Dzieciństwo i dorastanie to ciągłe poznawanie nowych rzeczy – a jak wiemy, nauka nie zawsze przychodzi dzieciom z łatwością. Czas poświęcony na powtarzanie i utrwalanie zdobytej wiedzy kojarzą się z nudą i presją. Receptą jest nauka przez zabawę. Książki naukowe dla dzieci to świetny sposób, by zapoznawać najmłodszych z tym światem. Jakie publikacje wybrać? Podpowiadamy!

Nauka przez zabawę – codzienne eksperymenty z serią „Przygody z nauką”

Zapoznawanie dzieci ze światem nauki można zacząć już od najmłodszych lat – w domowym zaciszu, z pomocą codziennych przedmiotów ­– udowadnia to seria książek naukowych dla dzieci „Przygody z nauką”. Wpisuje się ona w popularny nurt edukacji STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics – Nauka, Technologia, Inżynieria, Matematyka), dzięki któremu pociecha poznaje nauki ścisłe i przyrodnicze w szerokiej, interdyscyplinarnej perspektywie. Przecież w rzeczywistości wszystkie te dziedziny łączą się ze sobą i przenikają. Takie podejście pozbawione jest powtarzania regułek i suchej teorii, dzięki czemu dzieciom łatwiej przychodzi rozumienie z pozoru trudnych zjawisk.

Książki naukowe dla dzieci z tej serii opisują, jak wykonać domowe eksperymenty z wykorzystaniem dobrze znanych przedmiotów, które przy bliższym poznaniu okazują się skrywać fascynujące zjawiska i właściwości. Zawarta w nich wiedza pozwala znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, jakie nurtują kilkulatków. Jak to się dzieje, że jabłko spada na ziemię? Dlaczego woda jest mokra a cukier słodki? Czemu niektóre balony opadają na podłogę, a inne trzymają się sufitu? Seria to idealny przykład nauki przez zabawę. Eksperymenty pokażą Wam, w jaki sposób „Woda” zamienia się w deszcz, dlaczego podgrzany „Cukier” zmienia barwę i co dzieje się, kiedy krystalizuje się „Sól”?

Przygody z nauką – Woda
Przygody z nauką – Cukier
Przygody z nauką – Sól

Każda z książek to doskonałe źródło wiedzy o otaczającym świecie, dostosowane do możliwości poznawczych dziecka. Interesujące ilustracje i proste teksty zachęcają do samodzielnego poszerzania wiedzy i odkrywania niezwykłych zjawisk, którym podlegają tak zwykłe rzeczy jak „Ziemniak” czy „Jajko”. Z kolei „Papier” odkryje przed małymi naukowcami nie tylko swoje właściwości, ale też np. tajniki aerodynamiki.

Ziemniak. Przygody z nauką
Przygody z nauką – Jajko
Przygody z nauką – Papier

Naukowe książki dla dzieci ciekawych świata

Dla przedszkolaków

Książki naukowe dla dzieci powinny przybliżać trudne tematy w sposób jasny dla kilkulatka i temu zadaniu doskonale sprosta także seria „Chcę wiedzieć!”. Znajdziecie w niej świetną książkę o wirusach, bakteriach, grzybach i innych mikroorganizmach: „Ja i moje mikroby”. Pokaże ona najmłodszym, że świat znacznie bogatszy niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Dodatkowo uświadomi, że te niezwykle małe stworzonka mają ogromne znaczenie dla człowieka – mogą nam sprzyjać lub szkodzić – dlatego warto poznać je lepiej!

Ja i moje mikroby - okładka

Po mikrokosmosie czas na makrokosmos. Jego tajniki dzieci mogą zgłębiać z książkami „Kosmiczne urodziny! Lecimy na księżyc” i „Wielka misja małej sondy”. Sekrety ziemskiej grawitacji, reguły panujące w Układzie Słonecznym i charakterystyka ciał niebieskich – wiedza i cała masa ciekawostek czekają na czytelników w tych dwóch publikacjach. Pokazują one, że z nauką o Wszechświecie nie trzeba zwlekać do lekcji fizyki! Naukowe książki dla dzieci o kosmosie nie tylko sporo wyjaśnią, ale też zafascynują najmłodszych i obudzą w nich pasję do nauki.

Kosmiczne urodziny. Lecimy na Księżyc okładka
Wielka misja małej sondy - Chcę wiedzieć - okładka

Dla starszaków

Chcę wiedzieć więcej!” to propozycja dla dzieci, które rozpoczynają edukację wczesnoszkolną i mają już sprecyzowane zainteresowania. Pomagają im poszerzać zdobytą wcześniej wiedzę z różnych dziedzin. Jako pierwsze w serii ukazały się komiksowe książki napisane przez znanego włoskiego neurobiologa. „Wycieczka po mózgu” to okazja na dokładne poznanie tego ważnego organu i sposobu jego działania. Dzieci w towarzystwie neuronu o imieniu Tymek wyruszają w podróż po mózgu. Dowiadują się, jak neurony przekazują informacje o ruchu, emocjach czy myśleniu? Te inne sekrety znajdziecie w pięknie opracowanej, pełnej rzetelnych informacji publikacji.

Wycieczka po mózgu. Chcę wiedzieć więcej

W drugiej części przygód Tymka – „Co robimy, gdy śpimy” – czeka na dzieciaki pasjonująca podróż po uśpionym mózgu. Zwiedzanie obejmuje wszelkie zakamarki umysłu, z którego mali naukowcy dowiedzą się m.in.: dlaczego odpoczynek jest ważny dla zdrowia, czym są sny i gdzie zapisywane są wspomnienia.

Co robimy gdy śpimy. Chcę wiedzieć więcej

Książki naukowe dla dzieci powinny być barwne i zrozumiałe, przedstawiać ważne zagadnienia naukowe w prosty, ale nie infantylny sposób. Nauka przez zabawę to możliwość doświadczania – warto więc podsuwać dzieciom pomysły na eksperymenty i zadania, które pozwolą im wciąż odkrywać nowe rzeczy. Na szczęście świat pełen jest różnych inspiracji, a Wy już wiecie, gdzie ich szukać!