Dzieci poznają otaczający świat dzięki zmysłom. Codzienność niemowlaka to czuły dotyk rodziców, ich głosy i zapach, smak mleka. Potrzeba jednak czasu, żaby maluch zaczął widzieć jak dorosły i rozpoznawał przedmioty dotykiem. Możemy aktywnie wesprzeć rozwój dziecięcych zmysłów tuląc i głaszcząc maleństwo, podsuwając mu zabawki i pomoce edukacyjne dostosowane do jego wieku, mówiąc do niego, śpiewając i czytając mu książki.

Niesamowity spacer pobudza zmysły i wspiera rozwój motoryki małej

Kiedy myślimy o zmysłach w kontekście czytania dziecku, w pierwszej kolejności wymienimy słuch i wzrok. Dziecko słyszy głos rodzica, uczy się rozpoznawać wyrazy. Zwraca uwagę na intonację. Z uwagą śledzi ilustracje w książce. Ale nowoczesne publikacje dla najmłodszych, stworzone w oparciu o najnowszą wiedzę naukową dotyczącą dziecięcego rozwoju, rozwijają również inne zmysły.

Nowe książeczki z serii „Niesamowity spacer. Akademia Mądrego Dziecka” to podróż do świata przyrody. Oprócz znanych już z tej serii i uwielbianych przez dzieci ruchomych elementów, które pomagają ćwiczyć paluszki, rozwijają zmysł dotyku i wspierają rozwój małej motoryki, dzieci znajdą w nich również wyjątkowe, posrebrzane ilustracje, które pełnią rolę elementów sensorycznych.

Tam, gdzie pojawiają się srebrne detale, zmienia się faktura kartki. Dziecko wyczuje tę subtelną różnicę, przesuwając paluszkiem po stronie w książeczce. Natomiast gra świateł na błyszczących liściach, kwiatach czy gwiazdkach zachęci do oglądania obrazków pod różnymi kątami, poruszania książeczką i zaglądania do niej o różnych porach dnia, aby porównać ilustracje w świetle dziennym i przy zapalonej lampce.

Książeczki z ruchomymi obrazkami

W książeczce „Łąka. Niesamowity spacer. Akademia Mądrego Dziecka” dzieci mogą podglądać liski ukryte wśród traw, zajrzeć nad rzekę i do kretowiska. Gdy nad łąką zapada noc, budzą się sowy i nietoperze.

Obraz zawierający tekst, sprzęt elektroniczny

Opis wygenerowany automatycznie

Więcej stworzeń aktywnych nocą maluchy znajdą w książeczce „Pod gwiazdami. Niesamowity spacer. Akademia Mądrego Dziecka”. Kontrastowe połączenie czerni i srebra zachęca do lektury i odkrywania nocnych tajemnic. Spacerować można również wtedy, kiedy pogoda nie dopisuje.

Natomiast akcja książeczki „Deszcz. Niesamowity spacer. Akademia Mądrego Dziecka” rozpoczyna się w chwili, kiedy deszczowe chmury przysłaniają słońce. Choć część zwierząt chowa się przed kroplami, dla ślimaków i dżdżownic to wymarzone warunki do harcowania.

Pomóż dziecku zrozumieć, jak działają zmysły

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, kiedy pociecha zaczyna zadawać pytania. Mnóstwo pytań. To moment, w którym często weryfikujemy naszą wiedzę. Dzieci zainteresowane swoim ciałem i jego możliwościami interesują się również zmysłami: „Skąd wiemy, że coś jest zimne lub gorące?”, „Dlaczego jedne rzeczy są słodkie, a inne kwaśne?”, „Jak działają oczy i uszy?”.  Te i podobne tematy zostały omówione w serii „Bobas odkrywa naukę. Akademia Mądrego Dziecka”. Dzięki książeczkom z tej edycji dorosły bez trudu znajdzie odpowiedź na powyższe pytania. Na rynku są już dostępne tytuły „Wzrok!” i „Słuch!”, a teraz dołączyły do nich dwie nowe pozycje „Dotyk!” i „Smak!”.

Rozwój zmysłów u dziecka – smak i dotyk

Nowe książeczki na przykładzie codziennych czynności pokazują dziecku, kiedy używa zmysłów. Malucha otaczają miękkie i twarde przedmioty. Wyjmowane z pralki ubrania są zimne i wilgotne, ale po włożeniu do suszarki stają się suche i przyjemnie ciepłe. Gdy pomaga się w kuchni, można poznawać nowe pyszne smaki. Ale skąd dzidziuś wie, czego dotyka? I jak rozpoznaje smak truskawek? To wszystko dzięki receptorom odpowiedzialnym za działanie zmysłu dotyku, które ukryte są w skórze.

Z kolei smak rozpoznajemy dzięki tym, które mamy na języku. Autorka publikacji, Ruth Spiro, w przystępny sposób wyjaśnia najmłodszym, jak impulsy elektromagnetyczne wędrują z receptorów do mózgu, jak zbudowana jest skóra, czym są cząsteczki i atomy. Przy okazji zachęca maluchy do próbowania nowych smaków. I przypomina, że nie każdy w takim samym stopniu lubi być przytulany czy dotykany.

Książeczki z serii „Bobas odkrywa naukę” udowadniają, że nigdy nie jest za wcześnie, żeby zacząć tłumaczyć dziecku skomplikowane zjawiska. Wykorzystując naturalną dziecięcą ciekawość świata i używając prostego języka, możemy wprowadzić nowe pojęcia. Odtwarzając scenki z książeczki, takie jak wspólne robienie prania, próbowanie potraw czy dotykanie różnych przedmiotów, w łatwy sposób przełożymy teorię na praktykę.

Książki, które można powąchać

To nie koniec odkrywania zmysłów z Akademią Mądrego Dziecka! Już we wrześniu ukażą się 4 nowe książeczki pod tytułem „Moja pachnąca książeczka z kolorami”. Dzięki zastosowaniu specjalnej farby zawierającej zapachowe mikrokapsułki dzieci sprawdzą, jak pachną warzywa i owoce z całego świata, woda morska czy egzotyczne przyprawy!

Rozwój zmysłów u dziecka to niezwykle ważny etap. Warto zwracać uwagę malucha na to, jakich zmysłów używa w danym momencie i jak odczuwa np. konkretny smak czy zapach.