Wyobraźnia to jedno z tych pojęć, które mocno kojarzy nam się z wiekiem dziecięcym. To wtedy z czułością patrzymy, jak młodziutki umysł potrafi czynić cuda i pozornie z niczego wyczarować fascynujące rzeczy. Zwykłe patyki stają się mieczami, statkami czy posiłkami w wykwintnej restauracji. Jednak to dopiero początek, bo wyobraźnia najmłodszych nie zna granic ile dzieci, tyle pomysłów. Maluch nie korzysta z niej tylko podczas zabawy. Jest ona kluczowa także w późniejszej nauce i rozwoju. W tym wpisie podpowiadamy, jakie książki dla dzieci rozwijające wyobraźnię wybrać.

Dlaczego warto wspierać rozwój wyobraźni u dziecka?

Gdy mówimy o dzieciach, nikogo nie dziwi, że czasami bujają w obłokach, tworzą niesamowite historie, a ich wersje wydarzeń mogą naprawdę różnić się od rzeczywistości. Maluchy potrafią spędzać długie godziny w wymyślonym świecie, gdzie pełnią rolę superbohaterów, księżniczek, piłkarzy czy gwiazd muzyki. I bardzo dobrze!

Wyobraźnia, czyli umiejętność tworzenia i wymyślania w myślach obrazów jest ważnym aspektem twórczego i kreatywnego myślenia. To obecnie cechy bardzo cenione w dorosłym życiu – czytając ogłoszenia o pracę, to właśnie je znajdziemy na liście oczekiwań pracodawcy. Rozwój wyobraźni sprzyja także budowaniu otwartości – zarówno na siebie i swoje przeżycia, jak i na innych.

Jednak by dorosły mógł z tych umiejętności korzystać, jako dziecko musi wcześniej rozwijać swoją wyobraźnię. Najmłodszym nie potrzeba wiele, by kształtować fantazję – czasem wystarczy tylko swobodna zabawa. Młodsze dzieci często bawią się udawanie np. zwierząt albo naśladują dorosłych. Z kolei starszaki chętnie wybierają zabawy tematyczne – tutaj pole do rozwoju wyobraźni jest ogromne. To świetny trening kreatywnego myślenia. Dziecko nie potrzebuje także wielu akcesoriów – wręcz przeciwnie im prostsze zabawki, tym więcej zastosowań można dla nich znaleźć.

Sposób na rozwijanie wyobraźni u dzieci

Jednym z najlepszych sposobów rozwoju wyobraźni jest czytanie książeczek. Często to właśnie te opowieści stają się dla dzieci inspiracją do wymyślania zabaw. Na bazie nabytej wiedzy, dzieci poszukują nowych rozwiązań, dodają nowe elementy i tworzą alternatywne drogi. Tak właśnie kształtuje się wyobraźnia, a wraz z nią umiejętność kreatywnego myślenia.

Psst! Czy wiesz, że…
komórki mózgowe u dzieci są zdecydowanie bardziej aktywne niż te w mózgu dorosłej osoby? Oznacza to, że dzieciom łatwiej jest wymyślać nowe rozwiązania i tworzyć nieszablonowe pomysły.

źródło: shutterstock.com

Książeczki muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Około 3. roku życia maluch zaczyna odróżniać rzeczywistość od fikcji. Jednak cały czas warto zwracać uwagę na to, by nie próbował testować swoich supermocy – np. latania niczym Batman. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór takich książeczek, które zarówno wspierają rozwój wyobraźni, jak i poruszają tematy bliższe rzeczywistości.

Książki dla dzieci, które rozwijają wyobraźnię

Książki to dla dzieci świetny sposób na rozwijanie wyobraźni. To przede wszystkim zaproszenie do świata ulubionych bohaterów i wspólnego przeżywania przygód. Każda historia może stać się dla malucha początkiem podróży do krainy wyobraźni. Dla najmłodszych czytelników wydawnictwo HarperCollins przygotowało serię „Zabawa i przygoda”, przeznaczoną dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.

Na plaży” to historia małej dziewczynki, która wraz ze swoim pieskiem spędza czas nad morzem. „W drogę” opowiada o chłopcu, który w wyobraźni staje się kierowcą i w towarzystwie przyjaciół odwiedza różne wspaniałe miejsca.

Ostatnia książeczka nosi tytuł „Pogoda”. Jej bohaterką jest dziewczynka oraz jej kotek. Wspólnie spędzają czas na dworze i w zależności od pogody, mają mnóstwo pomysłów na zabawę.

