Nauka korzystania z nocnika to jeden z kamieni milowych w rozwoju małego dziecka. Wymaga odpowiedniego przygotowania zarówno ze strony dziecka, jak i rodzica. Niektóre dzieci uczą się korzystać z nocnika w ekspresowym tempie, inne potrzebują więcej czasu i wsparcia. Jak nauczyć dziecko sikania na nocniku? Jak zachęcić dziecko do siadania na nocnik? Kiedy i jak odpieluchować dziecko? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy w tym artykule.
Kiedy odpieluchować dziecko?
Sygnałami gotowości dziecka do nauki korzystania z nocnika są pewne określone zachowania. Zazwyczaj pojawiają się one między 4 a 36 miesiącem życia. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i nie ma sensu porównywać maluchów między sobą. Większość sygnałów nie występuje przed 18 miesiącem życia. Na co więc zwracać uwagę?
- Coraz dłuższe okresy, kiedy dziecka ma suchą pieluszkę. To znak, że zaczyna wzrastać objętość pęcherza.
- Przed zrobieniem siku lub kupki dziecko daje znać, że rozpoznaje swoje procesy fizjologiczne. Może zakomunikować to słowami albo zachowaniami – szuka odosobnionego miejsca, wierci się, zaciska nogi, dotyka pieluszki.
- Dziecko sygnalizuje dyskomfort, gdy ma brudną pieluszkę. Może także prosić wprost o jej zmianę.
- Maluch potrafi komunikować inne proste potrzeb fizjologiczne – np. jestem głodny, jest za ciepło, za zimno.
- Rośnie zainteresowanie dziecka załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Jest ciekawe samego procesu, może także podglądać dorosłych. Zna także słowa z tym związane.
- Dziecko stabilnie chodzi, siada i wstaje bez pomocy dorosłych. Umie także samodzielnie podciągnąć spodnie.
Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej odpieluchowanie warto zacząć, gdy pojawią się opisane wyżej sygnały, w okolicach 2 roku życia.
Nauka korzystania z nocnika – co jeszcze wziąć pod uwagę?
Poza opisanymi zachowaniami ważna jest także nasza gotowość i ilość czasu, jaką możemy poświęcić dziecku. Odpieluchowanie może być obciążające i wymagać od rodziców maksymalnej uwagi. Dlatego zaplanuj je na czas, w którym będziesz gotowa/-y skupić się głównie na dziecku, a inne ważne projekty i zobowiązania nie będą wywierać na Tobie presji. Odpieluchowanie dziecka może wiązać się z wieloma zmianami bielizny i praniem.
Czy wiesz, że… frustracja na dziecko, że nie radzi sobie jeszcze z korzystaniem z nocnika, zgodnie z naszymi oczekiwaniami może tylko zaszkodzić? Maluch od razu wyczuje, że coś jest nie tak i nawet bardzo chcąc, nie będzie potrafił podołać wyzwaniom. Stres i frustracja mogą uniemożliwiać naukę i ostatecznie mieć odwrotny skutek.
Pamiętaj także, że karanie dziecka przyczynia się do strachu przed wszystkim, co związane z załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych. Tym samym nie tylko wydłuża proces, ale może powodować dodatkowe trudności, np. moczenie nocne. Aby nauka korzystania z nocnika była jak najbardziej skuteczna, powinna przebiegać w pozytywnej, wspierającej atmosferze.
Nagradzaj dziecko za każde udane skorzystanie z toalety. Pochwały warta jest także próba czy zasygnalizowanie potrzeb, nawet jeśli nie udało się dziecku zdążyć. Możesz także korzystać z nagród. Nagrodą jest wszystko to, co dla dziecka atrakcyjne – może być wspólna zabawa lub czytanie ulubionej książeczki. Jednym ze sposobów jest także zbieranie naklejek czy żetonów za każde podjęcie próby i udaną próbę skorzystania z nocnika.
Kiedy sadzać dziecko na nocniku?
Gdy zauważysz pierwsze sygnały gotowości do nauki korzystania z nocnika, warto zacząć proces oswajania. Wcześniejsze rozpoczęcie przygotowania do korzystania toalety, wcale nie musi oznaczać, że dziecko szybciej przyswoi tę umiejętność.
Zacznij od zaznajomienia malucha z nocnikiem. Możecie go wspólnie wybrać, tak by podobał się dziecku. Potem przy okazji codziennych czynności higienicznych zachęcaj dziecko do siadania gołą pupą na nocnik. Obserwuj jego zachowanie – jeśli nie chce jeszcze siadać albo jest mocno zestresowane, nie każ mu siedzieć na siłę.
Książeczki o odpieluchowaniu
Wsparciem w rozumieniu potrzeb fizjologicznych będzie także czytanie dedykowanych książeczek. Na przykładzie ulubionych bohaterów maluch może dowiedzieć się więcej na tego, jak korzystać z toalety.
Przeczytaj więcej o tym, jak nauczyć dziecko mówienia o swoich potrzebach fizjologicznych
Franek, młodszy brat Basi, czuje się już wystarczająco dorosły, by nie nosić pieluchy, tylko korzystać toalety jak inni. Ale na jego drodze pojawia się duża przeszkoda – jest jeszcze za mały, aby skorzystać z toalety. Na szczęście nie zraża się po kilku nieudanych próbach, bo może liczyć na pomoc swojej starszej siostry Basi. Przeczytajcie wspólnie książeczkę „Basia, Franek i pielucha”, by sprawdzić, jak poradzili sobie nasi bohaterowie.
Jeśli chcesz skorzystać z poradnika, który krok po kroku wspiera naukę korzystania z nocnika, wybierz książeczkę „Bing. Ciuchcia do toalety” od wydawnictwa HarperCollins. Znajdziesz w niej opisane prostym językiem zadania, które pomagają dziecku zrozumieć i nauczyć wszystkich czynności potrzebnych do korzystania z nocnika – zaczynając od zdejmowania ubrania, kończąc na myciu rąk.
Książeczka zawiera także naklejki pełniące funkcje nagród za naukę każdej kolejnej umiejętności oraz tygodniową kartę postępów. Dzięki niej, dziecku łatwiej będzie zauważyć sukcesy i budować motywację do dalszej pracy.