Za oknem chłodno i przez większość dnia ciemno. Co zrobić, by dziecko nie nudziło się i spędzało wielu godzin przed ekranem? Ratunkiem na długie wieczory w domu jest lektura – najlepiej taka dopasowana do pory roku. Jakie zimowe książki dla dzieci wybrać, aby czytanie pod kocem było przyjemnością?
O ile odpowiednia ilość białej kołderki śniegu oznacza wspaniałą zabawę – rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana, śnieżne aniołki – zwykle nie trwa ona zbyt długo. Śnieg topi się bezlitośnie, a wcześnie zapadający mrok nie zachęca do aktywności na zewnątrz. Na szczęście zimowy świat może towarzyszyć Twojemu dziecku dzięki czytaniu. Dajcie się porwać lekturze, a książki o zimie dla dzieci pokażą Wam piękną stronę obecnej pory roku.
Czego nie może zabraknąć w zimowych książkach dla dzieci? Przede wszystkim różnych zadań, łamigłówek i kolorowanek, dopasowanych do wieku i preferencji dziecka. Dzięki nim nie musicie się obawiać nudy, niezależnie od tego, jak wygląda pogoda za oknem!
Zimowe książki dla dzieci – 7 propozycji
- „Zimowy zeszyt zadań z naklejkami”
To niezbędnik, który doskonale sprawdzi się w domu i w podróży – na przykład w czasie świątecznych wizyt u najbliższych. W towarzystwie bohaterów ulubionych bajek dziecko będzie się świetnie bawić, rozwiązując zadania, przyklejając naklejki i kolorując. My Little Pony, Tomek czy Cocomelon czekają, aby zabrać dzieci w świat mroźnych przygód!
- „Bing. Zimowa kolorowanka z naklejkami”
Razem z uroczym króliczkiem i jego przyjaciółmi w zimowym klimacie Twoje dziecko poćwiczy koncentrację i koordynację ręka–oko. Podsuń pociesze ten zeszyt i ulubiony zestaw przyborów do kolorowania, a zobaczysz, jak pochłoną go kolejne zadania. Jak pokolorować Binga i Pando, żeby nie zmarzły im łapki podczas walki na śnieżki? Różnorodne ćwiczenia sprawią, że dziecko nie będzie się nudzić, a dorysowywanie brakujących elementów – np. bałwanków lub płatków śniegu – pobudzi jego kreatywność.
- „Muminki i zima. Szukaj i znajdź”
Zima to ogromne wyzwanie, nie tylko dla nas! W Dolinie Muminków wcale nie jest łatwiej, szczególnie jeśli Muminki nie zapadną w zimowy sen. Jak poradzą sobie z wizytą niezapowiedzianych gości i przeróżnymi przygodami? Kartonowa zimowa książka dla dzieci wypełniona jest po brzegi stron doskonałą zabawą i pobudzającymi ćwiczeniami. Można korzystać z niej wielokrotnie i na nowo odnajdywać ukryte na obrazkach elementy. Uroku książeczce dodają ilustracje inspirowane oryginalnymi obrazkami twórczyni Muminków – Tove Jansson.
- Seria „Zimowe opowieści”
Zadania to nie wszystko – dłuższy czas spędzany w domu sprzyja przede wszystkim czytaniu. Mogą to być pierwsze samodzielne próby czytania lub wspólne lektury z rodzicem. Ważne, by zimowe książki dla dzieci były dostosowane do wieku i możliwości.
Kto czeka na Was w zimowej serii od HarperCollins? Oczywiście bohaterowie ulubionych bajek! Trzy krótkie opowieści inspirowane przygodami sympatycznego królika możecie odnaleźć w książce „Bing. Zimowe opowieści” – dowiecie się, co Bing znalazł pod choinką, czy potrafi przygotować pyszne pierniczki i jak udała się śnieżna zabawa.
Z kolei „Tomek i przyjaciele. Zimowe opowieści” to kilkadziesiąt stron o świątecznych przygotowaniach na wyspie Sodor – wyjątkowo śnieżny dzień to nie lada wyzwanie dla wesołych lokomotyw! Zaproponuj dziecku tę lekturę, jeśli chcesz mieć pretekst do rozmowy o świątecznych przygotowaniach, prezentach oraz tworzeniu bożonarodzeniowej atmosfery.
- „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham, kiedy jest zima”
Świąteczny nastrój i chłód za oknem sprzyja spędzaniu razem czasu i budowaniu bliskości. W tym zadaniu wspomoże Was zimowa odsłona znanej historii o Małym Zajączku i jego tacie, mamie lub innym opiekunie (to, kim dla Małego jest Duży Brązowy Zając, zależy od Waszej interpretacji!). Przy przepięknych ilustracjach i czułej opowieści przyjemnie spędzicie czas. Nie zapomnijcie się wyprzytulać! 😊
Więcej książek wspierających świąteczną atmosferę bliskości znajdziesz tutaj: Czułe historie na Boże Narodzenie
Zimowe książki dla dzieci nie mają łatwego zadania, muszą utrzymać uwagę i zapewnić najmłodszym rozrywkę na sporą część dnia. Na szczęście różnorodność propozycji sprawia, że każdy odnajdzie coś dla siebie.
Miłego czytania!