Pływanie jest nie tylko przyjemną formą rekreacji, lecz także umiejętnością, która może uratować życie. Dlatego naukę pływania warto zacząć jak najwcześniej. Podpowiadamy, jak uczyć dziecko pływać, w jaki sposób zachęcić malucha do tej aktywności oraz – co istotne – jak go nie zniechęcić.

Od kiedy zacząć naukę pływania? Im wcześniej, tym lepiej

Pierwsze pytanie, jakie zadają sobie rodzice, z jakim wiąże się nauka pływania dla dzieci, to kiedy zacząć? Najlepiej już od okresu niemowlęctwa przyzwyczajać malucha do kontaktu z wodą. Wspólne pływanie z dzieckiem w basenie, brodzenie w morzu lub jeziorze pomoże oswoić dziecko z wodą.

Nauka pływania dla dzieci powinna przebiegać z uwzględnieniem faz rozwojowych:

  • 6–12 miesięcy – maluchy mogą oswajać się z wodą pod okiem opiekunów, np. w basenie. Dzieci nie nauczą się jeszcze pełnej techniki pływania, lecz nabiorą zaufania do wody i zapoznają się ze specyfiką środowiska wodnego.
  • 2–3 lata – dzieci zaczynają być gotowe na bardziej sformalizowane zajęcia nauki pływania. Najlepiej, by przebiegały one pod okiem doświadczonego instruktora, mającego indywidualne podejście do maluchów. Na początku zajęcia te będą skupiały się wokół swobodnego unoszenia się na wodzie, oddychania i odpowiedniego poruszania rękami i nogami.
  • 4–5 lat – dzieci mają coraz lepszą koordynację ruchową i większą zdolność słuchania instrukcji oraz poleceń wydawanych przez dorosłego. Są gotowe na naukę podstawowych technik, takich jak pływanie na plecach i brzuchu. Warto zapisać dziecko do profesjonalnej szkoły pływania (jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej).
  • 6 lat i więcej – dla wielu dzieci to idealny moment na zintensyfikowanie lekcji pływania i skupienie się na rozwijaniu konkretnych stylów pływania i technik.

Od kiedy zatem zacząć naukę pływania? Pamiętajmy, aby dostosować proces nauki pływania do umiejętności, komfortu i gotowości dziecka. Do każdej osoby powinniśmy podchodzić indywidualnie – jedne maluchy już podczas pierwszej wizyty na pływalni czują się jak ryba w wodzie, inne potrzebują więcej czasu, by czynić wyraźne postępy.

Jak uczyć dziecko pływać? Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bez względu na wiek i stopień zaawansowania dziecka musimy pamiętać, że najważniejsze w nauce pływania jest bezpieczeństwo. Dlatego najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instruktora pływania i zainwestować w regularne zajęcia dla dziecka w szkole pływania.

Jeśli czujemy się na siłach, by samodzielnie uczyć malucha pływać, zadbajmy o odpowiednią ochronę w postaci kamizelek ratunkowych, desek do pływania, tzw. makaronów, płetw itp. Pamiętajmy, że dziecko zawsze powinno przebywać w wodzie pod opieką dorosłego!

Czytaj więcej: Bezpieczne dziecko nad wodą

Doskonałym wsparciem i zachętą do nauki pływania dla najmłodszych będzie wspólne prześledzenie przygód Basi, bohaterki książeczki „Basia i basen, która wraz z tatą wybrała się do parku wodnego. Jak jej poszło? Koniecznie sprawdźcie!

Basia i basen - okładka ksiażki

Uważajmy, aby nie zniechęcić malucha do nauki pływania. Powinna ona odbywać się w przyjemny sposób, w oparciu o zabawę, bez nadmiernego nacisku, stresu czy presji. Nie krytykujmy zbyt surowo dziecka, nie wdrażajmy forsownych treningów, dostosujmy nasze wymagania do wieku i kondycji malucha.

Podsumujmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące nauki pływania dla dzieci:

  1. Stwórz pozytywną atmosferę – zadbaj o przyjazną i radosną atmosferę podczas nauki pływania. Unikaj presji i stresu.
  2. Ucz poprzez zabawę – wspólna zabawa w basenie lub na plaży może pomóc dziecku polubić tę formę spędzania czasu.
  3. Daj dziecku wybór – pozwól maluchowi wyrazić swoje zdanie. Daj mu wybór, czy już chce zacząć naukę pływania, a jeśli tak, to z jaką intensywnością.
  4. Znajdź zajęcia w grupie – jeśli masz taką możliwość, zapisz dziecko na zajęcia grupowe. Zabawa w wodzie z rówieśnikami może zachęcić malucha do kontaktu z wodą.
  5. Wspieraj i inspiruj – pokaż dziecku filmy lub zdjęcia osób pływających, zachęcaj do wspólnego oglądania np. sportów wodnych.
  6. Stawiaj małe cele – ustal realistyczne cele związane z nauką pływania. Nawet niewielkie sukcesy mogą być źródłem motywacji do kontynuowania nauki. Wytłumacz dziecku, że nauka pływania to proces, który wymaga czasu i cierpliwości.
  7. Nagradzaj – stosuj pozytywne wzmocnienie poprzez pochwały lub drobne nagrody za wysiłek i postępy w nauce pływania.

Nauka pływania może być pełnym radości doświadczeniem, dającym satysfakcję zarówno dziecku, jak i osobie uczącej, pod warunkiem że postępujemy ostrożnie i kierujemy się określonymi zasadami. Gotowi, by zacząć?