W dobie telewizji, komputerów i smartfonów, wszechobecnych wyświetlaczy nie jest łatwo zainteresować dziecko statycznymi książeczkami. Maluchy mają problem ze skupieniem uwagi. Na szczęście jest coś, co im to ułatwia – ruchome elementy w książeczkach interaktywnych. Przyciągają uwagę dzieci nie tylko historiami, barwami, ale też dodatkowymi częściami, często działającymi jak niespodzianki. Dobra zabawa gwarantowana!
Interaktywne, czyli pobudzające do działania
Książeczki interaktywne zachęcają do poznawania świata i przekonują do udziału książek w tym procesie. Ale czym właściwie są i czemu służą interaktywne książeczki? To takie, które wymagają od dziecka zaangażowania oraz podjęcia działania – przesuwania elementów, poruszania, dotykania czy otwierania okienek. Tego rodzaju publikacje w naturalny i interesujący sposób rozwijają w dziecku od jego najmłodszych lat zdolności poznawcze. Mali odbiorcy, zachęceni ruchomymi elementami, chętnie podejmują działanie i poszukują kreatywnych rozwiązań. To wreszcie takie książki, na które mały czytelnik ma wpływ. Sam może zmienić wygląd strony, na przykład przesuwając jakiś element. Najprościej mówiąc: dzięki nim angażuje się w czytaną historyjkę.
Dlaczego warto sięgać po takie książeczki?
Książeczki interaktywne korzystnie wpływają na rozwój dziecka. W jaki sposób?
- Uczą, że każde działanie przynosi efekty. Skoro dziecko ma wpływ na działanie książeczki, uczy się, że podejmowane przez nie samo akcje mogą powodować zmiany w otoczeniu (warto poruszyć z dzieckiem ten temat).
- Rozwijają u dziecka myślenie przyczynowo-skutkowe. W końcu maluch zastanawia się, w jaki sposób właśnie pojawił się na stronie książeczki dodatkowy element!
- Wyostrzają spostrzegawczość. O ile rodzic nie podpowie tego dziecku, pociecha nie od razu odgadnie, co w danej książeczce może zmienić. A odkrywanie tego jest świetnym ćwiczeniem na koncentrację.
- Rozwijają zmysł dotyku. W przypadku książeczek interaktywnych, na dziecko działają i kolory, i „efekty specjalne”, i kształt dodatkowych elementów.
Sprawdźmy teraz, jak takie książeczki działają w praktyce! Przedstawiamy…
Przykłady interaktywnych książeczek dla dzieci
Jedną z najpopularniejszych wersji książeczek interaktywnych są takie, które zawierają ruchome elementy zmieniające to, co się dzieje na stronie. Należą do nich między innymi seria „Pierwsze słowa” i „Pierwsze bajeczki” oraz seria „Moje pierwsze 100 słów” wydawnictwa HarperKids.
Kartonowe interaktywne książeczki z bezpiecznie zaokrąglonymi rogami są idealne dla małych czytelników. Pomiędzy barwnymi ilustracjami znajdującymi się na każdej stronie czekają na małych odbiorców ruchome elementy – takie, które można poruszyć lub przesunąć albo dzięki nim odkryć, co kryje się za jednym z okienek. Za pomocą paluszków elementy te można wprawić w ruch i w ciekawy sposób poznać informacje na różne tematy.
Książeczki przeznaczone są dla maluszków i dotyczą zjawisk związanych z ich codziennym życiem. Warto po nie sięgnąć, aby poszerzać słownictwo dziecka (przy jednoczesnym zaangażowaniu różnych zmysłów: wzroku, dotyku, słuchu). Polecamy zwłaszcza:
„Niesamowity spacer”
Książeczka dla dzieci, które dopiero zaczynają poznawać świat, powinna zachwycać i przyciągać pełną uwagę maluszka, dlatego nie może w niej zabraknąć barw, elementów aktywizujących i odrobiny niezwykłości. Wszystkie te składniki znajdziecie w serii kartonowych książeczek dla najmłodszych: „Niesamowity spacer”. Strony wypełnione są po brzegi pastelowymi i urokliwymi ilustracjami, które połyskują srebrem, a ruchome elementy pozwalają dziecku bardziej zaangażować się w czytanie lub przeglądanie książki. Dzięki nim maluch śledzi bohaterów, angażując i rozwijając kilka zmysłów jednocześnie. Nierówna powierzchnia kartonu wspiera dodatkowo rozwój motoryki.
