Jakie książki wybrać do biblioteczki dwulatka? – to jedno z tych pytań, które często zadają mi rodzice. Nie bez powodu. Okolice drugich urodzin to czas, w którym dziecko bardzo się zmienia. Nasz maluch dorasta i staje się bardziej świadomym i wybrednym odbiorcą książek.

Już nie jest zainteresowany kontrastowymi książeczkami, które lubił przeglądać jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Nie zadowala go również wyłącznie wskazywanie i nazywanie przedmiotów widocznych na ilustracjach. Potrzebuje już krótkich historii i ciekawych bohaterów, najlepiej takich, z którymi będzie mógł się utożsamić.

Na dodatek dwulatki chcą nieustannie odkrywać otaczający je świat i często trudno je zachęcić do spokojnego słuchania czytanej książeczki. W końcu mają tyyyle rzeczy do zrobienia!

Ile książek powinien mieć dwulatek?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa.

Ponieważ w moim domu książek dla dzieci są setki, byłabym hipokrytką, gdybym po prostu napisała, że kilku. A poniekąd tak właśnie jest. Taki maluch potrzebuje zaledwie paru książek jednocześnie. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, żeby rodzice mieli ukryte pudło pełne książek „na wymianę”. Uważam jednak, że w zasięgu dziecka lepiej zostawić nie więcej niż 8-10 książeczek. Dzięki temu łatwiej będzie mu wybrać tę, którą chce, żeby mu czytano.

Rada Emki: jeśli Twoje dziecko ma ukochaną książeczkę, nigdy jej nie chowaj, nawet jeśli czytaliście ją tysiąc razy, a maluch nie chce sięgnąć po inny tytuł!

Jak i kiedy wymieniać książki na dziecięcej półeczce?

Ja podmieniałam książki co dwa tygodnie. Ale uwaga! Nie wszystkie! Wybierałam kilka tytułów, które cieszyły się najmniejszym zainteresowaniem. Czasem były to książeczki, które po prostu się znudziły. Czasem okazywało się, że książka, którą dołożyłam pół miesiąca wcześniej, jest przez dziecko pomijana. Może jeszcze do niej nie dorosło, może w tej chwili interesuje się zupełnie czym innym. To oczywiście nie znaczy, że „faza” na nią nie przyjdzie w niedalekiej przyszłości. Tworząc takie zestawy książek, warto kierować się aktualnymi zainteresowaniami dziecka. Jeśli przeżywa akurat fascynację maszynami budowlanymi, warto zadbać o to, żeby książek o pojazdach było na półeczce więcej niż tych o zwierzętach. Te drugie prawdopodobnie wyciągniecie z pudła po wizycie w zoo lub na wsi. Z kolei jeśli planujecie takie wycieczki, można też chwilę wcześniej podsunąć dziecku książki wpisujące się w tę tematykę.

Kącik czytelniczy malucha

Warto stworzyć dziecku wygodny kącik czytelnika. Oprócz półki z kilkoma książkami powinno się tam znaleźć miejsce do siedzenia i przeglądania książeczek – wystarczy kawałek maty lub poduszka na podłodze. Istotne jest też dobre światło. Dzienne, ale też lampka na jesienne dni czy wieczory.  

Najważniejsze jest jednak to, żeby dziecko widziało okładki książek, a nie ich grzbiety. Dzięki temu łatwiej będzie mu dokonać wyboru. Poza tym – co tu dużo mówić – dzieci oceniają książkę właśnie po okładce. To ta kolorowa ilustracja umieszczona na niej ma moc przyciągania! A jeśli faktycznie ograniczymy wybór książek do kilku tytułów, łatwiej nam będzie zaaranżować przestrzeń na półce w taki sposób, żeby właśnie móc eksponować okładki.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby półka z książkami wisiała nad zaścielonym łóżkiem, jeśli maluch ma już do niego stały dostęp. Albo w innym miejscu mocowana do ściany, ale na takiej wysokości, żeby dziecko mogło samodzielnie sięgnąć po wybraną książeczkę. Można też wybrać niską, wolno stojącą, stabilną szafkę.

