Uczymy dzieci, aby pomagały innym i dbały o wspólne dobro. Kształtując empatyczną postawę małego człowieka, pamiętajmy także o pobudzaniu jego świadomości ekologicznej. To, w jaki sposób zachowujemy się w codziennym życiu, będzie dla malucha wzorem i ukształtuje jego przyszłe zwyczaje.

Jak wykształcić u dziecka postawy proekologiczne?

Bycie eko to już nie ekstrawagancja czy droższe, bo naturalne, zakupy spożywcze. Coraz więcej osób stara się w codziennym życiu dbać o środowisko i takie nawyki w naturalny sposób przekazywać swoim dzieciom. Świadomy wybór produktów, zdrowy styl życia i szacunek dla natury to niezbędne elementy życia człowieka, który chce wychować malucha na ekoobywatela.

Pamiętaj, że choć media i szkoła w istotny sposób wpływają na dziecko, prawdziwym superbohaterem i wzorem do naśladowania jest rodzic. To Twoje działania będą mieć ogromne znaczenie w uczeniu dziecka szacunku dla przyrody.

Dlatego już dziś zacznij dawać dobry przykład ? Poniżej znajdziesz na to kilka dobrych pomysłów!

Sposoby na to, by nauczyć dziecko szacunku do przyrody

  1. Zaangażuj malucha w domowe obowiązki. Przygotujcie wydzielone miejsce na różne odpady, oznaczcie je wydrukowanymi albo narysowanymi razem ilustracjami. Segregowanie śmieci to nawyk, który warto trenować od najwcześniejszych lat życia dziecka. Podobnie działa gaszenie światła czy zakręcanie wody – takie czynności maluch może wykonywać sam (lub z niewielką pomocą) i być z siebie dumny. Te zachowania to pierwsze kroki do dbania o Ziemię!
Dzieci segregujące śmieci
  • Wyrabiaj dobre zwyczaje związane z zakupami. Pamiętajcie o wybieraniu się na zakupy z własną torbą. Zwróćcie również uwagę na to, co i gdzie kupujecie. Angażuj dziecko zarówno w zakupy, jak i w przygotowanie posiłku. Wyjaśnij, skąd wzięły się produkty, które macie na stole. Wspólnie przygotowane kolorowe, zdrowe posiłki będą zjadane chętniej i korzystnie wpłyną na rozwój malucha.
  • Złapcie kontakt z naturą – w domu i na zewnątrz. Wspólnie pielęgnujcie domowe roślinki. Wodę, w której opłukujecie warzywa, wykorzystajcie podczas spaceru do podlania okolicznych drzew. Wędrówki, te dalsze i bliższe, to świetny pretekst do rozmowy o fascynującym świecie przyrody. Poznajcie jej zapachy, nauczcie się rozpoznawać dźwięki i kolory różnych pór roku. Pozytywny stosunek do przyrody i ekoempatia u dziecka budzi się w codziennych zachwytach. Nie musisz się zastanawiać, jak nauczyć dziecko szacunku do roślin, jeśli współistnienie z naturą jest dla Was czymś zwyczajnym.

Czytaj też: Jak uczyć dzieci poznawania przyrody?

  • Zorganizujcie „sprzątanie świata”. Dzień Ziemi to niejedyna okazja, aby zadbać o swoje otoczenie. Włóżcie rękawiczki i pozbierajcie śmieci w swojej okolicy albo najbliższym lesie. Wytłumacz dziecku, dlaczego nie wolno porzucać śmieci, a szczególnie szkła. Słyszeliście o akcji książka za worek śmieci? Jest wiele ciekawych wydarzeń, w które warto się włączyć! A skoro o książkach mowa…

To właśnie tam znajdziecie motywację do tych wszystkich działań! Koniecznie sprawdźcie książkę „Możemy uratować naszą ziemię”. Dzięki niej poznacie małych wojowników na rzecz klimatu. W środku czeka na Was aż na 12 prawdziwych historii o dzieciach, które drobnymi, codziennymi czynnościami wspierają środowisko. Po lekturze tej książki poczujecie, że macie tę moc! 😊

Jak nauczyć dziecko szacunku do zwierząt? Wspólną lekturą!

