Nasz świat dynamicznie się rozwija. Nowe technologie ułatwiają życie, pomagają zaoszczędzić czas i zachwycają. Ze zdobyczy nauki korzystamy od najmłodszych lat i trudno byłoby z nich zrezygnować. Co możemy więc zrobić, aby dla naszego dziecka dbanie o środowisko było równie naturalne jak używanie nowego sprzętu?

Ekowrażliwość i świadoma konsumpcja u dziecka

Rozpocznij od wyjaśnienia dziecku, że ekologia to opiekowanie się naszym wspólnym domem i jego mieszkańcami – roślinami i zwierzątkami zamieszkującymi planetę. Jest wiele sposobów na dbanie o środowisko wspólnie z maluchami, a postawa rodzica wpływa na wychowanie ekologiczne dziecka. Uczy też szacunku dla wszystkich mieszkańców Ziemi i poczucia, że jest się częścią świata.

Dlatego dobre wzorce są kluczowe, aby wyjaśnić dziecku, po co i jak właściwie stosować świadomą konsumpcję. Bez możliwości powielania wzoru będą to tylko puste definicje. Nauczcie się więc razem kilku zasad:

1. Nie wyrzucam zabawek. Dzieci wyrastają z przedmiotów i nie ma w tym nic złego. Jeśli nie są już potrzebne, a nie są zniszczone, oddajcie je innym dzieciom czy do punktów zbiórki. Jeśli nie wyglądają już ładnie, pomyślcie, jak możecie wykorzystać je ponownie.

2. Dbanie o zasoby. Zakręcanie wody, gaszenie światła, ograniczanie zużycia plastiku to zachowania, które łatwo wejdą w nawyk, a które mają ogromne znaczenie dla środowiska. A więc i dla nas. Drugie śniadanie można schować do pojemnika z ulubionym bohaterem i smakuje nawet lepiej niż to odwinięte z foliówki.

3. Mały podróżnik. Ruch ma wpływ na zdrowie zarówno ludzi, jak i środowiska. Pokaż dziecku, że nie każda wyprawa wymaga auta, a rower, hulajnoga czy piesze wycieczki to nie tylko sposób przemieszczania się, ale przede wszystkim frajda, podczas której z bliska można podpatrywać naturę.

4. Na zakupach bez hipokryzji. Kupuj lokalne, wartościowe produkty. Maluch wzoruje się na Twoich zachowaniach, dlatego to ważne, abyście wspólnie stosowali świadomą konsumpcję. Choć przedmioty zachwycają funkcjonalnością, nie musimy kupować nowego modelu, kiedy poprzedni wciąż dobrze działa. Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, chęć posiadania nie powinna wygrywać z troską o planetę.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności za naturę?

Pokazuj dziecku, jak ciekawy i różnorodny jest świat. To bardzo ważne, bo dbanie o jego mieszkańców będzie naturalną częścią życia świadomego obywatela planety. Jeśli macie taką możliwość, warto pomyśleć o adopcji przyjaciela – opieka nad zwierzątkiem będzie mieć korzystny wpływ na rozwój dziecka. Dzięki relacji ze zwierzętami możemy się wiele nauczyć, ale przede wszystkim jesteśmy odpowiedzialni za ich los. Zabierz dziecko na spacer i opowiedz, kto oprócz ludzi zamieszkuje wasze okolice. Być może jeszcze całkiem niedawno krajobraz wyglądał tam inaczej i uda się zaobserwować poprzednich lokatorów? Warto rozmawiać z dzieckiem o tym, jak w takiej sytuacji się zachować. Jesteśmy częścią ekosystemu, dlatego musimy troszczyć się o siebie nawzajem – na przykład wystawiając poidełka dla owadów, ptaków i innych stworzeń.

A jeśli nie możecie mieć zwierząt w domu? Cóż, odpowiedzialności za naturę można uczyć na różne sposoby. Przede wszystkim czytajcie dzieciom książki o zwierzętach! Seria Zwyczaje zwierząt może być dobrym pomysłem na początek. Ta książeczka z rozkładanymi stronami przyciągnie dzieci na długo nie tylko ze względu na ciekawostki, ale też zagadki pobudzające wyobraźnię malucha.





Z kolei dzięki serii Niesamowite zwierzęta możesz pokazać maluchowi, jak wiele możemy się od nich nauczyć. Świat zwierząt jest bardzo podobny do ludzkiego – możecie się dowiedzieć więcej, sięgając po interaktywną książeczkę „Maszyny” albo „Budynki”. Ruchome elementy książek pobudzą wyobraźnię małego odkrywcy. A przy okazji dowiecie się, jak wiele wynalazków i udogodnień powstało dzięki obserwacji zwierząt! Wiedzieliście, że garbus został zaprojektowany na wzór owada? Nie tylko on. Helikopter również mógłby nie powstać bez ważki.

„Człekozwierz. Co nas łączy ze zwierzętami?” to tytuł, który zachwyci wszystkich czytelników. Ma piękne ilustracje i przystępny język, a to tylko niektóre z zalet nowej książki Christophera Lloyda. Na stronach przewodnika-encyklopedii świata zwierząt opowie wam, jak fascynujący i podobny do ludzkiego jest świat zwierząt. Podobnie jak my budują one społeczności, dbają o siebie nawzajem, tworzą wynalazki i odczuwają. Choćby przez wzgląd na te podobieństwa i przez fakt, że zamieszkujemy wspólnie jedną planetę, obowiązkiem człowieka jest dbanie o świat i wszystkich jego mieszkańców.