Kiedy tworzyłam kącik czytelniczy dla mojego starszego synka, zajęło mi trochę czasu znalezienie takich mebli. W tej chwili na rynku jest ich mnóstwo!

półka z książkami dla dziecka, biblioteczka dwulatka

Jakie książki wybrać dla dwulatka?

No dobrze, pora na najważniejsze decyzje. Jakie książki powinny się znaleźć w biblioteczce dwuletniego dziecka?

Książka z wyrazami dźwiękonaśladowczymi, wspierająca rozwój mowy

Rozwój mowy to u dzieci długotrwały i złożony proces. Książki z onomatopejami warto czytać już niemowlakom, ale również kilkulatki, które zaczynają mówić, a potem doskonalą tę sztukę, powinny ćwiczyć wymowę. Problem w tym, że książeczka z obrazkami, z której dziecko dowiaduje się, że krowa robi „muuu”, a kura „koko”, może być dla dwulatka za nudna.

Z pomocą przychodzi seria „Czapu Czipu”. Tytułowy bohater jest małym chłopcem, części maluchów znanym być może z popularnego serialu. Nosi czarodziejską czapkę pełną dźwięków. Zebrano je w czterech książeczkach: „Co to tak świszczy?”, „Co to tak skrobie?”, „Co to tak kapie?”, „Co to tak człapie?”. Dziecko musi samo odgadnąć, jakie jest pochodzenie tajemniczych dźwięków. Książeczki zapewniają więc dużo zabawy i ćwiczą nie tylko buzię i język, ale też wyobraźnię.

Więcej o tej serii pisałam w artykule o wspieraniu rozwoju mowy u dzieci.

czapu czipu harper collins, zgadki dla dzieci, biblioteczka dwulatka

Książka rozwijająca małą motorykę

Książki z otwieranymi okienkami i ruchomymi elementami to doskonały wybór dla dwuletniego dziecka. Rodzicom często się wydaje, że dzieci w tym wieku są już na nie za duże. Nic bardziej mylnego! To właśnie teraz są w stanie w pełni wykorzystać ich potencjał. 

Ruszając suwakami i otwierając klapki, ćwiczą palce oraz uczą się rozpoznawać związki przyczynowo-skutkowe. A także zyskują pewność siebie.

Ruchome elementy znajdziecie w książkach z serii „Pierwsze Słowa. Akademia mądrego dziecka”. Mnogość tematów do wyboru, m.in.: „Młode zwierzęta”, „Pojazdy”, „Muzyka”, „Moje ciało”, sprawia, że wśród kilkunastu tytułów na pewno znajdzie się pozycja odpowiadająca zainteresowaniom każdego dwulatka i dwulatki.

Więcej o książkach z okienkami i o tym, za co uwielbiają je dzieci i rodzice, pisałam tutaj.

pierwsze słowa, harper collins, biblioteczka dwulatka

Książka z krótką historią

W wieku dwóch lat większość dzieci z zaangażowaniem wysłucha krótkiej historii. Świetnym wyborem będą książki z serii „Pierwsze Bajeczki. Akademia mądrego dziecka”. W nich również dzieci znajdą ruchome elementy, ale co ważniejsze, poznają spójną historię. Mogą to być przygody młodego pingwina opisane w książce „Dzień dobry, pingwinku!” czy dzień pełen kocich zabaw z „Dzień dobry, kotku!. Do czytania przed snem sprawdzi się „Dobranoc, mała pando!” opowiadająca o niesfornym zwierzątku, które mama próbuje zagonić do łóżka.

