Pierwsze wspólnie przeczytane książki będziecie wspominać przez wiele lat, choć początki nie zawsze są łatwe. Uwaga malucha szybko się rozprasza i trudno mu skupić się na opowieści. Z myślą o najmłodszych powstały nowoczesne książeczki dźwiękowe, które pobudzają dziecięcą ciekawość na wiele sposobów.

Co dają maluchom książeczki z dźwiękiem?

Przede wszystkim przyciągają uwagę. Dźwięki pojazdów, odgłosy zwierząt czy inne mniejsze i większe hałasy angażują dziecko znacznie bardziej niż czytanie tradycyjnej książki. Razem z dźwiękowymi urozmaiceniem łatwiej wyobrazić sobie śledzoną historię.

Książeczki dźwiękowe dla dzieci to ciekawa koncepcja aktywizująca i pobudzająca rozwój dziecka poprzez zabawę. Jednym z najważniejszych elementów w rozwoju malucha jest zadbanie o prawidłowy rozwój sensoryczny. Czym jest integracja sensoryczna? To przede wszystkim sposób reagowania na informacje odbierane przez zmysły.

Na każdym etapie życia, z każdej strony otacza nas mnóstwo bodźców. Widzimy kolory i kształty, możemy dotknąć faktury, poczuć zapachy oraz usłyszeć dźwięki. W wielu przypadkach te działania odbywają się jednocześnie i nie musimy sobie uświadamiać, że doświadczamy świata za pomocą wielu bodźców. Poznajemy świat dzięki zmysłom, więc zadbajmy o wspieranie rozwoju zmysłów malucha.

źródło: archiwum prywatne Emki Kowalskiej

Interaktywne książki dla dzieci

Nowoczesne wersje bajek dla dzieci to opowieść, którą maluch może doświadczyć jednocześnie za pomocą tekstu, ilustracji i dźwięków. Interaktywne i dźwiękowe książeczki dla dzieci wspierają rozwój integracji zmysłowej przez dostarczanie równocześnie różnych bodźców. Multisensoryczne doświadczenie pozwala dziecku poznać wiele wymiarów czytanej historii oraz mocniej zaangażować się w fabułę. Dzięki ciekawemu i oryginalnemu pomysłowi na urozmaicenie tradycyjnej lektury dźwiękami, książki będą kojarzyć się ze wspaniałymi przygodami!

Co więcej – dzięki zaangażowaniu słuchu w proces czytania książek, możemy stymulować motorykę małą u dziecka oraz rozwijać jego wyobraźnię. To także okazja do naprawdę dobrej zabawy i ciekawych przeżyć.

Klasyczne opowieści zilustrowane dźwiękami

Seria „Bajka dźwiękowa” to nowość wśród książeczek dla dzieci wydawanych przez HarperKids. Nowoczesne książeczki dźwiękowe pobudzają wyobraźnię malucha i dostarczają niezwykłych wrażeń estetycznych wszystkim czytelnikom – nie tylko tym małym, ale również dorosłym, którzy mają okazję odświeżyć dobrze znane opowieści w nowej aranżacji.

Bajki dźwiękowe łączą w sobie ulubione, klasyczne historie i słuchowisko. Pięknie zilustrowane książki dla dzieci wzbogacone są o dodatkowy wymiar – dźwięki urozmaicające opowieść. To idealna książka dla nowoczesnych dzieci – w kreatywny sposób stworzono książeczkę z cienkimi stronami, na których znajdziemy oznaczone ikonką miejsca, gdzie można uruchomić ścieżkę dźwiękową do fragmentu opowieści. Po ich dotknięciu, z książeczki wydobywają się dźwięki: zabawne, emocjonujące, ale też dłuższe, skomponowane na potrzeby książek melodie, nagrane z udziałem prawdziwych instrumentów.

Odpowiednio dobrana aranżacja dźwięku zwiększa wrażenia malucha i uatrakcyjnia przygody z czytaniem. Śmiech czarownicy, odgłosy lasu czy radosne gwizdanie to nieliczne z mnóstwa różnych efektów muzycznych, jakie zamknięto w tych wyjątkowych lekturach. Dzięki temu książeczki dźwiękowe dla dzieci dostarczają maluchom różnych bodźców, do których są przyzwyczajone przez inne zabawki i sprzęty.

