Mamy wspaniałą możliwość wychowywania naszych dzieci w fascynującej, wielokulturowej rzeczywistości. Jak pobudzać kreatywność u dziecka? Czerpiąc z różnorodności! Podpowiadamy, jak uczyć dziecko tolerancji i otwartości bez uprzedzeń wobec innych.

Jak uczyć dzieci tolerancji i akceptacji?

Maluchy chętnie korzystają z wyobraźni, bez przekonań czy barier, które nabywamy wraz z wiekiem. Na nowe, odmienne elementy codzienności reagują z dziecięcym zainteresowaniem i fascynacją. Dzieci są ciekawe świata bez wartościowania go, dlatego nie boją się zadawania pytań, jakie dorosłym często mogą wydać się zaskakujące.

Pokazywanie dziecku różnorodności i nauka tolerancji zaczyna się od domowych doświadczeń i rozmów. Maluchy chętnie naśladują zachowania rodziców czy opiekunów, dlatego obserwują nasze reakcje. Zdziwienie na widok osoby różniącej się wyglądem to impuls naturalnej ciekawości, bez negatywnych konotacji, dlatego staraj się odpowiadać na pytania dziecka tak, aby ją zaspokoić.

Wytłumacz dziecku, że ludzie różnią się od siebie kolorem skóry, religią czy poziomem sprawności. Choć wiele nas różni, wszyscy jesteśmy wartościowi, a nasze talenty i umiejętności uzupełniają się wzajemnie. Wszyscy jesteśmy równi, dlatego nie należy oceniać odmiennych osób. Ludzie zasługują na szacunek niezależnie od tego, skąd pochodzą i jak wyglądają.

Żeby lepiej wyjaśnić maluchowi różnice kulturowe, sięgnijcie po pięknie ilustrowaną książeczkę „Tu jest nasz dom”. Książka i jej bohaterowie zaprowadzą was w 20 różnych części świata i pokażą różne sposoby życia. Dowiecie się, jak mieszkają i spędzają czas wolny dzieci z odległych zakątków planety, jakie zwierzęta mogą spotkać i jakie potrawy są ich ulubionymi. Choć dzieli nas mnóstwo kilometrów, łączy nas całkiem sporo.

Przeczytaj również: Nie tylko Boże Narodzenie – święta w różnych kulturach.

Jak uczyć dzieci tolerancji? Żeby poznać dzieci z innych kultur i krajów, nie musimy wybierać się w daleką podróż. W Polsce mieszkają przecież osoby różnych ras czy wyznań. O spotkaniu z czarnoskórym chłopcem możecie poczytać w książeczce Titi z serii „Basia i przyjaciele”. Podejmuje niełatwy, ale aktualny temat, czyli przykrych wydarzeń, z jakimi muszą się mierzyć wyróżniające się osoby. Mama wyjaśnia Basi, jakie to trudne wyróżniać się i jak być wsparciem dla osób, które przez otoczenie mogą być odrzucane przez swoją inność. Razem z rezolutną Basią, dziecko ma okazję zrozumieć życie innych i wspierać rozwój inteligencji emocjonalnej.

Niewyczerpana kreatywność u dzieci

Oswajanie dzieci z innością nie wymaga przygotowania. Wystarczy w codziennym życiu pokazywać, że świat jest interesujący i piękny dzięki różnorodności. W książeczkach czy bajkach poznajemy przeróżnych bohaterów, którzy uosabiają odmienne cechy. I dobrze, bo rzeczywistość, w której wszyscy byliby tacy sami wydaje się nudna. Różnice pobudzają ciekawość i kreatywność, a także dzięki nim możemy się wzajemnie uczyć.

Nowa książka podejmuje ten temat za pomocą wspaniałej, ilustrowanej pozycji „Świat chce, byś był sobą”. Rymowana historia o dzieciach konstruujących balony wciąga od pierwszej strony. Autorki pokazują, że możemy mieć różne pomysły i metody pracy, ale właśnie dlatego wspólne działanie jest rozwijające. Potrzebujemy kontaktu z innymi osobami, żeby dopełniać się i realizować wspaniałe rzeczy. Dzieci mają różne talenty i zdolności, które należy rozwijać, ale nie powinniśmy ich wartościować.

Razem z książeczką o współpracy i barwnych pomysłach, pokaż dziecku, że warto szukać swojego sposobu wyrażenia i swojej kreatywności. Dzięki temu, że mamy różne umiejętności, świat jest tak wyjątkowy i piękny. Nie ma złych i dobrych pomysłów, dlatego doceniaj starania malucha i cieszcie się razem z efektów.

Szukając sposobu, jak pobudzić kreatywność u dziecka, możesz pokazać maluchowi, że małe i duże pomysły mają wpływ na losy planety. W książce „Możemy uratować naszą Ziemię” znajdziecie 12 historii dzieci, które swoim działaniem dbają o przyszłość Ziemi. Sposobów na zapobieganie dalszym zmianom klimatycznym jest mnóstwo, dlatego każdy z bohaterów podejmuje się innego zadania: sadzenia roślin, edukacją, zbieraniem śmieci. Wspólna lektura tej książki, pokaże dziecku, jak ogromne znaczenie mają dziecięce pomysły i udowodni, że jego kreatywność może uratować świat.

Ucząc dzieci o tolerancji i różnorodności, pokazuj maluchom, że indywidualna kreatywność i wzajemne wsparcie jest ogromnie ważne. Choć każdy z nas może działać w odpowiedni dla siebie sposób, w pojedynkę lub w grupie, szybko czy wolno, wzajemnie uzupełniamy swoje umiejętności i pomysły. Każdy z nas może po troszkę zmieniać świat na lepsze, pięknie się od siebie różniąc i wzajemnie dopełniając.