Rymowana książka dla dwulatka

Książki pisane wierszem lubią i dzieci, i dorośli. Dorosłym łatwo się je czyta. Zwłaszcza jeśli do tej pory mało czytali na głos. Z kolei dzięki rytmicznemu tekstowi i rymom dzieci łatwiej zapamiętują tekst. Lubią udawać, że same czytają książkę. Zabawne wierszyki dla najmłodszych to specjalność serii „Akademia mądrego dziecka. A to ciekawe!”. Oferuje różne tematy i zróżnicowanych bohaterów. A do tego wycięte w stronach otwory, które skłaniają do ćwiczenia paluszków i rozbudzają ciekawość, zachęcając do poznania dalszej części historii.

Maluchy kochają książki o zwierzętach

Każdy księgarz czy osoba pracująca w wydawnictwie z książkami dla dzieci w ofercie zapytana o najpopularniejszą tematykę książek dla maluchów, na pewno odpowie: „zwierzaki”. Czytanie takich książek pozwala przybliżyć dzieciom zwyczaje zwierząt. Zarówno tych, które maluch ma okazję obserwować na co dzień, jak i tych z odległych zakątków świata.

Chcę spać!” i „Chcę jeść!” to tytuły z nowej serii „Zwyczaje zwierząt. Akademia mądrego dziecka”. Na każdej stronie dzieci znajdą ilustrację oraz pytanie o to, co na niej jest.

Po rozłożeniu złożonej w harmonijkę strony dostaną odpowiedź okraszoną ciekawostkami z życia zwierząt. To, co na pierwszy rzut oka przypomina latarnię morską, to sowa, która nie śpi w nocy! Ryba na talerzu zmienia się w wielkiego wieloryba, który potrafi zejść dwie tony kryla!

Chcę jeść! Zwyczaje zwierząt” opowiada o tym, jak zwierzęta zdobywają pożywienie i zachęca dziecko do podejmowania prób samodzielnego zjedzenia zdrowego posiłku. „Chcę spać! Zwyczaje zwierząt” pokazuje z kolei nocne zwyczaje różnych zwierząt i tłumaczy, czemu sen jest dla nas taki ważny.

Zadawanie pytań maluchom pobudza ich wyobraźnię i aktywizuje. Książeczki są bogato ilustrowane, a dzięki rozkładanym stronom dzieci ćwiczą małą motorykę.

Książka dla dwulatka o pojazdach

Drugi temat, który fascynuje dzieci w tym wieku, to pojazdy – samochody, łodzie, samoloty, maszyny budowlane.

Pojazdy. Akademia mądrego dziecka. Kolorowy świat” to pełna ukrytych klapek i ruchomych elementów książeczka dla małych fanów i fanek motoryzacji. Wóz strażacki, koparka, łódź, której trzeba rozwinąć żagiel, żeby płynęła szybciej. Jest też samolot pasażerski, który ląduje na płycie lotniska. To książka, która sprawdzi się również jako pomoc w przygotowaniu malucha na pierwszą w życiu podróż samolotem czy rejs. Więcej o tym napisałam w artykule z najlepszymi książkami o pojazdach.

Klasyka dla dwulatka

Nie wyobrażam sobie biblioteczki malucha bez klasycznych, ponadczasowych pozycji. Jedną z nich jest „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”. To tytuł uwielbiany przez dzieci na całym świecie, na którym wychowują się kolejne pokolenia. Książka, która jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy o emocjach, zachęcająca do wyrażania uczuć. Pewnego wieczoru Duży Brązowy Zając kładzie synka do spania. Mały Brązowy Zajączek zadaje mu nurtujące go pytanie: „Czy wiesz, jak bardzo cię kocham?”.

Książka obrazkowa, wyszukiwanka

Książki obrazkowe towarzyszą dzieciom przez wiele lat. Według badań to właśnie w okolicy drugich urodzin maluchy zaczynają się nimi interesować. Warto mieć taką pozycję w domowej biblioteczce. Wspiera rozwój dziecka na wiele sposobów.O tym, jak czytać z dziećmi książki obrazkowe, pisałam jakiś czas temu.

