Czym właściwie jest komiks i kogo może zainteresować? To proste: tego, którego wyobraźnię pobudzają nie tylko słowa, ale także kolory i obrazki. Komiksy pod względem wizualnym są bardzo atrakcyjne. I to zarówno dla małych, jak i całkiem dużych czytelników! Sprawdź, jak wybrać najciekawsze komiksy dla dzieci.

Opowieść w obrazkach

Komiks i książka to różne nośniki, które mają jednak podobny cel. Służą pobudzeniu wyobraźni i chęci poznania świata. Można powiedzieć, że lektura komiksu jest sekwencyjna, a książki – linearna. W komiksie kolejne sceny zmieniają się przed oczami czytelnika jak klatki filmu, podczas gdy w książce historia „płynie” w głowie czytającego. Nie oznacza to wcale, że komiksy są mniej wymagające. Wręcz przeciwnie! W końcu pozostawiają wyobraźni pole do popisu i wymyślenia, co działo się między kolejnymi klatkami. Komiksy dla dzieci są świetną okazją, by wzbogacić ich słownik o różnorodne onomatopeje, czyli wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Jak wybrać najlepszy komiks dla dziecka?

Jeśli tylko Twoje dziecko jest już gotowe na przygodę z czytaniem, to znaczy, że jest też w odpowiednim wieku, aby sięgnąć po komiks. Na co zwrócić uwagę, dobierając najlepsze wydanie dla początkującego czytelnika?

  1. Czytelność tekstu – kiedy rozpoczniesz poszukiwania, upewnij się, że wielkość i krój liter są odpowiednie dla dziecka. Skierowane do najmłodszych powinny być przystosowane do pierwszych etapów nauki czytania. Trudności w rozumieniu pisma skutkują raczej zniechęceniem niż przyjemnością. Im większe litery, tym lepsze. Czytelnym krojem pisma będzie ten jak najbardziej zbliżony do kształtu liter, jakie dziecko poznaje szkole. Ważne, by był pozbawiony niepotrzebnych ozdobników.
  2. Czas na przygody – z chwilą, kiedy dziecko zaangażuje się w lekturę, bohaterowie komiksu dla dziecka staną się przyjaciółmi. Pamiętaj zatem, aby ich przygody i wiek były zbliżone do poziomu czytelnika, aby bez obaw mógł się nimi inspirować. Najłatwiej nawiązać więź z bohaterami niewiele starszymi od odbiorcy. Wybierając komiks na prezent, sprawdź, czy zachowania postaci i sytuacje, w jakich się znajdują, będą odpowiednie dla dziecka. Jeśli komiks dla dziecka będzie oparty na historii znanej dziecku z tradycyjnej książki lub filmu (jak „Yakari”), maluch tym chętniej zabierze się za lekturę.
  3. Strona wizualna – barwne i piękne ilustracje, odpowiedni format książki czy zeszytu to elementy niezbędne do wzbudzenia w maluchu ciekawości i sympatii. Pamiętaj, że dobry format komiksu to taki, który dziecko jest w stanie samodzielnie utrzymać w dłoniach.

Wiesz już, jak wybrać właściwy komiks dla dziecka. Poznaj teraz nasze typy!

Najciekawsze komiksy dla dzieci

Przygotowaliśmy dla Ciebie zupełnie za darmo komiksy dla dzieci! Na ponad 100 stronach znajdziesz przygody bohaterów, o których piszemy w tym artykule. Kliknij, by pobrać plik.

„Malutki Lisek i Wielki Dzik” (tom 1: „Tam”)

Pięknie ilustrowana seria komiksów dla najmłodszych odbiorców (nawet dla pięciolatków). Do tej pory ukazało się pięć tomów („Tam”, „Najdalej”, „Świt”, „Tamtędy”, „Huk”) opowiadających historię budowania przyjaźni i wspólnych przygód niezwykłego zespołu. Lektura uczy, jak radzić sobie ze strachem, zaprzyjaźniać się i wspólnie dodawać sobie odwagi.

„Kamila i konie” (tom 1: „Miłość Oceana”)

Pierwsza część historii dziesięcioletniej dziewczynki, która szuka odpowiedniego dla siebie hobby. To komiks dla dzieci, które kochają konie, ale nie tylko – poczucie humoru i szybka akcja porwą każdego czytelnika. Być może okaże się źródłem wiedzy oraz inspiracji do poszukiwania i rozwijania własnych zainteresowań. Komiks skierowany jest do czytelników powyżej szóstego roku życia.

