Nowy rok szkolny to także czas poszukiwań dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Łatwo można zgubić w ich bogatej ofercie. Ekstra godziny nauki języka? Piłka nożna, tańce, gimnastyka, tenis, a może jakiś inny sport? Albo zajęcia plastyczne? Co z programowaniem i robotyką? Podpowiadamy jakimi kryteriami kierować się, zastanawiając się, jakie zajęcia dodatkowe dla dzieci wybrać.
Czy zajęcia dodatkowe są obowiązkowe? Nie, chyba że dziecko chce
Zajęcia pozalekcyjne z założenia są dodatkowe. Oznacza to, że by dziecko rzeczywiście z nich czerpało, musi chcieć na nie chodzić. Inaczej szybko mogą stać się przykrym obowiązkiem. Wymaga to czujności, ze strony dorosłych. Dziecko może dawać wprost do zrozumienia, że nie chce na nie chodzić. Zdarzają się też sytuacje, gdy maluch mimo swojej niechęci, nadal w nich uczestniczy, głównie by zadowolić rodzica.
Dlatego zastanawiając się nad tym, jakie zajęcia dodatkowe dla dziecka wybrać, zaangażuj je w podjęcie decyzji. Obserwując swojego malucha wiesz, jakie czynności wykonuje chętniej, co sprawia mu radość, jakie predyspozycje przejawia. To cenne wskazówki, co do tego, jakie zajęcia zaproponować dziecku. Pamiętaj jednak, że ostateczna decyzja zawsze powinna należeć do malucha. Przyjrzyjmy się bliżej temu wątkowi.
Dodatkowe zajęcia pozalekcyjne – wybór rodzica czy dziecka?
Jako rodzic możesz mieć oczekiwania co do tego, co dziecko mogłoby robić w przyszłości. W takich sytuacjach warto być ostrożnym, by nie narzucać dziecku swojego punktu widzenia. Mały człowiek to osobna jednostka, która niekoniecznie musi zgadzać się z Twoimi planami. Ty jako rodzic masz ogromny wpływ na to, jakie zajęcia i aktywności pokażesz dziecku. Często to właśnie od tego zaczyna się fascynacja nowymi działaniami. Jeśli jednak Twoje dziecko uwielbia pływać, ale Ty chciałbyś/chciałabyś, by trenowało piłkę nożną, zmuszenie go do rezygnacji z ulubionej dyscypliny nie będzie dobrym pomysłem.
Warto pokazać dziecku (i jednocześnie uświadomić to sobie), jak bardzo możemy się różnić pod względem predyspozycji i uzdolnień. Przeczytajcie razem książeczkę „Świat chce, abyś był sobą” od wydawnictwa HarperCollins. To pięknie ilustrowana historia pokazująca, że na świecie wszystkie talenty są potrzebne. Fabuła toczy się na łące, gdzie dzieci budują balony na gorące powietrze. Choć zadanie jest to samo, każde z nich ma na to inny pomysł. Książka pokazuje, że „inny” wcale nie oznacza „gorszy” – niesamowity i niezapomniany efekt tworzy się dopiero wtedy, gdy wszystkie balony znajdują się w powietrzu.
Zwróć uwagę,
że…
Książeczka okaże się pomocna także wtedy, gdy Twoje dziecko czuje
się gorsze od innych, bo w niektórych dziedzinach idzie mu gorzej. Autorka w
piękny sposób pokazuje, że każdy jest ważny i potrzebny. Warto mieć tę pozycję
w domowej biblioteczce!
Ile zajęć dodatkowych dla dziecka?
Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych sprawia, że łatwo przeładować grafik. Planując aktywności naszych pociech, musimy brać pod uwagę ogólne obciążenie dziecka wszystkimi zadaniami. Zbyt dużo zajęć pozalekcyjnych/dodatkowych sprawi, że dziecko przestanie wyrabiać się z obowiązkami, będzie ciągle zmęczone i zabraknie mu czasu na zabawę czy rozrywkę.
Zmęczone dziecko bywa marudne i łatwo się złości. Część trudności natury może wynikać właśnie z przeciążenia. Dziecko nie ma jeszcze tak dobrze wypracowanych strategii samoregulacyjnych, więc sygnałem, że ma zbyt dużo zajęć dodatkowych może być właśnie złość.
Dowiedz się: Jak rozpoznać złość u dziecka?
