Twoje dziecko marzy o zwierzaku i przy każdej okazji Ci o tym przypomina? A może w Waszym domu już gości jakieś zwierzę? Zastanawiasz się, czy Twoja pociecha może pomagać w opiece nad pupilem? Z naszego artykułu dowiesz się jak nauczyć dziecko dbania o zwierzę.

Zwierzak domowy to nowy członek rodziny

Decydując się na pupila pamiętaj o tym, że to nowy członek rodziny. O zwierzę trzeba dbać tak samo, jak Wy dbacie o siebie nawzajem. Pamiętaj także, że zwierzak to nie prezent – decyzja o nowym mieszkańcu Waszego domu musi być dobrze przemyślana. Zastanówcie się wspólnie, czy cała rodzina jest w stanie przyjąć wieloletniego towarzysza – na dobre i na złe.

Niezależnie od tego, czy jest to kot, pies, fretka czy papużka, jako właściciele musicie zatroszczyć się o to, aby zwierzę było w Waszym domu szczęśliwe. Z pewnością odwdzięczy się wtedy przyjaźnią trwającą wiele lat. Pupil może być świetnym przyjacielem Twojej pociechy i pomoże dziecku się rozwijać. Musisz jednak zadbać o to, aby ich relacja była zdrowa.

Wytłumacz dziecku, dlaczego trzeba dbać o pupila

Zacznij najprościej jak się da – wytłumacz maluchowi, dlaczego trzeba dbać o zwierzę. Jeśli Twoja pociecha zrozumie, że zwierzątko bez Waszej opieki nie poradzi sobie, z pewnością sama będzie się do tego garnąć. W takiej rozmowie przydatne będą książeczki o zwierzętach – na przykład „Dzień dobry, kotku!” i „Dzień dobry, szczeniaczku!”. W bardzo prostej formie pomogą one zrozumieć potrzeby naszych małych przyjaciół – od jedzenia, przez zabawę i spacery, aż po odpoczynek.

Dzień dobry kotku
Dzień dobry szczeniaczku

Dbanie o pupila to także respektowanie jego autonomii, emocji i granic. Porozmawiaj z dzieckiem także o tym. Wyznacz zasady, których Twoja pociecha musi przestrzegać – nie tylko w zabawie ze zwierzakiem, ale też przy innych codziennych czynnościach. Ciągnięcie psa za ogon czy papużki za skrzydła dla Ciebie są absolutnie niedopuszczalne, ale dziecko może nie wiedzieć, że takim postępowaniem sprawia pupilowi ból. Wyznacz reguły, których wszyscy będziecie przestrzegać w stosunku do zwierzaka. Zajrzyj w tym celu na blogi behawiorystów – wtedy z pewnością niczego nie pominiesz 😊

Dziecko i dbanie o zwierzaka – metoda małych kroczków

Dbanie o zwierzę domowe to świetna lekcja odpowiedzialności. Oczywiście zakres opieki musi być dostosowany do wieku dziecka. Wyprowadzanie psa na spacer lub loty papużki poza klatką będą należały do Twoich obowiązków (co nie znaczy, że dziecko nie może w nich uczestniczyć). Ustalcie więc, w czym Twoja pociecha może pomagać. Dobrym pomysłem będą drobne czynności, które pokażą dziecku, że jego obecność w życiu zwierzaka jest równie ważna jak Twoja.

Dziecko, niezależnie od wieku, może codziennie pomagać w karmieniu pupila – nalewać wody do miseczki, uzupełniać jego karmę czy podawać inne smakołyki. Nawet takie drobne czynności, takie jak odwieszanie smyczy psa po spacerze, mogą okazać się ważnym elementem nauki dbania o zwierzę. Dziecko w wieku ok. 6 lat może w trakcie spaceru już psa prowadzić – oczywiście w Twojej obecności.

Twoja pociecha może też być strażnikiem spokoju zwierzaka – kiedy pupil je lub śpi, dziecko może przypominać wszystkim, że nie można mu teraz przeszkadzać. Dzięki temu nauczy się również dbać o zwierzęce granice. Warto pokazywać dziecku, że ono także jest właścicielem pupila – uczcie zwierzaka reagowania na dziecięce komendy. Im dziecko będzie starsze, tym więcej obowiązków przy pupilu możesz mu powierzać – zwierzak musi więc dostrzegać w nim swojego właściciela.

O tym warto pamiętać!

Łatwo zgubić się w dobrych radach w dbaniu o zwierzę! W skrócie jednak ograniczają się one do kilku punktów jak poniżej. Może taka esencja zwierzolubnych zasad ułatwi Wam podjęcie decyzji o posiadaniu pupila 

Dziecko powinno:

  • przestrzegać ustalonych wcześniej zasad,
  • respektować granice zwierzęcia,
  • pamiętać, że zwierzę to nie prezent,
  • wiedzieć, dlaczego zwierzę potrzebuje opieki i zapewniać mu ją na miarę swoich możliwości,
  • zdawać sobie sprawę, że również jest właścicielem pupila.

Dziecko może:

  • karmić zwierzę,
  • wyprowadzać zwierzaka na spacer,
  • bawić się ze zwierzakiem.

Dbanie o pupila uczy dziecko:

  • odpowiedzialności,
  • troski, empatii i wrażliwości,
  • konsekwencji i systematyczności,
  • przestrzegania ustalonych reguł.

Powodzenia!