Dzieciństwo i dorastanie to ciągłe poznawanie nowych rzeczy – a jak wiemy, nauka nie zawsze przychodzi dzieciom z łatwością. Czas poświęcony na powtarzanie i utrwalanie zdobytej wiedzy kojarzą się z nudą i presją. Receptą jest nauka przez zabawę. Książki naukowe dla dzieci to świetny sposób, by zapoznawać najmłodszych z tym światem. Jakie publikacje wybrać? Podpowiadamy!
Nauka przez zabawę – codzienne eksperymenty z serią „Przygody z nauką”
Zapoznawanie dzieci ze światem nauki można zacząć już od najmłodszych lat – w domowym zaciszu, z pomocą codziennych przedmiotów – udowadnia to seria książek naukowych dla dzieci „Przygody z nauką”. Wpisuje się ona w popularny nurt edukacji STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics – Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka), dzięki któremu pociecha poznaje nauki ścisłe i przyrodnicze w szerokiej, interdyscyplinarnej perspektywie. Przecież w rzeczywistości wszystkie te dziedziny łączą się ze sobą i przenikają. Takie podejście pozbawione jest powtarzania regułek i suchej teorii, dzięki czemu dzieciom łatwiej przychodzi rozumienie z pozoru trudnych zjawisk.
Książki naukowe dla dzieci z tej serii opisują, jak wykonać domowe eksperymenty z wykorzystaniem dobrze znanych przedmiotów, które przy bliższym poznaniu okazują się skrywać fascynujące zjawiska i właściwości. Zawarta w nich wiedza pozwala znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, jakie nurtują kilkulatków. Jak to się dzieje, że jabłko spada na ziemię? Dlaczego woda jest mokra a cukier słodki? Czemu niektóre balony opadają na podłogę, a inne trzymają się sufitu? Seria to idealny przykład nauki przez zabawę. Eksperymenty pokażą Wam, w jaki sposób „Woda” zamienia się w deszcz, dlaczego podgrzany „Cukier” zmienia barwę i co dzieje się, kiedy krystalizuje się „Sól”?



Każda z książek to doskonałe źródło wiedzy o otaczającym świecie, dostosowane do możliwości poznawczych dziecka. Interesujące ilustracje i proste teksty zachęcają do samodzielnego poszerzania wiedzy i odkrywania niezwykłych zjawisk, którym podlegają tak zwykłe rzeczy jak „Ziemniak” czy „Jajko”. Z kolei „Papier” odkryje przed małymi naukowcami nie tylko swoje właściwości, ale też np. tajniki aerodynamiki.



Naukowe książki dla dzieci ciekawych świata
Dla przedszkolaków
Książki naukowe dla dzieci powinny przybliżać trudne tematy w sposób jasny dla kilkulatka i temu zadaniu doskonale sprosta także seria „Chcę wiedzieć!”. Znajdziecie w niej świetną książkę o wirusach, bakteriach, grzybach i innych mikroorganizmach: „Ja i moje mikroby”. Pokaże ona najmłodszym, że świat znacznie bogatszy niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Dodatkowo uświadomi, że te niezwykle małe stworzonka mają ogromne znaczenie dla człowieka – mogą nam sprzyjać lub szkodzić – dlatego warto poznać je lepiej!

Po mikrokosmosie czas na makrokosmos. Jego tajniki dzieci mogą zgłębiać z książkami „Kosmiczne urodziny! Lecimy na księżyc” i „Wielka misja małej sondy”. Sekrety ziemskiej grawitacji, reguły panujące w Układzie Słonecznym i charakterystyka ciał niebieskich – wiedza i cała masa ciekawostek czekają na czytelników w tych dwóch publikacjach. Pokazują one, że z nauką o Wszechświecie nie trzeba zwlekać do lekcji fizyki! Naukowe książki dla dzieci o kosmosie nie tylko sporo wyjaśnią, ale też zafascynują najmłodszych i obudzą w nich pasję do nauki.


Dla starszaków
„Chcę wiedzieć więcej!” to propozycja dla dzieci, które rozpoczynają edukację wczesnoszkolną i mają już sprecyzowane zainteresowania. Pomagają im poszerzać zdobytą wcześniej wiedzę z różnych dziedzin. Jako pierwsze w serii ukazały się komiksowe książki napisane przez znanego włoskiego neurobiologa. „Wycieczka po mózgu” to okazja na dokładne poznanie tego ważnego organu i sposobu jego działania. Dzieci w towarzystwie neuronu o imieniu Tymek wyruszają w podróż po mózgu. Dowiadują się, jak neurony przekazują informacje o ruchu, emocjach czy myśleniu? Te inne sekrety znajdziecie w pięknie opracowanej, pełnej rzetelnych informacji publikacji.

W drugiej części przygód Tymka – „Co robimy, gdy śpimy” – czeka na dzieciaki pasjonująca podróż po uśpionym mózgu. Zwiedzanie obejmuje wszelkie zakamarki umysłu, z którego mali naukowcy dowiedzą się m.in.: dlaczego odpoczynek jest ważny dla zdrowia, czym są sny i gdzie zapisywane są wspomnienia.

Książki naukowe dla dzieci powinny być barwne i zrozumiałe, przedstawiać ważne zagadnienia naukowe w prosty, ale nie infantylny sposób. Nauka przez zabawę to możliwość doświadczania – warto więc podsuwać dzieciom pomysły na eksperymenty i zadania, które pozwolą im wciąż odkrywać nowe rzeczy. Na szczęście świat pełen jest różnych inspiracji, a Wy już wiecie, gdzie ich szukać!