Wyszukiwanie przedmiotów ukrytych na ilustracjach ćwiczy spostrzegawczość i cierpliwość oraz dodaje pewności siebie. Uwielbiane przez dzieci w wieku dwóch lat wyszukiwanki to książki z serii „Na tropie”. „Bing na tropie. Szukaj i znajdź” i „Masza na tropie. Szukaj i znajdź” to kartonowe książki, w których wraz z ulubionymi bohaterami dzieci muszą znaleźć mnóstwo przedmiotów. Razem z króliczkiem Bingiem i jego przyjaciółmi szukają gołębi w parku, butelek z oliwą w sklepie, Królisia Tulisia na placu zabaw. Maszy trzeba pomóc odszukać młotek w składziku pełnym narzędzi, zielone klocki w pokoju, piłkę i miotłę w ogrodzie. To książki, które zajmą dzieci na długi czas, bo przedmiotów do znalezienia jest naprawdę sporo. Przy okazji maluchy ćwiczą liczenie – do znalezienia jest jedno wiadro, ale już dwie konewki; jedna wiewiórka, ale aż cztery żołędzie. Poznają też nazwy kolorów. Bing szuka czerwonych autek, a Masza żółtej miski.

Książki o dzieciach pozwolą oswoić codzienne sytuacje

Maluchy uwielbiają bohaterów, z którymi mogą się utożsamiać. Dlatego chętnie sięgają po książki opowiadające o dzieciach. Ich dodatkowym walorem jest to, że pomagają oswoić sytuacje, z którymi dziecko spotyka się na co dzień. Dwa lata to dla wielu dzieci okres odpieluchowywania. Tu może być pomocna książeczka „Czyj to nocnik?” z serii „Akademia mądrego dziecka. A to ciekawe!”.

To też czas, w którym wiele dzieci zaczyna krytyczniej przyglądać się temu, co ma na talerzu. Podobne sytuacje spotykają małego Franka, bohatera serii książeczek „Basia, Franek i…”. Basia, ulubiona bohaterka przedszkolaków, tym razem wciela się w rolę przewodniczki młodszego brata, która pomaga mu w różnych sytuacjach.

To książeczki, które pokazują ciepłe relacje między rodzeństwem. Są też idealnym wstępem do lektury poważniejszych książek o Basi i jej rodzinie, na które niebawem przyjdzie czas.

Krótkie opowieści na dobranoc

Wieczór to moment, który wielu rodziców wybiera na czytanie dziecku. Przyjemna lektura pomaga wyciszyć się przed snem. To czas, kiedy już nigdzie się nie śpieszymy, możemy rozmawiać i przytulać się do woli. W okolicach drugich urodzin dzieci często uczą się nowych rytuałów związanych z zasypianiem. Przenoszą się z łóżka rodziców lub łóżeczka ze szczebelkami do własnego, „dorosłego” łóżka. To świetny moment, żeby wprowadzić rytuał wieczornego czytania. Czytanie idealnej historii na dobranoc nie powinno trwać jednak zbyt długo. Krótsza da nam jeszcze szanse na odpowiedzenie na dziecięce pytania, rozwianie wątpliwości. Idealnie sprawdzą się pięciominutowe bajeczki. „Bajki 5 minut przed snem” to seria opowiadań, których bohaterami są postaci z ulubionych dziecięcych bajek animowanych, takich jak Bing czy Masza i Niedźwiedź.

Tworzenie dziecięcej biblioteczki to wielka, niekończąca się przygoda. Warto się do niej dobrze przygotować. Dzięki temu, że książki będą dobrze dobrane do wieku, temperamentu i zainteresowań dzieci, maluchy pokochają czytanie. Za jakiś czas same będą doskonale wiedzieć, jakie tytuły chcą widzieć na swojej półce z książkami.