Jakie pozycje znajdziemy w tej serii? Opowieści, z którymi wychowują się kolejne pokolenia dzieci. Książeczki dźwiękowe pozwalają na dodanie nowego wymiaru do dobrze znanej Księgi dżungli. Możecie śledzić opowieść w przekładzie Justyny Bednarek, słuchając, jak Mowgli bawi się z wilczkami, płacze i śmieje się podczas przygód. Poznacie głosy tygrysa Shere Khan, małp i innych zwierząt, które można spotkać w dżungli.

Dzięki serii „Bajki dźwiękowe” odkryjecie na nowo historię Aladyna i jego magicznego świata. Będziecie mieć okazję zaangażować się w nadworne przygody Kota w butach, który sprytem zapewnia swojemu panu bogate życie. W nowej wersji poznacie także historię Trzech małych świnek oraz Czerwonego Kapturka, który wyruszył do swojej babci ze smakołykami.

Książeczki z dźwiękiem są lekkie i bardzo łatwe w użyciu, więc dziecko może samodzielnie uruchamiać dźwięki ukryte pod ikonkami. Poszukiwanie ukrytych na ilustracjach znaczków „głośniczka” to także świetne ćwiczenie spostrzegawczości i motoryki małej. Odgłosy wydobywające się z książeczek mogą stać się okazją do ich naśladowania, dzięki czemu podczas zabawy dziecko może rozwijać również aparat mowy.

Książeczki dźwiękowe do zadań specjalnych

Bajki dźwiękowe to nie tylko ciekawe historie z dodatkowymi urozmaiceniami. Najnowsza pozycja z serii podejmuje ważną tematykę. „Mały smok i emocji tłok” to nie tylko interaktywna, ale też pełna humoru książka opowiadająca o tym, jak działają emocje i jak trudno czasem sobie z nimi radzić. Mały smoczek odczuwa świat bardzo intensywnie, a jego emocje nie należą do najłatwiejszych. Właśnie dlatego musi nauczyć się uwalniać je w bezpieczny sposób. Oryginalne odgłosy i towarzyszące historii dźwięki, pozwalają dziecku lepiej wyobrazić sobie uczucia, które przepełniają małego smoka, a tym samym lepiej je zrozumieć. Pozycja obowiązkowa, jeśli potrzebujesz wsparcia, by dobrze wytłumaczyć dziecku emocje.

Mały smok i emocji tłok – okładka

Nowa seria pod tytułem „Opowieść muzyczna” to okazja do edukacji muzycznej najmłodszych. Wpisuje się ona nurt wychowywania przez sztukę, który wspiera naturalną dziecięcą kreatywność. Pozycja „Poznajemy balet” przybliża klasyczne baletowe przedstawienia oraz ich muzyczne aranżacje np. Jezioro łabędzie czy Dziadka do orzechów. Pięknym całostronicowym ilustracjom towarzyszy dziewięć fragmentów muzycznych. Taka czytanka prawdziwie pobudza wyobraźnię dziecka i pozwala mu rozwinąć się w innym ­– być może nieodkrytym do tej pory – obszarze.

Poznajemy balet. Opowieść muzyczna - okładka

Z kolei „Kołyszemy do snu” to z jednej strony wyjątkowa książeczka o sennych zwyczajach zwierząt, z drugiej świetna pomoc do zapoznania dziecka z muzyką klasyczną i orkiestrowymi instrumentami. Lektura sprawdzi się jako uzupełnienie wieczornej rutyny. Opisuje m.in., co zwierzęta robią przed snem, jak budują sobie posłanie czy w jakich pozycjach zasypiają. Na każdej stronie znajdziecie dodatkowo fragment znanego utworu muzycznego (np. Sonatę Księżycową Ludwiga van Beethovena) – spokojna melodia pomoże się odprężyć, pobudzi wyobraźnię i… ułatwi zasypianie.

Kołyszemy do snu. Opowieść muzyczna

Jaką książeczkę dźwiękową wybierzesz dla swojego dziecka?