Ferie zimowe to czas odpoczynku od szkolnych obowiązków, ale brak rówieśników i regularnych zajęć często oznacza nudę. Jak zapewnić dzieciom rozrywkę w tym czasie? Sprawdź nasze propozycje na ferie zimowe dla dzieci!

Jak spędzić ferie zimowe z dziećmi?

Zimowa przerwa od szkolnej codzienności ma wyjątkowy urok, gdy za oknem czeka na nas śnieg i cała masa zabaw i aktywności. Obecność śniegu ułatwia zadanie, szczególnie jeśli w grę wchodzi również wyjazd w góry lub inne piękne okolice. Aktywność podczas jazdy na sankach czy lepienia bałwana to mnóstwo zabawy i doskonałe wsparcie rozwoju ruchowego. Co jeszcze można robić w śnieżne dni?

Zabawy dla dzieci na śnieżne ferie zimowe

Przy odpowiedniej warstwie białego puchu możecie skonstruować śnieżny domek i poczuć się przez chwilę jak mieszkańcy igloo. Dobry pomysł to także organizacja zawodów w rzucaniu śnieżkami do wyznaczonego celu, na przykład murku lub drzewa. Świetną zabawą może być również tropienie leśnych i miejskich zwierząt, po zostawionych przez nich śladach na śniegu. Poczujecie się jak prawdziwi, zimowi detektywi w akcji!

A co kiedy za oknem zapadnie już zmrok? Sięgnijcie po książkę, która zatrzyma Was w zimowej krainie i wypełni długie wieczory ciekawymi historiami. Na ferie polecamy szczególnie lekturę „Muminek i pierwszy śnieg”. Znajdziecie w niej czarujące opowiadania i piękne ilustracje inspirowane światem małych trolli z Doliny Muminków.

Więcej książkowych inspiracji znajdziecie w artykule: Zimowe książki dla dzieci – co czytać, gdy za oknem trzaska mróz?

Domowe propozycje na ferie zimowe dla dzieci

Nie planujecie w tym roku żadnych wyjazdów, zimowa pogoda nie dopisuje i nie wiecie, jak spędzić ferie zimowe z dziećmi w domu? Bez obaw! Mamy kilka propozycji – takich, na które zwykle nie ma czasu przez natłok obowiązków – oraz takich, które sprawdzają się zawsze.

Wspólne gotowanie

Nawet codzienne obowiązki mogą być wspaniałą zabawą, a przede wszystkim okazją do spędzenia wspólnie wartościowego czasu. Zaproś swoją pociechę do kuchni! Niech pomoże Ci w przygotowaniach do obiadu czy kolacji. To doskonała sposobność do tego, by dziecko nabyło nowe umiejętności i poznało ciekawe smaki.

Nie masz pomysłu na rodzinne gotowanie? Inspirację znajdziesz tutaj: Gotuj razem z dzieckiem – przepis na prosty makaron

Karmnik dla ptaków

Wykonanie karmnika dla ptaków to doskonała propozycja na ferie zimowe z dwóch powodów. Po pierwsze, to zajęcie, które wymaga małych przygotowań i zajmuje trochę czasu, a po drugie, to właśnie zimą ptaki chętnie przyjmą nasze wsparcie. Do tego obserwacja naszych małych przyjaciół to wspaniałe zajęcie na wolne od zajęć poranki!

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się zrobić mały domek dla ptaszków, czy tylko wyznaczycie miejsce, w którym będziecie wywieszać dla nich smakołyki – sprawdźcie, jak dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić. Przydatne informacje znajdziecie na stronie Lasów Państwowych.

Przygody z nauką

Choć ferie to przerwa od szkoły czy przedszkola, nie warto rezygnować ze zdobywania wiedzy! Nie zawsze mamy czas na łączenie jej z zabawą, dlatego właśnie seria „Przygody z nauką” to doskonała propozycja na ferie zimowe dla dzieci. Okazuje się, że elementy dobrze znane z codzienności, takie jak „Ziemniak”, „Jajko” czy „Papier” stanowią pretekst do odkrywania złożoności świata.

Ziemniak. Przygody z nauką
Przygody z nauką – Jajko
Przygody z nauką – Papier

W każdej książce znajdziecie mnóstwo prostych eksperymentów, które dziecko może wykonać samo, lub z małą pomocą kogoś starszego. Każdy z nich odkryje nowe, często nieznane właściwości przedmiotów, a także podstawowe prawa fizyczne i chemiczne. Pokażmy dzieciom, że nauka jest fascynująca!

Przygody z nauką – Sól
Przygody z nauką – Cukier

Puzzle – dla małych i dużych

Puzzle to zajęcie, które sprawdzić się zarówno w przypadku starszych, jak i młodszych dzieci. Ich układanie rozwija myślenie, zdolności manualne, a także zajmuje sporo czasu 😉 Dzieci szkolne chętnie zmierzą się z liczbą elementów powyżej 100. Przedszkolakom warto podsuwać takie, które mają ok. 70 elementów. Maluszkom z kolei polecamy serię „Poznajemy świat”. W zestawie znajdziecie książkę z dużymi barwnymi ilustracjami oraz puzzlami.

Kolorowanki

Niezawodny pomysł na wolny czas to oczywiście kolorowanki. Młodszym dzieciom szczególnie polecamy te, które nie wymagają rozkładania całego zestawu kredek i sprzątania. Każda książeczka z serii „Wodne czary-mary” – np. „Basia i Misiek Zdzisiek. Gdzie jest Małpka?” – posiada niezwykły, napełniany wodą flamaster, który sprawia, że na kartkach pojawiają się barwne ilustracje! Po wyschnięciu stają się na powrót białe, dzięki czemu kolorować można bez końca!

Basia i Misiek Zdzisiek – gdzie jest małpka?

Starsze dzieci chętniej skorzystają z kredek, za pomocą których wyrażą swoje artystyczne pomysły. Zeszyty z serii „Koloruj i naklejaj” z bohaterami ulubionych bajek, na przykład „Tomek i przyjaciele” oraz „Smerfy”, to nie tylko okazja do wypełnienia wzorów kolorami, ale też mnóstwo fantastycznych naklejek.

Dajcie znać, jak nasze propozycje na ferie zimowe dla dzieci sprawdziły się u Was! Miłego odpoczynku!