Wrażliwość na potrzeby innych ludzi i świata, w którym żyjemy, to jedna z rzeczy, które chcemy przekazać dziecku. Mądre bajki i książeczki edukacyjne, dostosowane do potrzeb najmłodszych ekoobywateli, będą ogromną pomocą w procesie poznawania świata przyrody. Sprawdźcie inspirujący artykuł na temat książek o zwierzętach. Znajdziecie tam świetne sposoby na to, jak sprawić, aby zwierzęta były obecne w życiu maluszka od pierwszych chwil jego życia.

Na ciekawych świata kilkulatków czekają nowości z serii „Pomóż mi przetrwać”. „Porwanie jeża Eliasza” to piękna historia małego jeżyka, który potrzebował opieki i wsparcia. Krótka historia o niewielkim ssaku w wielkim świecie będzie dobrym punktem do rozmowy o zwierzętach w przestrzeni miejskiej. Wytłumacz swojemu maluchowi, jak ważną miejsce w ekosystemie zajmują jeże i jakie niebezpieczeństwa na nie czyhają. Spróbujcie także przygotować w trawie poidełko z wodą dla jeży, które często próbują zaspokoić pragnienie w upalne dni. Twój maluch będzie z siebie bardzo dumny i będzie miał ku temu powody!

Pomóż mi przetrwać. Porwanie jeża Eliasza - Ewa Nowak
Pomóż mi przetrwać. Porwanie jeża Eliasza - Ewa Nowak. Znalezienie jeża
Pomóż mi przetrwać. Porwanie jeża Eliasza - Ewa Nowak. Nowa mama
Pomóż mi przetrwać. Porwanie jeża Eliasza - Ewa Nowak. Pożegnanie z jeżem

Pomocy człowieka mogą wymagać nie tylko małe stworzonka, ale też te całkiem duże. Poznajcie historię „Mała Asia w wielkiej puszczy”, która opowiada o… nowo narodzonej żubrzycy 😊 Dlaczego tak wielkie zwierzę jak żubr może wymagać pomocy człowieka? I co najważniejsze, jak człowiek może zrobić to rozsądnie, by nie skrzywdzić dzikiego zwierzęcia? Koniecznie sprawdźcie w tej pozycji pełnej nie tylko emocji, ale też wiedzy o ochronie zwierząt.

Na pewno widzieliście kiedyś bocianie gniazdo, które zamieszkane zwiastuje pierwsze dni wiosny, a opuszczone nadejście zimy. Niestety także i te piękne ptaki nie mają łatwo. Z książeczki „Złamane skrzydło Adrianka” dowiecie się, jak dzielna Ewunia ratuje bociana Adrianka z opresji, w którą zdarza mu się wpadać dosyć często… A jak Wy możecie wspierać naszych lotnych przyjaciół? Koniecznie przeczytajcie!

Wiesz już, jak edukować swojego smyka o małych i dużych mieszkańcach lasu. A co ze zwierzętami morskimi? Historia Mirona z książeczki „Miron w pułapce” przybliży Wam obecną sytuację nadbałtyckich fok. Dowiecie się, w jakich miejscach na świat przychodzą małe foczki i kiedy przychodzi czas na ich usamodzielnienie. Czy Bałtyk jest dla nich zupełnie bezpieczny? Razem z Helenką sprawdźcie, jak ludzie mogą włączyć się w ochronę tych niezwykłych morskich stworzeń.

Na dzieci ciekawych świata, które chcą wspierać wszystkich mieszkańców planety, czeka równie wspaniała książka „Elwirka na śnieżnej pustyni”. Razem z kolonią pingwinów poznacie zwyczaje zwierząt z odległego zakątka świata i zobaczycie, jakie skutki niesie za sobą ocieplenie klimatu.

Pomóż mi przetrwać. Elwirka na śnieżnej pustyni - Ewa Nowak
Pomóż mi przetrwać. Elwirka na śnieżnej pustyni - Ewa Nowak. Próba porwania
Pomóż mi przetrwać. Elwirka na śnieżnej pustyni - Ewa Nowak. Elwirka chodzi do szkoły

Ciekawy źródłem wiedzy będzie też „Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona. Akademia Eko wiedzy”. Dzięki książeczce i zawartej w niej grze planszowej każdy maluch zrozumie, jak ważne jest dbanie o środowisko i jak sam może w tym pomóc. A kiedy zdobędzie potrzebną wiedzę, dostanie dyplom, również dołączony do książeczki. W końcu dbanie o przyrodę trzeba nagradzać!

Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona. Akademia Eko wiedzy