Oprócz samej tematyki warto zwrócić uwagę także na sposób wydania książeczek. Zostały one wzbogacone o elementy 3D. Na każdej stronie dziecko znajdzie rozkładany pop-up tematycznie związany z opowieścią. Trójwymiarowa tęcza, zamek z piasku czy samolot sprawiają, że czytanie i oglądanie książeczki to dla maluchów dodatkowa atrakcja. Ulepiony bałwanek, samochód na drodze czy wiaderko z zabawkami do piasku to tylko niektóre elementy, które „pojawiają się” przy przekręcaniu stron. Przestrzenne książeczki dla dzieci pozwalają dodatkowo rozwijać wyobraźnię przestrzenną. To ona leży u podstaw orientacji w przestrzeni, która w późniejszym wieku jest jedną z kluczowych kompetencji odpowiedzialnych za sukcesy szkolne.

Książeczki z obrazkami 3D angażują uwagę dzieci i jednocześnie umożliwiają im odkrywanie i uczenie się trójwymiarowej perspektywy. Dodatkowo mają one zaokrąglone rogi, co sprawia, że są bezpieczne dla milusińskich. Żywe kolory przyciągają wzrok i zachęcają do oglądania.

Książeczki paragrafowe

Pole do popisu dla dziecięcej wyobraźni zapewniają książeczki paragrafowe stworzone przez wydawnictwo HarperCollins. Zaprojektowane zostały w taki sposób, by umożliwić dziecku wybór tego, w jaki sposób potoczy się historia. Każdy etap bajki zawiera dwie opcje kontynuacji, oznaczone odpowiednią ikoną. Takie same symbole znajdują się na boku książeczki, dzięki czemu dziecko od razu wie, na którą stronę przejść w zależności od wybranego rozwiązania. Czytanie książeczki przypomina interaktywną grę z różnymi opcjami zakończenia. Niby ta sama historia, a tyle możliwości! Maluch może wcielić się w głównego bohatera i podejmować decyzje dotyczące kolejnych działań. To wspaniała zabawa dla dzieci, które uwielbiają samodzielne podejmowanie decyzji. Pozwala im obserwować i uczyć się, jakie konsekwencje mogą mieć ich wybory.

W serii książeczek paragrafowych mamy do wyboru dwie historie: „Trzy świnki” i „Czerwony Kapturek”. Wcielając się w rolę jednej ze świnek, dziecko może zadecydować o tym, jak podejdzie do opuszczenia domu rodzinnego. Może zostać królem Prosiaczkiem Pierwszym i wybudować zamek albo narazić się na gniew mamy, która przypadkiem znajdzie je… w kominku. Jedno jest pewne – na swojej drodze pociecha spotka Wilka – pytanie tylko w jakich okolicznościach…

Jako Czerwony Kapturek mały czytelnik szybko poczuje głód, a to za sprawą zapachu świeżo upieczonych ciasteczek. Od tego, czy zdecyduje się je zjeść, czy jednak powstrzyma się od podjadania, będą zależeć jego dalsze przygody. I choć w tym wypadku także nie ominie dziecka spotkanie z Wilkiem, to ono samo wybierze, jak się ono potoczy. Jesteście ciekawi, jak zakończy się wizyta u babci? Zdecydujecie sami!

Czerwony kapturek. Ty decydujesz
Trzy małe świnki. Ty decydujesz

Z wizytą u wróżek

Pięknym (dosłownie!) wyzwaniem dla wyobraźni będzie książeczka „Historia naturalna wróżek”. Wszystko zaczyna się od listu cioci Elsie. Przed wyprawą do dżungli amazońskiej zostawia ona na przechowanie swoje zapiski na temat wróżek. Z pewnością zachęcą Twoją pociechę do własnych badań. Zanim nastąpią, ciocia dokładnie opowie o swoich obserwacjach – skąd wzięły się wróżki, jak wyglądają, czym charakteryzują się ich skrzydła. Mały badacz niezwykłych światów pozna cykl życia wróżek, dowie się, gdzie mieszkają oraz czym różnią się istotki mieszkające w różnych częściach świata. Zgłębi też relacje między wróżkami a roślinami i zwierzętami – a to już solidna porcja wiedzy przyrodniczej. Na koniec ciocia zostawiła kilka wskazówek dla tropicieli wróżek. Nie ograniczajcie swojej wyobraźni i wyruszcie na poszukiwania!

Historia naturalna wróżek – okładka

Drogi rodzicu! Pamiętaj, że książki, które pobudzą wyobraźnię u dzieci to świetna inwestycja w przyszłość malucha, a także zaproszenie do wspólnej zabawy i budowania relacji.