W kolejnych książeczkach z serii dziecko pozna „Ocean” i jego mieszkańców. Zobaczy też, jak jesienią zmienia się „Las” i co oznacza to dla zwierzątek mieszkających wśród drzew i leśnej ściółki. Wiele fascynujących stworzeń znajdzie również „Pod ziemią” oraz „Pod gwiazdami” – sekrety ciemności z pewnością zaciekawią malucha!
„W domu”
„W domu” to kartonowa książka dla malucha, która pomoże w nauce pierwszych słów. Opisuje i ilustruje świat codzienny, zwracając uwagę na rozwój manualny dziecka. „W domu” to klasyczna interaktywna książeczka z przesuwanymi elementami. Stymuluje myślenie logiczne maluszka i myślenie przyczynowo-skutkowe – samodzielnie, bo za sprawą paluszka, maluch odkrywa, co kryją kolejne zakamarki domu, i wie już, jak je nazwać. Książeczka jest także pretekstem do rozmowy o codziennych obowiązkach życia domowego.
„Moje pierwsze 100 słów Na wsi”
Sięgając po książkę „Moje pierwsze 100 słów Na wsi”, ćwiczysz u dziecka też sprawność ruchową. Tym razem, zamiast przesuwanych elementów, pociecha spotyka się z otwieranymi okienkami. Podnosząc przeznaczone do tego fragmenty, może odkrywać nowe, ciekawe ilustracje, więc w prosty sposób wspólna lektura staje się także interesującym eksperymentem.
„W nocy”
Podobnie jak „W domu”, twórcy przedstawiają tu interaktywną zabawę, która pozwoli dziecku na zdobycie nowej wiedzy o świecie. To dobry pretekst, aby oswoić malucha z rytmem dnia i samodzielnym spaniem. Pokazuje nocne życie zwierząt i związane z zasypianiem wieczorne rytuały. Piękne ilustracje gwieździstego nieba pozwolą oswoić zapadający mrok, bez strachu przed ciemnością.
„Strażacy”
Przez tę idealną dla malucha książkę rodzic może rozwijać w maluszku ciekawość i sprawność ruchową. Przesuwane elementy podnoszą sprawność manualną, a kryjące się w nich obrazki związane z remizą i strażą pożarną poszerzą zasób słów. Ta propozycja jest dobrym pretekstem do rozmowy na temat bezpieczeństwa, wprowadzenia informacji o numerze alarmowym i pojazdach uprzywilejowanych (dźwięk wozu strażackiego), a także możliwych zagrożeniach.
„Moje pierwsze zwierzęta”
To większa, kartonowa książka, z którą pociecha odkryje królestwa zwierząt zamieszkujące różne zakątki świata. Ruchome elementy i duże obrazki zachęcają do poszerzania wiedzy o istotach, z którymi dzielimy planetę – każda strona to odrębny ekosystem, dzięki czemu łatwo zapamiętać i kojarzyć poszczególne zwierzęta w pokrewnych sobie grupach. Niezależnie od tego, czy mieszkają w lesie, na Sawannie czy w mroźnej Arktyce, warto poznać je lepiej. Dziecko dowie się m.in. które zwierzę ma wielkie płetwy i jak wygląda maskonur, leniwiec oraz gepard. Książka skonstruowana jest w taki sposób, by maluch bez obaw rodzica samodzielnie mógł śledzić ilustracje i ćwiczyć nowe słowa. Koło do kręcenia ukryte w kartonowej oprawie pozwala odnaleźć odpowiedzi na wiele fascynujących pytań i daje dziecku bardziej angażujący kontakt z książką. Nie ma mowy o nudzie!