Przy silnym zmęczeniu nie jesteśmy także efektywni. To, że dziecko fizycznie będzie obecne na dodatkowej lekcji angielskiego czy zajęciach z rysunku, wcale nie znaczy, że będą one dla niego wartościowe. To poziom zmęczenia powinien być główną wskazówką, przy odpowiedzi na pytanie, ile zajęć dodatkowych dla dziecka należy zaplanować. Przede wszystkim pamiętajmy też, że dzieci… są dziećmi! Muszą mieć czas na zabawę i spędzenie czasu z nami – rodzicami! 😊
Jakie zajęcia dodatkowe dla dzieci warto wybrać?
Zajęcia sportowe
Nie chodzi tutaj o to, że maluch musi od razu przygotowywać się do bycia przyszłym olimpijczykiem. Chodzenie na dodatkowe zajęcia sportowe pozwala na rozwijanie pozytywnego nastawienia do aktywności fizycznej, tak ważnej do utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Dodatkowo sport pomaga rozładować nadmiar emocji kumulujący się podczas długiego dnia w szkole.
Obecnie dzieciaki mogą trenować wiele różnych dyscyplin np.:
- pływanie,
- taniec,
- piłkę nożną,
- siatkówkę,
- koszykówkę
- czy inne sporty zespołowe.
Warto porozmawiać z pociechą, której dyscypliny chciałoby spróbować albo którą kontynuować.
Sport nieodłącznie wiąże się też z rywalizacją i codzienną pracą nad sobą, by w decydującym momencie pokazać się z jak najlepszej strony. O tym opowiada książeczka „Mecz o wszystko”. Główny bohater Artur ciężko pracuje i doskonali swoje umiejętności, by na meczu być dobrze przygotowanym. Artur chętnie pokaże Wam, jak wygląda życie piłkarza. Tę pozycję warto przeczytać z dzieckiem, gdy dopiero rozpoczyna chodzenie na zajęcia sportowe. Dzięki niej będzie lepiej wiedziało, czego się spodziewać.
Zajęcia językowe
Jeśli nauka innego języka sprawia Twojemu dziecku przyjemność, zadbaj o to, by mogło tę pasję realizować. Możemy zdecydować się na lekcje indywidualne, zajęcia grupowe czy kursy w szkołach językowych. Często prowadzone są one w taki sposób, by nie tylko uczyć, ale i dostarczyć świetnej zabawy. A może spróbujecie jakiegoś mniej popularnego języka?
Zajęcia artystyczne
Wiele dzieci uwielbia prace plastyczne, a rysowanie i malowanie to nieodłączna część ich codzienności. W takim wypadku rozważcie zajęcia plastyczne, tak by dać dziecku okazje do rozwijania swoich pasji. Dla maluchów, dla których muzyka to ważny element życia świetnie sprawdzą się zajęcia w szkole muzycznej.
Zajęcia ścisłe
Coraz większą popularnością cieszą się dziedziny związane z robotyką czy programowaniem. Dla maluchów lubiących majsterkowanie to świetny sposób, by zacząć uczyć się skomplikowanych rzeczy w prosty sposób. To rodzaj zajęć, które świetnie rozwiną zdolność logicznego myślenia, umiejętności manualne czy myślenie strategiczne i analityczne.
Każde zorganizowane zajęcia w grupie dostarczają dzieciom również okazja do nawiązywania i budowania relacji z rówieśnikami. To tam często tworzą się wspaniałe przyjaźnie, które łatwiej nawiązać, jeśli ma się podobne zainteresowania.
Czytaj też: Relacje z rówieśnikami a rozwój dziecka
Podsumowując, czy dzieci powinny chodzić na zajęcia dodatkowe? Jeśli tylko wyrażają taką chęć, to tak. Korzyści z takiego rozwiązania jest mnóstwo. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj zajęć ostatecznie się zdecydujecie, pamiętaj, że mogą zdarzyć się trudne sytuacje, które będą wymagały Twojego wsparcia.
O jednej z nich przeczytacie w książeczce „Basia i taniec”. Znana i lubiana dziecięca bohaterka z wielką radością zapisała się na lekcje baletu… Przed samą lekcją jednak bardzo się zestresowała i nie chciała na nią pójść. Czy mama ją przekonała? Jaki był efekt? Koniecznie sprawdźcie i dodajcie sobie odwagi przed Waszymi pierwszymi zajęciami!