Twoje dziecko może godzinami słuchać i rozprawiać o rakietach, astronautach i planetach? Szukasz książki, która nie tylko zachwyci małego czytelnika, ale też przekaże w ciekawy sposób wiedzę o wszechświecie? Pomożemy Ci wybrać pozycję adekwatną do wieku Twojej pociechy!

Książka o wszechświecie dla dzieci – jaka powinna być?

Kluczem do sukcesu jest odpowiedni wybór książki. Chodzi przecież o to, by z jednej strony podtrzymać w dziecku zapał do odkrywania kosmosu, a z drugiej przekazać mu porcję wiedzy dotyczącą pozaziemskich sfer. Na rynku znajdziesz mnóstwo książek dla małych miłośników kosmosu, ale nie wszystkie łączą w sobie pasję i rozrywkę z rzetelnymi naukowymi informacjami.

Pamiętaj też, by lekturę dostosować do wieku Twojej pociechy. Dla malucha ważna będzie forma książki (np. kartonowe strony, które ułatwią samodzielne oglądanie), przedszkolak doceni ciekawe ilustracje i historie (ale niezbyt długie!), a uczeń z chęcią sięgnie po coś z solidną dawką wiedzy (ale przystępnie podaną ☺️ ).

Wydawnictwo HarperCollins przygotowało kosmiczne propozycje dla dzieci w każdym wieku!

Książki o kosmosie dla malucha i przedszkolaka

Okazuje się, że nawet najmłodsze dzieci mogą zgłębiać tajniki kosmicznego świata. „Inżynieria lotnicza” z serii „Bobas odkrywa naukę” zapozna maluszka z prawami, które pozwalają latać – nie tylko ptakom, ale i ludziom – w przestworzach. Może Twoja pociecha wykorzysta tę wiedzę w przyszłości i skonstruuje sondę lub rakietę?

Inżynieria lotnicza Akademia Mądrego dziecka – okładka

Idealną książką o kosmosie dla przedszkolaka, który powoli zaczyna przygodę z samodzielnym czytaniem, będzie „Łazik na księżycu. O Mieczysławie Bekkerze”. Należy ona do specjalnej serii – Czytam sobie – która wspiera dzieci na każdym etapie nauki czytania. Poziom 1 serii charakteryzują ciekawe i przykuwające uwagę ilustracje, a także krótkie teksty złożone z podstawowych 23 głosek. Książeczka opowiada opartą na faktach historię małego Miecia z Konina. Chłopiec dzięki swojej pasji i uporowi zostaje jednym z konstruktorów łazika, który ląduje na Księżycu. To solidna dawka inspiracji!

Łazik na księżycu Czytam sobie okładka

Dzieci w wieku przedszkolnym na pewno nie znudzą się przy pozycji „Kosmiczne urodziny! Lecimy na Księżyc”. Odpowiada ona na najbardziej nurtujące pytania dotyczące przestrzeni niebieskich. Twoje dziecko dowie się z niej np. dlaczego na Księżycu nie ma pogody i jak śpią astronauci. Ciekawe informacje przeplatane wesołym wątkiem urodzinowym – to przepis na najlepszą książkę o wszechświecie dla dzieci 🙂

Kosmiczne urodziny. Lecimy na Księżyc okładka

Książki dla starszych miłośników kosmosu

Czas na pozycję, która trafi w gusta najbardziej wymagających czytelników. „Wielka misja małej sondy” to nowość z serii „Chcę wiedzieć” Akademii Mądrego Dziecka. Przybliża ona historię prawdziwej misji kosmicznej sondy New Horizons. Jak ogromny Jowisz mógł pomóc maleńkiej sondzie w eksploracji Układu Słonecznego? Co odkryła ona na powierzchni najodleglejszej od Ziemi planety? Ilustracje i infografiki pomogą odnaleźć odpowiedzi na te trudne pytania, a wciągająca narracja zadowoli każdego pasjonata wszechświata.

Wielka misja małej sondy - Chcę wiedzieć - okładka

Nauka czytania i pozaziemskie opowieści to świetne połączenie – szczególnie dla małych miłośników książek o kosmosie – lektura zgodna z zainteresowaniami zachęci do czytelniczych zmagań. „Lem i zagadki kosmosu” to kolejna propozycja z serii „Czytam sobie”, tym razem z poziomu 2, zawierająca już dłuższe zdania i dialogi. Ta książka to nie tylko biografia Stanisława Lema, ale też skarbnica wiedzy o początkach wszechświata.

Lem i zagadki z Kosmosu Czytam sobie okładka

Do poziomu 3 „Czytam sobie” należy pozycja „Apollo 11. O pierwszej wyprawie na księżyc”. To już dłuższa lektura, posiadająca czarno-białe nierozpraszające uwagi ilustracje. Opowiada ona o pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu. Twoje dziecko pozna tajniki misji, jej przygotowania, przebieg i historię powrotu na Ziemię. Ta książka to także solidna porcja wiedzy o kosmicznych przestrzeniach i jeszcze większa dawka inspiracji! Pozycja obowiązkowa dla pasjonatów wszechświata.

Którą książkę dla swojego dziecka wybierzesz?