Segregację śmieci powinni mieć w małym paluszku wszyscy obywatele Ziemi. Niestety różnorodność odpadów jest tak wielka, że nawet dorośli mają wątpliwości w tej kwestii. Dlatego naukę tej codziennej czynności warto zacząć w jak najmłodszym wieku. Z tego artykułu dowiesz się, jak wytłumaczyć dziecku, na czym polega segregacja śmieci i jak nauczyć je tej ważnej umiejętności.

Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest segregacja śmieci?

Aby nauka sortowania odpadów poszła sprawnie, zacznij od spokojnego wytłumaczenia swojemu maluchowi na czym dokładnie polega segregowanie śmieci i po co to robimy. Warto powiązać naukę z zabawą. Podczas porządkowania zabawek spróbujcie wkładać je do konkretnych pudełek. Posegregujcie je  na te, które są metalowe, drewniane, plastikowe czy papierowe. To pomoże Twojemu dziecku zrozumieć różnice między tworzywami.

O tym, jak wpłynąć na porządek w najbliższym otoczeniu i zadbać o środowisko, Ty i Twoje przeczytacie w książeczce „Wielkie porządki. Recykling i sprzątanie świata”. Znajdziecie tu też praktyczne ćwiczenia, które pomogą dziecku w nauce segregowania śmieci.

książka o segregowaniu śmieci
jak nauczyć dziecko segregowania śmieci
segregowanie śmieci przez dzieci

Nieocenioną pomocą w przypadku nauki segregowania śmieci będą książki. Basia, którą możesz już znać z serii wydawnictwa HarperCollins, w książeczce „Basia i śmieci” dowiaduje się, czym grozi niesortowanie odpadów. Wizja krzywdy wyrządzanej wielorybom i żółwiom szybko przekonuje ją do recyklingu.

basia i śmieci

O tym, jakim jeszcze zwierzętom szkodzą nasze śmieci, dowiesz się z publikacji „Wielka księga zabaw. Ratujmy ziemię”. Znajdziesz tam informacje o nawykach, które pomogą naszej planecie – a wszystko w atrakcyjnej i pełnej obrazków formie.

Więcej o tym, jak kształtować w dziecku troskę o Ziemię, przeczytasz tu: „Ekoempatia – jak rodzice mogą wpływać na wychowanie ekologiczne dzieci?”. Przy tej okazji warto tez podjąć temat wody i tego, jak ważne jest jej oszczędzanie.

Jak wyrobić w dziecku nawyk segregowania śmieci?

Kiedy wytłumaczysz już Twojemu maluchowi, czym jest segregacja i na czym polega, postaraj się zastosować ją w praktyce. Oto kilka sposobów na to, jak wyrobić w dziecku nawyk segregowania śmieci:

Zaangażuj swoją pociechę w codzienne wyrzucanie śmieci

Na podstawie doświadczeń nabytych podczas porządkowania zabawek wytłumacz dziecku, że podobnie jak książeczki i klocki, każdy odpad też ma swoje miejsce. Nie zapomnij oznaczyć koszy w jasny dla dziecka sposób. Początki bywają trudne, więc zaoferuj swoją pomoc, ale nie wyręczaj malucha. Niech sam umieszcza śmieci w odpowiednich pojemnikach.

Pokaż, co dzieje się z odpadami po segregacji

Twoje dziecko na pewno zaangażuje się dużo bardziej , jeżeli zobaczy, że segregacja śmieci naprawdę ma sens. Postaraj się poświęcić trochę czasu i poczekaj z dzieckiem na ciężarówki wywożące poszczególne odpady. Najbardziej przekonujący będzie dźwięk szkła wyrzucanego z osobnego pojemnika ?.

Dawaj dobry przykład

Nie możesz zapomnieć o tym, że Twoje codzienne zachowania wpływają na postawę dziecka. Sumiennie przestrzegaj zasad segregacji śmieci (maluch może wyłapać Twoje pomyłki ?), a jeśli nie wiesz, w jakim koszu umieścić jakiś odpad, staraj się wytłumaczyć, dlaczego masz wątpliwości.

Co zrobić, kiedy dziecko śmieci w miejscach publicznych?

Śmiecenie w miejscach publicznych to niestety częsty problem. O ile o swoje otoczenie potrafimy zadbać, o tyle trudniej przychodzi nam dbanie o coś, co należy do wszystkich. Jeśli Twoje dziecko zostawi gdzieś w parku czy w lesie przypadkowo lub celowo wyrzucony np. papierek po cukierku – od razu zareaguj. Wytłumacz, że w takich miejscach dużo trudniej zadbać o porządek i śmieci pozostawione w ten sposób mogą szkodzić planecie setki, a nawet tysiące lat.

Aby lepiej uświadomić dziecku, po co segregować śmieci i dbać o środowisko, zorganizuj małe sprzątanie świata. Znajdźcie jakieś zaśmiecone miejsce (niestety o to z pewnością nie będzie trudno) i wspólnie zbierzcie i posegregujcie odpady. Udokumentujcie całe wydarzenie. Jeśli dziecko zobaczy zdjęcia sprzed sprzątania i po nim, na pewno poczuje się dumne i zrozumie, jak ważne jest dbanie o publiczny porządek.