Umiejętność samodzielnego czytania rozwija się zazwyczaj pomiędzy 6 a 7 rokiem życia. Powoli pojedyncze słowa zmieniają się w całe frazy i zdania. To etap, na którym dobrze dobrane lektury będą miały wypływ na stosunek do książek w przyszłości. Jak zachęcić dzieci do samodzielnego czytania? Z pewnością znajdziecie coś w naszych propozycjach.

Dłuższe książeczki dla dzieci – jakie wybrać?

Samodzielne czytanie nie każdemu dziecku przychodzi tak samo łatwo. Nic na siłę – jeśli maluch nie jest gotowy, nie zmuszaj go do próbowania. Rozpoczęcie nauki czytania może wymagać zachęty, którą z pewnością będzie idealnie dobrana lektura. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego czytadła?

  1. Interesujący temat – pierwsze lektury nie mogą kojarzyć się z nudnym obowiązkiem. Pamiętaj, żeby dobierać książkę do zainteresowań dziecka, a nie swoich oczekiwań.
  2. Wygodny format – dłuższe książki dla dzieci nie muszą przytłaczać rozmiarem. Wybierajcie te, które będą wygodne w samodzielnym czytaniu. Duże książki mogą zniechęcić i wystraszyć.
  3. Zrozumiały i ciekawy język – zasób słów dziecka poszerza się z każdą przeczytaną książką. To ważne, aby wzmacniały rozwój, ale nie przekraczały możliwości czytelnika.
  4. Fonty i ilustracje – książka dla dziecka powinna być czytelna i estetyczna. Duże litery pomogą skupiać się na tekście, a piękne obrazki pobudzą wyobraźnię.

Żeby zachęcić dziecko do samodzielnego czytania, wybierz interesujące książki, które wciągają już od pierwszych stron. Przyjaźń z literackimi bohaterami może być wstępem do całej serii powieści, dzięki której Twoja pociecha przeżyje wspaniałe przygody. Czytadła dla dzieci to nie nudny obowiązek, ale emocjonująca zabawa!

Pierwsze samodzielne powieści dla dzieci

Dłuższe książki muszą być wciągające dla czytelników, szczególnie gdy mówimy o małych odbiorcach. Jak je wybrać spośród tak wielu tytułów dostępnych w księgarniach? Przygotowaliśmy kilka propozycji, które możesz podsunąć maluchowi.

Nierozłączki

Świetnym sposobem zachęcenia dziecka do czytania jest znalezienie odpowiedniej serii. Z pomocą przychodzą „Nierozłączki”. „Lilka i Pestka ratują świat” to jedna z pełnych humoru i emocji książek o dwóch przyjaciółkach, które stawiają czoła różnym wyzwaniom. Tym razem będzie to globalne ocieplenie – macie pomysł, jak sobie z tym poradzą? Koniecznie sprawdźcie także „Lilka i Pestka wydają gazetę”, aby dowiedzieć się, jak przedsiębiorcze dzieci rozpoczynają karierę dziennikarską. Cała seria jest opowieścią o niezwykłej przyjaźni dwóch z pozoru zupełnie odmiennych charakterów i realizowaniu nawet najbardziej szalonych planów. Wszystko zaczęło się, gdy energiczna i niesforna Pestka pokłóciła się ze swoją siostrą. Wiedząc, że czeka ją kara za dokuczanie siostrze chciała się gdzieś ukryć, w czym pomogła jej z pozoru cicha i spokojna Lilka, zaprowadzając Pestkę do swojej magicznej kryjówki. Od tego czasu dziewczynki są nierozłączne.

Seria Hania Humorek

Bohaterka serii „Hania Humorek” ma humorki na każdą okazję i mnóstwo pomysłów w każdej sekundzie. Świetna lektura dla rezolutnych maluchów, napisana prostym (ale nie lekceważącym) językiem będzie wspierać naukę samodzielnego czytania. Jakie pozycje warto wybrać? W „Hania Humorek ratuje świat” mała bohaterka dowiaduje się o kryzysie klimatycznym i wycince lasów równikowych – postanawia stanowczo temu przeciwdziałać i uratować świat! Z kolei tytuł „Hania Humorek i herbatka u królowej” to opowieść o odkrywaniu historii swojej rodzi i więzów pokrewieństwa z… angielską królową! To doskonały wybór na pierwszą, samodzielnie przeczytaną książkę. Szalone przygody Hani i jej nietuzinkowa osobowość sprawiają, że lektura jest naprawdę wciągająca!