„Yakari i Wielki Orzeł”

Pierwszy zeszyt z przygodami małego Indianina z serii, która ukazuje się od kilkudziesięciu lat. Komiks jest odpowiedni dla dzieci od 6 roku życia. Yakari, dzięki pomocy opiekuńczego ducha, Wielkiego Orła, stara się wejść do grona wojowników. Nieustraszony chłopiec, przy wsparciu swoich przyjaciół – Wielkiego Orła i szybkiego konika Małego Pioruna, poradzi sobie w każdej sytuacji i będzie wzorem dla małych poszukiwaczy przygód.

„Pamiętniki Wisienki. Skamieniałe zoo”

Początek serii o przygodach dziewczynki, zamierzającej zająć się pisarstwem (cała seria liczy w sumie 5 tomów i jest skierowana do czytelników od 7 roku życia. Ciekawość świata pomaga jej odkryć wiele wspaniałych rzeczy, które mniej uważni obserwatorzy mogliby przegapić. Tym, co odróżnia Wisienkę od innych dziewczynek, jest duża wnikliwość w obserwowaniu dorosłych. W tym tomie Wisienka rozwiązuje tajemnicę zagadkowych zniknięć niejakiego Michała.

„Śledztwa Enoli Holmes. Sprawa dwóch zaginięć”

Podobnie jak Wisienka, Enola prowadzi dochodzenie. Ta komiksowa adaptacja historii o młodszej siostrze Sherlocka Holmesa będzie wspaniałą lekturą dla ciekawych świata i zdecydowanych dziewczynek. Dorastając razem z nią (już wkrótce kolejne tomy przygód), dowiedzą się, jak mówić własnym głosem oraz nie dać się zignorować. Enola pokazuje, że zdobywanie wiedzy i korzystanie z niej to wspaniała zabawa! Komiks jest odpowiedni dla czytelników od 9 roku życia.

„Chcę wiedzieć więcej”

Edukacyjny komiks Akademii Mądrego Dziecka

Jeśli Twoje dziecko bardzo lubi formę komiksu, poza publikacjami typowo rozrywkowymi warto podsunąć mu też treści edukacyjne. Książki z serii „Chcę wiedzieć więcej” skierowane są dla uczniów od 7 roku życia. Wykorzystują one zbliżoną do komiksu formę, po to by przekazać małym czytelnikom sekrety dotyczące ludzkiego organizmu i przekazać im trochę biologicznych ciekawostek.

Wycieczka po mózgu” daje niesamowitą możliwość zerknięcia w sam środek mózgu i odkrycia jego możliwości. Przewodnikiem po tym komiksie edukacyjnym dla dzieci jest neuron Miłek. Czytelnik dzięki jego opowieści odkrywa, jak działają zmysły, pamięć i emocje. Zabawne i przykuwające uwagę ilustracje pozwalają lepiej zrozumieć złożony temat, jakim jest funkcjonowanie umysłu. Z pozoru trudne, medyczne pojęcia wyjaśnione są w sposób odpowiedni dla młodych czytelników – z pewnością niejedno dziecko zainspirują do nauki anatomii i zgłębiania sekretów ciała ludzkiego.

Wycieczka po mózgu – komiks edukacyjny dla dzieci
Wycieczka po mózgu. Chcę wiedzieć więcej

Jeśli więc Twoje dziecko złapie bakcyla, podsuń mu kolejny „wykład” neuronu Miłka. „Co robimy, gdy śpimy” to kolejna wyprawa przedstawiona w komiksowej formie, podczas której młody neuron wytłumaczy czytelnikowi procesy zachodzące w śpiącym mózgu. Skąd biorą się sny i dlaczego organizm potrzebuje się wysypiać? Gdzie zapisują się wspomnienia? Lektura książki w przystępny sposób przedstawi dziecku odpowiedzi na te i inne pytania.

Co roimy gdy śpimy rozkładówka
Co robimy gdy śpimy. Chcę wiedzieć więcej

Warto wspomnieć, że autor tych dwóch książek jest neurobiologiem i bada m.in. jak różne formy wizualne – w tym komiksy – wpływają na proces uczenia się. Forma komiksu dla dzieci świetnie sprawdza się przy skomplikowanych zagadnieniach. Dowiodła tego kultowa animacja (i czasopisma), którą na pewno pamiętacie – „Było sobie życie”. Seria „Chcę wiedzieć więcej” w podobny sposób objaśnia dzieciom nawet najbardziej zawiłe procesy zachodzące w ludzkim ciele.

Jak widzicie, komiksy dla dzieci to źródło nie tylko rozrywki, ale też wiedzy – o świecie i sobie samym – także w tym naukowym sensie.