Nareszcie czuć ciepły wiosenny powiew! To idealna okazja do wpuszczenia świeżego powietrza do domu, zasadzenia nowych roślin i pozbycia się wszelkiego bałaganu, który przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Do wiosennych porządków możesz włączyć swoje pociechy. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Dlaczego porządek jest ważny?

Wiesz, że namówienie dziecka do posprzątania swojego pokoju jest nie lada wyzwaniem. Maluch może buntować się, ponieważ nikt nie wytłumaczył mu, dlaczego warto utrzymywać porządek. Zanim zaczniesz planować wspólne sprzątanie, porozmawiaj z pociechą o tym, jakie korzyści płyną z przebywania w czystym i zorganizowanym pokoju.

  • Koniec z szukaniem rzeczy

Nadchodzi pora spania, a Twój maluch płacze, ponieważ nie może znaleźć swojej ulubionej przytulanki? A może zgubił się jeden puzzel i przez to dziecko nie może dokończyć układanki? Takie sytuacje można wymieniać w nieskończoność. Aby im zaradzić, warto uświadomić pociechę, że w dobrze zorganizowanym mieszkaniu każda rzecz ma swoje miejsce. Dzięki temu z łatwością znajdzie poszukiwaną zgubę.

  • Spokój i dobre samopoczucie

Dzieci przeżywają stres równie mocno jak dorośli, dlatego tak ważne jest, aby cały dom był miejscem, w którym czują się bezpiecznie i spokojnie. Niestety, bałagan tylko potęguje nieprzyjemne emocje i nas przytłacza. Aby temu zapobiec, należy wspólnymi siłami zadbać o czyste i uporządkowane wnętrze.

  • Więcej czasu na przyjemności

Wystarczy kilkanaście minut dziennie, aby całe mieszkanie wyglądało schludnie i czysto. Dzięki codziennemu sprzątaniu ze wszystkimi domownikami można zaoszczędzić wiele czasu i nerwów. Co więcej, w ten sposób otrzymujecie dodatkowy czas w ciągu tygodnia, który można przeznaczyć na wycieczkę do lasu albo turniej gier planszowych.

Pamiętaj, że dzieci świetnie wychwytują Twoje emocje. Jeśli dla Ciebie sprzątanie jest tylko przykrym obowiązkiem, to powyższe argumenty nie przekonają małego obserwatora. Chcesz porządku? W takim razie musisz dawać dobry przykład!

Lista obowiązków dla dziecka

Nie wystarczy raz czy dwa posprzątać z dzieckiem. Aby wyrobić w nim nawyk odkładania rzeczy na miejsce czy sprzątania po sobie, warto dawać maluchowi dobry przykład własną postawą, ale też rozpisać obowiązki domowe w widocznym miejscu – np. przypiąć kartkę na lodówce. Tak właśnie robiła Mama Basi w książeczce „Basia i bałagan”. Oczywiście obowiązki powinny zostać dostosowane do wieku i możliwości dziecka.

BASIA I BAŁAGAN

Czytając przygody Basi, wspólnie śledząc jej zmagania z utrzymaniem porządku oraz zabawne „wpadki” maluch przekona się, że sprzątanie to nie tylko przykry obowiązek – można je zamienić w zabawę, dzięki której cała rodzina będzie spędzać czas w czystym domu. Chowanie brudnych talerzy do kuchennych szafek czy wcieranie masła w drewniany stół nauczą też małego człowieka, jakich zachowań unikać – to właśnie porządkowe pomyłki Basi będą dla niego lekcją, dzięki której być może nauczy się na cudzych błędach.

Jakie obowiązki mogą znaleźć się na liście?

  • wyładowanie naczyń ze zmywarki
  • schowanie do zmywarki naczyń po posiłku
  • uprzątnięcie pokoju po zabawie / przed snem
  • pomoc w przygotowywaniu posiłków
  • pomoc w rozwieszaniu prania

Porządki w pokoju dziecka. Jak nauczyć dziecko sprzątać?

Krok pierwszy:

Im mniej, tym lepiej. Ta zasada sprawdza się wszędzie, także przy sprzątaniu. Prostą i satysfakcjonującą metodą oczyszczania przestrzeni jest pozbycie się wszelkich rzeczy, które tylko zaśmiecają pokój i nie dają dziecku radości. Nieużywane zabawki i ubrania najrozsądniej sprzedać lub oddać innym potrzebującym maluchom, dzięki czemu można sprawić radość im, lecz także sobie.

Krok drugi:

Zepsute i zdekompletowane przedmioty wyrzućcie do specjalnych kontenerów. Zwykłe plastikowe zabawki niech trafią do żółtego pojemnika przeznaczonego na tworzywa sztuczne i metal. Miejsce pogniecionych kartek jest w niebieskim koszu na papier. Gdzie jednak wyrzucić zabawki na baterie? Elektrośmieci przyjmują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w których można bezpłatnie pozbyć się zużytych sprzętów elektronicznych i elektrycznych. Przed oddaniem takiej zabawki należy pamiętać, aby wcześniej wyciągnąć z niej baterię i wyrzucić ją do specjalnego pojemnika.

Więcej o tym, jak nauczyć dziecko segregowania odpadów przeczytasz w artykule: Jak wyrobić u dziecka nawyk segregowania śmieci?” Przy tej okazji warto też podjąć rozmowę o tym, jak dbać o planetę.

Krok trzeci:

Piękne wnętrze to zielone wnętrze. Warto kupić do pokoju dziecka kilka roślin doniczkowych, które nie tylko upiększają otoczenie, ale także oczyszczają powietrze, należą do nich np. paprotka czy skrzydłokwiat. Można także zaproponować maluchowi stworzenie domowego ogródka warzywnego. Cebulę, czosnek czy imbir bez problemu wyhodujecie w doniczce na parapecie, a jeśli chcecie dowiedzieć się, jak siać i sadzić poszczególne rośliny, to nieocenioną pomocą stanie się książka Ogródek warzywny. Akademia mądrego dziecka. Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych”. W publikacji znajdziecie ciekawe zadania i porady, jak zostać dobrym ogrodnikiem.

OGRÓDEK WARZYWNY, ZESZYT OBSERWACJI PRZYRODNICZYCH

Krok czwarty:

Pokaż dziecku, że dbanie o piękny i czysty dom wpływa także na dobrostan naszej planety. Najłatwiej przedstawić to za pomocą książeczek o tematyce ekologicznej, takich jak: „Wielkie porządki. Recykling i sprzątanie świata. Akademia Eko wiedzy”, „Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw” oraz „Basia i śmieci”. Wszystkie trzy publikacje pomagają budować odpowiedzialność za Ziemię i uwrażliwiają na los roślin, zwierząt i ludzi, a cała wiedza podana jest w przyjemny i ciekawy sposób.

Cała Ziemia w Twoich rękach!

Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia przypomina wszystkim, jak kruchy jest nasz ekosystem. Dbanie o naszą planetę można rozpocząć od najmłodszych lat. Właśnie dlatego warto uświadomić dziecko, jak ważny jest porządek – nie tylko w domu, lecz także na zewnątrz.