Gwiezdny zegar

Gwiezdny Zegar” to historia sióstr, które trafiają do niesamowitego świata. Czasem trudno znaleźć nić porozumienia – zdarza się to także rodzeństwu, które przez magiczne drzwi w drzewie znalazło się w zupełnie innej rzeczywistości. W tej książce odnajdziecie wiele cennych wartości, a wartki styl pozwoli z przyjemnością zagłębiać się w kolejnych stronach niedoświadczonemu czytelnikowi. Dla ułatwienia, rozdziały tej powieści dla dzieci są krótkie, a całość dopełniają piękne, czarno-białe ilustracje. Historia Imogen i Marie wypełniona jest przygodami, magią i zagadkowymi elementami – czyli wszystkim, co pobudza wyobraźnię.

Obraz zawierający mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Bractwo Zagrożonych

Bractwo Zagrożonych” to idealna lektura do wspierania edukacji ekologicznej – wciągająca, pełna emocji i zwrotów akcji. Dalsze losy planety zależą od czwórki głównych bohaterów: niedźwiedzicy polarnej, orangutana, narwala i łuskowca. Ich zadanie zdecydowanie nie jest łatwe, skoro starają się ocalić zagrożone gatunki i zapewnić przetrwanie Ziemi. Choć trudno nam wyobrazić sobie taki scenariusz, kreatywny maluch z pewnością nie będzie miał z tym zadaniem najmniejszego problemu.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Seria: Strrraszna historia

Strrraszna historia” oraz „Horrrendalna historia Polski to serie książek, które uwielbiają dzieci, zwłaszcza te, które zaczynają przyswajać fakty. Ogromne dawki humoru i zabawne ilustracje pokażą dziecku, że nauka historii nie musi być ani trochę nudna. W części „Dynamiczna Dynastia Jagiellonów” pada pytanie o to, czy skoro Jadwiga była królem Polski, to czy Władysław Jagiełło był… królową? Z kolei z pozycji „Niesamowici Egipcjanie” można samodzielnie przeprowadzić eksperyment z piramidą czy dowiedzieć się o tajemniczych egipskich klątwach. Natomiast „Krwawe rewolucje” to przegląd buntów i rebelii od starożytności aż do komunizmu, podany w formie rysunków i ciekawostek, pozwalających nie tylko na zapamiętanie dat czy wydarzeń, ale też zainteresowanie młodego odbiorcy historią poprzez zmienienie formy ze szkolnego podręcznika na humorystyczną podróż do przeszłości. Dzięki komiksowej formule przyswojenie wiedzy będzie jeszcze łatwiejsze i dostarczy mnóstwa rozrywki – a jeśli polubicie tę formę, sprawdźcie nasz artykuł o komiksach dla dzieci. W marcu 2021 r. premierę będą miały kolejne tytuły z serii ”Horrrendalna historia Polski”: „Zagmatwane zabory” i „Sakramencki sarmatyzm”, a ze światowej historii „Ci koszmarni Celtowie” i „Narwani Normanowie”.

Basia i lato pod psem

A skoro o rezolutnych dzieciach mowa, Basia i jej bracia to idealne towarzystwo dla malucha, który ma za sobą wspólne z rodzicem czytanie tej serii książek dla dzieci. „Basia i lato pod psem” to historia z dostosowanymi fontami i pięknymi ilustracjami. Jest jednak przeznaczona dla nieco starszych czytelników, którzy próbują sił w samodzielnym czytaniu. Sięgnijcie po nią szczególnie jeśli tak jak Basia marzycie o czworonożnym przyjacielu.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Takie czytadła to doskonały sposób, by wprowadzić dziecko w niezwykły świat widziany jedynie oczyma wyobraźni. Angażujące historie i ciekawi bohaterowie potrafią pochłonąć malucha na długie godziny – gdy raz pokocha powieści, niezwykłe historie pozostaną z nim już na zawsze.