Jesień – spadające liście, owoce z drzew, leśne grzyby i zwierzęta pracowicie szykujące się na zimę! Szkoda byłoby przegapić te zjawiska ? W czasie czytania książek idealnych na jesień na pewno zapragniecie porzucić kocyk i ciepłą herbatkę na rzecz – jesiennych spacerów i wspólnej obserwacji przyrody. Przedstawiamy zestawienie 9 najlepszych książek na jesień dla dziecka, które dodadzą tej porze roku jeszcze więcej kolorów.

Jakie książki na jesień polecamy?

  • „Basia i wyprawa do lasu”

Twoje dziecko na pewno zna się już dobrze z Basią, małą bohaterką książeczek wydawnictwa HarperCollins. Tym razem Basia zabierze Was do lasu i zachęci do organizacji jesiennej wyprawy. W tej książce przeczytacie, dlaczego warto wybrać się do lasu i jakie niespodzianki możecie tam zastać.

  •  „Biblioteczka Montessori. Ćwiczenia. Odkrywaj bogactwo przyrody”

Ćwiczenia z Biblioteczki Montessori to świetna książka dla dziecka nie tylko na jesień. Twoja pociecha dzięki pomysłowym zadaniom pozna zwierzęta i rośliny z całego świata.

W czasie jesiennych wypraw z pewnością przydadzą się Wam strony opisujące dokładnie budowę liści, ich pochodzenie i różne kształty. Ta książka może okazać się przydatna również Tobie – dowiesz się z niej, jak na przykładzie spadających liści czy jabłek wytłumaczyć dziecku grawitację!

  • „Porwanie jeża Eliasza”

W czasie jesiennych spacerów obserwować będziecie nie tylko rośliny, ale też zwierzęta. O tym, jak z nimi postępować, przeczytacie w historii jeża Eliasza. Ta książka pomoże Ci wytłumaczyć Twojemu dziecku, że zwierzątek nie wolno dotykać i zabierać do domu! Jesień to czas nie tylko na czytanie książek i obserwacje, ale też ważne nauki ?

Pomóż mi przetrwać. Porwanie jeża Eliasza - Ewa Nowak. Znalezienie jeża

A więcej o szacunku do natury i kształtowaniu w dziecku ekologicznej postawy przeczytasz tutaj: Ekoempatia – jak rodzice mogą wpływać na wychowanie ekologiczne dzieci?

  • „Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Drzewa”

Wspominaliśmy już o obserwacji spadających liści i jabłek – doskonałym uzupełnieniem biblioteczki Twojego dziecka na jesień będzie zeszyt obserwacji przyrodniczej drzew.

W środku znajdziecie też rysunki liści drzew, które pomogą Wam rozpoznać, do jakiego drzewa należą zebrane na jesiennym spacerze liście. Znajdziecie też receptę na to, jak odróżnić kasztana jadalnego od tego… niejadalnego ?

  • „Mój zeszyt obserwacji przyrodniczych. Przyroda w mieście”

Żeby nie poprzestać tylko na obserwacji drzew, warto zaopatrzyć się też w pomocnika obserwacji miejskich. Ten zeszyt poszerzy wasze obserwacje nie tylko o inne rośliny, ale też zwierzęta. Dzięki tej książce Wasze pomysły na spędzanie czasu jesienią (i nie tylko) nigdy się nie skończą! ?

  • „Muminki w lesie. Szukaj i znajdź”

A czy Twoje dziecko już wie, że Muminki też chodzą do lasu? Tę pozycję możecie wspólnie przeczytać pod kocem, kiedy jesienna aura akurat nie będzie sprzyjać spacerom.

To książka idealna na jesień – pomożecie Muminkom znaleźć drogę do lasu, dowiecie się jakie owoce i grzyby można tam zbierać, a także znajdziecie inspirację do organizacji leśnego pikniku!

A o tym, dlaczego warto czytać książki z bohaterami ulubionych bajek, czytaj tu: Jak rozwijać słownictwo dziecka? Z bohaterami ulubionych bajek!

  • „Odkrywcy przyrody. Zeszyt z zadaniami i naklejkami”

Co najlepiej ukoronuje jesienne wyprawy i obserwacje Twojej pociechy? Dyplom Odkrywcy Przyrody! Za wykonanie zadań związanych z lasem, jego fauną i florą, Twoje dziecko otrzyma naklejkę. Czy to nie wspaniała motywacja nie tylko do czytania książek o jesieni, ale też odkrywania jej skarbów?

  • „W lesie. Pierwsze słowa”

Mamy też propozycję na jesień dla trochę młodszych dzieci. Ta książeczka pokaże maluszkowi, co kryje się w leśnych zaroślach. Dzięki ruchomym częściom książki Twoje dziecko nie tylko lepiej zapamięta leśnych mieszkańców, ale też będzie rozwijać swoje zdolności manualne.

  • „Zwierzęta. Wodne kolorowanie”

A jeśli Twoje dziecko trochę zmęczy się jesiennymi odkryciami, wędrówkami i… czytaniem książek o jesieni ? – mamy dla niego kolorowankę! Żeby ożywić leśne zwierzątka wszystkimi barwami tej pory roku wystarczą tylko pędzel i woda! I właśnie to w tej kolorowance jest najlepsze ?