Jakiś czas temu pisałam o tym, jak domowe doświadczenia zainspirowane książkami z serii „Przygody z Nauką. Akademia Mądrego Dziecka” podbiły serce moich synów i ich przedszkolnych kolegów i koleżanek.

W serii ukazały się właśnie trzy kolejne tytuły zachęcające do eksperymentowania i zdobywania wiedzy z zakresu fizyki, chemii i przyrody. To „Cukier”, „Woda” i „Balon”. W każdej książce dzieci znajdą dziesięć prostych doświadczeń, które można wykonać w domu, szkole czy przedszkolu. Samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłych. Wielkimi zaletami tych publikacji są przystępny język i zabawne ilustracje. A co najważniejsze, stworzenie domowego laboratorium nie wymaga nakładów finansowych. Większość potrzebnych rzeczy z pewnością macie pod ręką!

Eksperymenty dla dzieci z wodą – mnóstwo zabawy

W kilka minut bez trudu zgromadziliśmy wszystkie przedmioty i składniki potrzebne do odtworzenia eksperymentów opisanych w książce „Woda. Przygody z Nauką. Akademia Mądrego Dziecka”. Myślę, że jedyną rzeczą, którą nie zawsze mamy pod ręką w kuchennych szafkach czy dziecięcym pokoju, są barwniki spożywcze. Pozostałe produkty, takie jak olej, plastikowa nakrętka, plastelina, ręcznik papierowy czy plastikowa karta lojalnościowa znajdą się raczej w każdym domu. Przydadzą się jeszcze szklanki, kieliszki i miski w różnych rozmiarach. I można zaczynać zabawę!

Idealnym miejscem do przeprowadzenia eksperymentów z wodą jest kuchnia. To tutaj dzieci mają dostęp do zamrażalnika, dzięki któremu zmienią ciecz w lód i poznają różne stany skupienia wody. Przyda się też czajnik elektryczny, aby gorącej wody użyć do wyczarowania… deszczu.

W trakcie przeprowadzania doświadczeń, gdy moi synowie próbowali rozpuścić w wodzie różne substancje, nauczyli się rozróżniać roztwór od zawiesiny i emulsji. Okazało się również, że woda może mieć takie same właściwości jak klej. Ale najwięcej entuzjazmu wzbudziła zabawa z naelektryzowaną plastikową linijką, która sprawiła, że strumień wody lejącej się z kranu odchylił się!

Słodka zabawa – eksperymenty dla dzieci z użyciem cukru

Przyznaję, że cukier nie był pierwszym produktem, o którym pomyślałabym, planując domowe eksperymentowanie. Jednak zabawa z jego użyciem sprawiła nam dużo frajdy, zwłaszcza, że uwielbiamy wspólnie gotować. A wszystko za sprawą książki „Cukier. Przygody z Nauką. Akademia Mądrego Dziecka”.

Zrobiliśmy domowe cukrowe kostki w foremkach na lód i cukier puder, którym teraz posypujemy domowe wypieki. Moje małe łasuchy z radością dekorowały też ciasteczka, wykorzystując cukrowy klej, przygotowały cukrowe lizaki i karmelowe cukierki, a także przeprowadziły eksperyment, w którym kawałki owoców – zanurzone w słodkim roztworze – skurczyły się! Okazało się, że wspólne działania w kuchni to fantastyczna okazja do nauki. Robiąc omówione w książce słodycze, moi synowie dowiedzieli się, co to jest osmoza i na czym polega proces krystalizacji. Słodkie eksperymentowanie warto jednak zaplanować na kilka dni – inaczej wszystkie przygotowane łakocie od razu zostaną skonsumowane 😊

Domowe eksperymenty – kreatywna zabawa z balonami

Najbardziej spektakularne okazały się doświadczenia z wykorzystaniem balonów, które opisano w książce „Balon. Przygody z Nauką. Akademia Mądrego Dziecka”. Mieliśmy kilka balonów, które synowie dostali w przychodni jako nagrodę po szczepieniach dla dzielnych małych pacjentów. Resztę potrzebnych rzeczy bez problemu znaleźliśmy w domowych zakamarkach, więc od razu zabraliśmy się do działania. Większość opisanych pomysłów to zabawy, w których balony nie pękają, a przynajmniej takie jest założenie. Te, w których balon trzeba przebić, najlepiej zaplanować na sam koniec. Warto mieć w zanadrzu kilka zapasowych sztuk na nieprzewidziane sytuacje. Okazuje się, że nawet jeśli wbijemy igłę w balon, to wcale nie musi się to skończyć jego pęknięciem! Jednocześnie wystarczy kilka kropli soku z cytryny, aby po kilku sekundach nastąpiło spektakularne… bum! To była świetna lekcja chemii! Eksperymentowanie z balonami to nauka o rozciągliwości materiałów, zasadzie akcji i reakcji, podciśnieniu i sile nośnej.

Książki z serii „Przygody z Nauką. Akademia Mądrego Dziecka” to świetne wprowadzenie do świata nauki. Koniec z nudnymi lekcjami i niezrozumiałymi pojęciami. Nauka przez praktykę i zabawę jest dużo skuteczniejsza. Dlatego chętnie pozwalam dzieciom na przeprowadzanie eksperymentów i cieszę się, że robią ich dużo również w przedszkolu. Niezależnie od tego, jak będą prowadzone lekcje w ich przyszłych szkołach, mam pewność, że już wiedzą, jak bardzo pasjonująca może być nauka.