Maluch się nudzi, a Ty nie wiesz, jak spędzić z nim czas wolny? Wspaniałym pomysłem na rozwijającą i kreatywną zabawę są łamigłówki i zagadki. Dla dziecka to świetny sposób na ćwiczenie pamięci, spostrzegawczości i logicznego myślenia.

Zabawa w zgadywanie z dzieckiem – co warto wiedzieć?

Zabawę w zgadywanie można rozpocząć już z maluchem, który skończył 2 lata. Należy przy tym pamiętać, aby łamigłówki były dostosowane do stopnia rozwoju i charakteru dziecka. Zagadki powinny charakteryzować się dużą kreatywnością i odpowiednio sformułowanymi poleceniami. Jeśli będą zbyt skomplikowane, pociecha może szybko się poddać i zniechęcić.

Pomysły na zagadki dla dziecka

  1. Bystre oko

Do przeprowadzenia tej zabawy potrzebne będą książki ze szczegółowymi ilustracjami. Zadaniem gracza jest odnalezienie konkretnej rzeczy, która znajduje się w publikacji. Tu można wykorzystać książeczki z serii Na tropie. Szukaj i znajdź wydawnictwa HarperCollins. W świat zagadek

małego czytelnika wprowadzają znane mu postacie z bajek, jak np. Masza lub króliczek Bing. Dzięki tym publikacjom maluch ćwiczy spostrzegawczość, umiejętność liczenia oraz znajomość kolorów i kształtów. Dzięki całostronicowym, nieskomplikowanym ilustracjom już kilkulatek z łatwością poradzi sobie z odnajdywaniem na nich wskazanych rzeczy. Zabawę można rozwijać – np. poprosić, aby dziecko dokonało opisu ilustracji lub ułożyło prostą i krótką historyjkę z wykorzystaniem przedmiotów znalezionych na kartach książki.

2. Rozwiąż zagadkę, odbierz niespodziankę

Dzieci lubią zagadki, a tym bardziej, kiedy za ich rozwiązanie dostają małe upominki! Najnowsze książeczki z serii Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze zagadki: Nad morzem, Mój świat, Zwierzęta i Smakołyki to publikacje, które nagradzają małego czytelnika za rozwiązanie łamigłówek. W każdej z pozycji maluch znajdzie pięć dużych ilustracji, które są złożone na czworo. Dziecko może powoli odkrywać fragmenty obrazka i poznawać podpowiedzi. Książki z tej serii pomagają ćwiczyć wyobraźnię i uczyć abstrakcyjnego myślenia, a także zachęcają pociechę do szukania związków przyczynowo-skutkowych.

3. Nauka poprzez zabawę

Zabawa kojarzona jest z czymś przyjemnym, lecz nauka czasem przywołuje skojarzenia z nudnymi lekcjami w szkole. A jeśli dałoby się odmienić te poglądy? Z takim rozwiązaniem przychodzą książeczki z serii Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Publikacje zawierają zagadki oraz ciekawostki z życia zwierząt. Mały czytelnik może dowiedzieć się, jak zwierzęta zdobywają pożywienie lub poznać ich nocne zwyczaje. Publikacje nie tylko rozwijają wiedzę, ale także wyobraźnię, a dzięki rozkładanym stronom dzieci ćwiczą małą motorykę.

4. Zagadki dźwiękowe

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z nauką mowy, to polecamy kartonowe książeczki z serii Czapu Czipu. W publikacjach znajdziesz zagadki związane z odgłosami i dźwiękonaśladownictwem, artystycznie i pomysłowo zilustrowane, które zachęcają do podejmowania różnych aktywności i poszukiwania rozwiązań. Lekkie i zabawne historyjki z małym chłopcem oraz jego papierową czapeczką, która skrywa w sobie coraz to ciekawsze obiekty, z pewnością wywołają u dziecka uśmiech, a przy tym rozwiną u malucha pamięć słuchową i wrażliwość na różne rodzaje dźwięków.

Zabawa to podstawa!

Pamiętaj, aby na czas zabawy odłożyć wszelkie inne aktywności – to nie czas na odpisywanie na maile z pracy czy wiadomości od znajomych. Traktuj swoje dziecko z szacunkiem i staraj się nie okazywać znudzenia czy frustracji, jeśli maluch zbyt długo się zastanawia czy nie radzi sobie z zagadką. Niech ten czas będzie wolny od konfliktów i przeznaczony na wspólne budowanie wzajemnej relacji.