Szukasz sposobów na ćwiczenie z dzieckiem logicznego myślenia? Świetnie! W tym artykule wyjaśniamy, co to właściwie jest i do czego może przydać się w życiu najmłodszych. Opowiadamy też o grze i książeczkach „Zgadnij kto to”, które są idealnymi narzędziami do nauki logiki.

Co kryje się pod terminem „logiczne myślenie”?

Sam termin brzmi może dość doniośle i kojarzy się ze skomplikowanymi sylogizmami, ale myślenie logiczne to nic innego, jak analizowanie posiadanych informacji i wykorzystywanie ich do określonego celu. Jeszcze prościej mówiąc – to myślenie przyczynowo-skutkowe. Myśląc logicznie, nie działamy przypadkowo, a swoje decyzje podpieramy analizą.

Logika bardzo przydaje się w nauce, dzięki niej jesteśmy w stanie uporządkować swoją wiedzę, a do określonych zadań wykorzystywać potrzebne informacje. Dzięki niej wyciągamy też wnioski i nie powtarzamy swoich błędów. Logiczne myślenie przydaje się więc nie tylko w szkole, ale też w życiu. Warto więc wspierać rozwój tej zdolności u dziecka.

Jeśli chcesz poczytać więcej o rozwoju swojej pociechy, zajrzyj też do naszego artykułu o rozwoju poznawczym dziecka.

Gry i zabawy na logikę

Zadbaj przede wszystkim o atrakcyjne sposoby nauki. Szachy w całej swojej zaawansowanej postaci raczej nie okażą się ciekawe dla malucha 😊 Wykorzystaj do tego pomoce naukowe adekwatne do jego wieku.

Psst! Naukowość nie oznacza wcale podręczników i zeszytów! Idealne okażą się gry i zabawy dla dzieci.

Pamiętasz może ze swojego dzieciństwa grę „Zgadnij kto to”? Każdy z uczestników ma tabliczki z wizerunkami postaci i musi odgadnąć, którą z nich przeciwnik ma na myśli. By rozwikłać zagadkę, gracze zadają sobie pytania dotyczące wyglądu postaci. Dzięki uzyskanym informacjom są w stanie odrzucić kolejne osoby i na podstawie wnioskowania wytypować właściwą. Ta gra świetnie wspiera logiczne myślenie!

Książeczki „Zgadnij kto to” – idealne do nauki logicznego myślenia u dziecka

Na podstawie słynnej gry wydawnictwo HarperCollins stworzyło cztery książki, które doskonale nadadzą się do ćwiczenia z dzieckiem logiki. Starsze dzieci, które potrafią już same czytać, będą mogły korzystać z nich także samodzielnie. Każda książeczka zawiera intrygującą historię, w której nie tylko bohaterowie muszą rozwikłać zagadkę – robi to również czytelnik. Z tymi opowieściami nie ma mowy o nudzie!

W książce „Zgadnij kto to? Tajemnicze zniknięcie” rodzeństwo musi odkryć, kto stoi za zniknięciem jedynego dowodu na istnienie potwora z Loch Ness.

Obraz zawierający tekst, kontener, pudełko

Opis wygenerowany automatycznie

Akcja „Zgadnij kto to? Dziecko Słońca” dzieje się w Meksyku. W czasie prac wykopaliskowych odnaleziona zostaje tajemnicza tabliczka, która zapowiada powrót mitycznego Dziecka Słońca. Czy dzięki wskazówkom uda się dotrzeć do skarbu Majów?

Obraz zawierający tekst, pudełko, królowa, kontener

Opis wygenerowany automatycznie

A może Twoja pociecha chciałaby udać się do Ameryki? Dzięki książce „Zgadnij kto to? Śledztwo w Nowym Jorku” będzie mogła dociec, kto stoi za napadem na sklep jubilerski.

W ostatniej pozycji z serii – „Zgadnij kto to? Panika w wesołym miasteczku” – trzeba odgadnąć, kto stoi za awarią kolejki górskiej. Podołacie?

Obraz zawierający tekst, kontener, królowa, pudełko

Opis wygenerowany automatycznie

Zastanawiasz się, jak książeczki mogą wspierać logiczne myślenie dziecka? W każdą historię wplecione są wskazówki potrzebne do rozwikłania zagadki. Na podstawie kolejnych przesłanek dziecko musi eliminować kolejne osoby z listy podejrzanych. Podpowiedzi dotyczą np. koloru włosów i najczęściej nie są podane wprost – czytelnik musi się trochę nagłowić😊

W razie trudności można skorzystać z dodatkowych wskazówek ukrytych w lustrzanych zapisach (ale jak je odczytać?). Rozwikłanie zagadki wymaga więc zastanowienia, przeanalizowania informacji i wyciągania z nich wniosków. To świetny logiczny trening!

Na naszej stronie znajdziesz też artykuł przedstawiający inne książeczki z zagadkami dla dzieci, które nadadzą się także dla najmłodszych. Koniecznie je sprawdź!