Każdy chce wychować mądre, świadome innych kultur i wyznań dziecko. Boże Narodzenie to świetny czas, aby porozmawiać o świętach w różnych kulturach. W tym artykule znajdziesz najciekawsze święta z całego świata i kilka pretekstów do tego, by porozmawiać o nich z dzieckiem ?

Jak wprowadzić dziecko w temat różnych świąt na świecie?

Z pomocą oczywiście przychodzą książki! Wytłumacz swojemu maluchowi, że nie wszyscy na świecie muszą wiedzieć, o co chodzi w świętach Bożego Narodzenia. Zupełnie jak muminki… W książce „Opowieści z Doliny Muminków” przeczytacie o obawach trolli związanych z Wigilią. Paszczak obudził je ze snu zimowego po to, aby przygotowały się do jej nadejścia. Przerażone muminki myślą, że Wigilia to jakiś rodzaj niebezpieczeństwa. Robią więc wszystko, by nie zrobiła im krzywdy – stroją choinkę i robią prezenty by ją przebłagać.

Teraz już rozumiecie, dlaczego warto wiedzieć co nieco o innych rodzajach świąt na świecie ?

A jeśli nie chcesz jak muminki denerwować się nadchodzącą Wigilią, zerknij do naszego artykułu: „Marzysz o spokojnych świętach z rodziną? – podpowiadamy czym się kierować, aby takie były”

Święta w różnych kulturach, o których warto opowiedzieć dziecku

Święto Dziękczynienia – dlaczego w Ameryce jedzą indyka?

Jedno z najbardziej znanych świąt na świecie, a nie tylko w Ameryce, to Święto Dziękczynienia. Choć wcześniejsze o miesiąc, bardzo przypomina polską Wigilię. Amerykanie spotkają się wtedy na rodzinnych i uroczystych kolacjach. W jadłospisie najważniejszy jest pieczony indyk podawany z żurawiną.

Jaką historię ma to święto? Obchodzone jest na pamiątkę pierwszych udanych zbiorów Pielgrzymów – czyli Europejczyków, którzy przybyli na tereny Stanów Zjednoczonych i dali początek temu państwu. Pielgrzymi dziękowali Bogu za to, że udało im się (z pomocą Indian) przetrwać na nowym kontynencie. Dzisiejsi Amerykanie kultywują tę tradycję i wyrażają wdzięczność za to, co mają.

Opowieść o amerykańskim święcie to dobry pretekst do pokazania różnic językowych. Tutaj z pomocą znów przybędą Ci muminki ? „Muminki. Wielki słownik obrazkowy polsko-angielski” to zbiór rysunków dotyczących różnych dziedzin życia. Znajdziecie tam obrazki rozmaitych przedmiotów, ale też takie związane z dniami tygodnia, porami roku czy uroczystościami. Każdy z rysunków podpisany jest w dwóch językach – polskim i angielskim.

Trzy wyjątkowe święta w Chinach

Przenieśmy się teraz na wschodnią stronę naszego globu. Jedno z najważniejszych świąt w Chinach to Chiński Nowy Rok. To pierwszy dzień tradycyjnego chińskiego kalendarza i mieszkańcy tego kraju obchodzą go hucznie. Na ulicach miast odbywają się parady z tradycyjnym tańcem lwów, któremu towarzyszy głośna muzyka. Obchody nowego roku trwają w sumie 15 dni, a kończą się kolejnym świętem – Świętem Latarni. Tego dnia domy i ulice przystrojone są czerwonymi lampionami o różnych kształtach, a Chińczycy spożywają słodkie ryżowe kulki.

Kolejne z ważniejszych świąt tej kultury to Święto Środka Jesieni. Jest podziękowaniem za udane plony, ale obchodzi się je nie tylko na wsi. Z tym dniem tradycyjnie związane są księżycowe ciasteczka – przygotowywane na słodko lub na słono – którymi Chińczycy zajadają się i obdarowują wzajemnie.

Najjaśniejsze święto na świecie

Mowa o indyjskim święcie światła zwanym Diwali. To najważniejsza uroczystość w hinduizmie – głównej religii tamtego kraju – i oznacza zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem. Podobnie jak w innych kulturach, święto to spędza się w gronie rodziny, często obdarzając się prezentami. Przede wszystkim jednak oświetla się domy, ulice i całe miasta lampionami i świecami.

Nie tylko święta

Rozmowa o innych kulturach czy wyznaniach może być także pretekstem do dużo poważniejszych tematów. Różnimy się przecież nie tylko sposobem obchodzenia świąt, wyznaniem, językiem, ale też wyglądem czy kolorem skóry. Każdy maluch powinien wiedzieć, że to nie jest powód do tego, aby kogoś się bać, nie lubić lub, co gorsza, obrażać tę osobę.

Oswoić się z tym tematem pomoże Wam znana i lubiana Basia. Książeczki „Basia i kolega z Haiti” oraz „Basia i przyjaciele. Titi” poruszają problem czarnoskórego chłopca z Haiti, który zamieszkał w Polsce. Historie te uczą empatii i akceptacji, a przede wszystkim tłumaczą dzieciom, że inne – wcale nie znaczy gorsze.

Basia i kolega z Haiti - Zofia Stanecka
Basia i przyjaciele. Titi - Zofia Stanecka

A może z sympatii do Titiego poszukacie, jak obchodzi się Boże Narodzenie na Haiti?