanie gruntu na sadzonki – wręcz dziecku małą łopatkę i zleć mu wstępne przekopanie ziemi, przy tym zadaniu warto pozwolić dziecku trochę się pobrudzić, w końcu gdzie może to zrobić, jak nie w ogrodzie;
  • wysianie nasionek – pozwól dziecku zasiać określone rośliny, niech w każdym dołku wyłoży określoną liczbę nasion – to także świetne ćwiczenie matematyczne;
  • podlewanie upraw – to w istocie dla dziecka świetna zabawa z konewką i wodą, jednocześnie maluch może poczuć się dumny, że pomaga roślinkom rosnąć;
  • zbieranie owoców i warzyw – dziecko z powodzeniem może pod Twoim okiem zaangażować się np. w zrywanie truskawek, porzeczek czy wyciąganie z ziemi marchewki.

Jeśli już o zbiorach mowa – czy znacie już książeczkę „Warzywa” z serii „Pierwsze słowa”? To lektura, która pokaże maluchowi, jaki zabawa w ogrodnika ma wpływ na to, co pojawia się na naszych talerzach. Dziecko warto zaangażować nie tylko w zbieranie, ale także w przygotowywanie posiłków z domowych upraw.

Warzywa. Pierwsze słowa

Sprawdź nasz artykuł: Pomysły na gotowanie z dzieckiem

Obserwacje na świeżym powietrzu, czyli ogrodowe zabawy edukacyjne

Przebywanie w ogrodzie wspiera rozwój dziecka na wielu obszarach. Może ono obserwować, jak zmieniają się pory roku i jak wzrastają kolejne rośliny. Pomocna w zrozumieniu tych przemian będzie książeczka „Spójrz, jak rosnę!” dopasowana do wieku dziecka na wczesnym etapie rozwoju. Pełna okienek i innych ruchomych elementów wyjaśni maluchowi kolejne etapy prac ogrodowych. Przecież to właśnie z nasionka bierze się marchewka!

Ogród to nie tylko warzywa. Kwiaty to także jego fascynująca część. Obserwowanie kwitnącego i pachnącego ogrodu daje ogromną satysfakcję, warto więc nauczyć pociechę takiej kontemplacji. Jeśli chcesz np. odpocząć i poczytać książkę na świeżym powietrzu, zaproponuj maluchowi, by pozbierał kwiaty i ułożył z nich bukiet, który ustawicie w honorowym miejscu domu. A może podsuniesz dziecku tematyczną książeczkę? „Ogród” z serii pachnących książek świetnie uzupełni dziecięce ogrodowe obserwacje.

Pachnąca książeczka Ogród

Wśród kwiatów, drzew i innych roślin na małych odkrywców czeka też fascynujący świat owadów. Czy wiecie, na jakich roślinkach najchętniej przesiadują biedronki i gdzie znaleźć motyla o barwnych skrzydłach? Poczytajcie o tym w książeczkach z serii „Pokochaj naturę”. Choć to maleńkie stworzonka, mają ogromny wpływ na nas i nasze ogrodowe uprawy! Warto poznać je bliżej.

Biedronka. Pokochaj naturę – okładka
Pszczoła. Pokochaj naturę – okładka

Pająk. Pokochaj naturę – okładka
Motyl. Pokochaj naturę – okładka

Wskazówka: Stwórz ogrodowy kącik zabaw dla dziecka
Jeśli Twoją pociechę nudzą prace ogrodowe, pomyśl o tym, czy nie warto zapewnić dziecku bezpiecznego miejsca zabaw, gdzie będzie mogło spędzać czas pod okiem dorosłego. Wcale nie musi być to duży plastikowy plac zabaw, czy wielka zjeżdżalnia z domkiem na drzewie. Jak przygotować atrakcyjny dla dziecka kącik zabaw? Wystarczy np. mała piaskownica lub dmuchany basen, który będzie atrakcją w upalne dni. Dobry pomysł to także huśtawka zawieszona na drzewie.

Pomysły na zabawy ruchowe w ogrodzie

Zabawy dla dzieci w ogrodzie nie kończą się na pracach ogrodowych i obserwacjach przyrody. Świetnym pomysłem są wszelkie zabawy ruchowe:

  • gra w piłkę,
  • tor przeszkód,
  • skoki na skakance,
  • berek,
  • wszelkie ćwiczenia gimnastyczne.

Dziecko warto zaangażować także we wspólne zabawy, np. ciuciubabkę lub dwa ognie. Możecie zagrać w rodzinnie lub zaprosić sąsiadów czy koleżanki i kolegów pociechy. Wszyscy na pewno chętnie spędzą miło czas na świeżym powietrzu.