Kto z rodziców nie chciałby, żeby jego dziecko z odwagą podejmowało nowe wyzwania? To jedna z tych cech, które rodzice najchętniej życzyliby sobie dla swojego dziecka. Nie zawsze jednak odważne działania przychodzą dziecku łatwo. Czy odwagę u dzieci można ćwiczyć? Jak dodać dziecku odwagi? Jak pomóc walczyć z lękiem? Zapraszamy do lektury!
Odważne dzieci i odważni dorośli
Strachy czy lęki to coś naturalnego i nie tylko dzieci mają z nimi do czynienia. Także w świecie dorosłych odgrywa on dużą rolę. My dorośli również boimy się i niekiedy sprawia to, że rezygnujemy z rzeczy, które dla nas ważne. Dlatego umiejętność odważnego działania i podejmowania decyzji jest tak istotna. Często to właśnie podjęcie ryzyka w ostatecznym rezultacie daje nam najwięcej satysfakcji.
Odwaga jest równie ważna w świecie dziecka. Ono też na co dzień mierzy się z wyzwaniami – poznanie nowych kolegów, pierwszy dzień w szkole, zajęcia w nowym klubie, starty w zawodach albo konkursach, testy w szkole – to tylko początek listy. Nic dziwnego, że tak bardzo cenimy odwagę – to ona daje nam wiele możliwości działania.
Strachy i lęki u dziecka
Naturalne jest to, że dzieci na różnych etapach rozwoju boją się różnych rzeczy. Wiele z tych lęków można określić mianem rozwojowych – oznacza to, że ich pojawienie się w pewnym momencie jest całkowicie normalne i stanowi etap rozwoju. Mowa tutaj na przykład o lęku przed ciemnością u 2-3 latka, obawie przed zasypianiem w samotności u 6-latka czy lękach przed różnego rodzaju katastrofami, które mogą pojawić się u 7-latka.
Nawet jeśli niektóre występujące lęki są naturalnym etapem rozwoju dziecka, nie oznacza to, że rodzice nie zadają sobie pytania, jak pomóc dziecku w walce z lękiem. W końcu potrafi on naprawdę utrudnić życie. Pracując z dzieckiem nad lękiem staramy się go oswajać. Uczymy, że jest on naturalny i potrzebny – w końcu kiedyś to dzięki niemu mogliśmy szybko dostrzec niebezpieczeństwo. To nic złego, że czegoś się boimy.
Jak dodać dziecku odwagi?
Nie chodzi więc o to, byśmy uczyli dziecko, że nie powinno czuć lęku, ale o to, by działało odważnie mimo jego obecności i by nie przeszkadzał on mu wykonywać tego, co daje radość. Jednak nauka odwagi nie jest prosta ani dla dorosłych, ani dla dzieci.
Przeczytaj także o pewności siebie dziecka
Jednym z najlepszych sposobów na oswajanie i radzenie sobie z trudnymi tematami są opowieści o bohaterach literackich, którzy mierzą się z podobnymi wyzwaniami. Jednymi z ciekawszych i współczesnych opowieści bliskich dzieciom będzie seria o przygodach Hani Humorek. To seria książeczek przeznaczona do samodzielnego czytania, więc dziecko będzie mogło w każdej chwili po nią sięgnąć.
Bądź odważny jak Hania Humorek
Hania Humorek to energiczna, pełna życia i, jak samo nazwisko wskazuje, trochę humorzasta dziewczynka, która przeżywa mnóstwo przygód i musi radzić sobie z różnymi problemami życia codziennego. Towarzyszą jej rodzice, młodszy brat Smrodek, koledzy z klasy Franek i Rysiek. Każda książeczka to osobna historia o kolejnej przygodzie Hani.
W książce „Hania Humorek ogłasza niepodległość” główna bohaterka nie tylko uczy się historii swojego kraju i poznaje jej największych bohaterów. To także opowieść o tym, jak Hania próbowała wywalczyć ważne dla siebie prawa (np. prawo do nieszczotkowania włosów czy niebycia miłą dla brata). Łatwo się domyślić, że jej walka wcale nie była łatwa. Szukając sposobu na zdobycie nowych praw i przywilejów poznała postaci historyczne, które bez wątpienia mogą być inspiracją do odważnych działań. Okazało się to bardzo pomocne, gdy przed Hanią stanęło ogromne wyzwanie uratowania młodszego brata. To ta część opowieści, która pokazuje, że jeśli coś jest dla nas ważne, to potrafimy działać mimo lęku. A jak pokazuje historia Hani – naprawdę warto!
Z kolei w książeczce „Hania Humorek. W osiem i pół dnia dookoła świata” nasza bohaterka musi zmierzyć się z obawą, że ktoś jest do niej podobny, a może taki sam… Czy wyniknie z tego coś dobrego? I tak, i nie, bo zawieranie nowych znajomości i podtrzymywanie starych może być dla dzieci także źródłem lęku. Gdy w grę wchodzi przyjaźń, odwaga także bardzo się przydaje. Bo to dzięki niej można zawalczyć o przyjaciół i poradzić sobie nawet z najtrudniejszym tańcem. Sprawdźcie, jak zrobiła to Hania!
Sprawdź także, jakie książki do samodzielnego czytania wybrać
W towarzystwie Hani dzieci spróbują także uratować świat i będą uczyć się proekologicznych zachowań. To też wymaga odwagi! Mimo dobrych intencji, nie wszystkie odważne działania zawsze będą mieć spodziewane, pozytywne konsekwencje. Na szczęście razem z naszą bohaterką dzieci uczą się, jak we właściwy sposób dbać o środowisko.
Historia o tym, jak Hania chciała zostać gwiazdą pokaże dzieciom, jak podejmować odważnie nowe wyzwania i radzić sobie z niepowodzeniami. Bo w końcu nie we wszystkim możemy odnosić same sukcesy – ważne, żeby szukać właściwej drogi dla siebie i nie zrażać się niepowodzeniami. Nawet jeśli próbowanie wiąże się z obawami i lękami. A próbować można razem z Hanią!