Jak zmobilizować dziecko do nauki – to pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców. Tłumaczenia, że nauka jest ważna, często niewiele wnoszą. Do najmłodszych nie przemawiają racjonalne argumenty, więc musimy sięgać po inne metody. Jak zachęcać dziecko do nauki niezależnie od wieku? Sprawdź nasze podpowiedzi.
Jak zmobilizować dziecko do nauki? Daj dobry przykład!
Dzieci najwięcej uczą się z obserwacji dorosłych. Nie z tego, co im opowiadamy i do czego namawiamy. Jeśli chcesz, by dziecko zbudowało pozytywne nastawienie do nauki, musisz pokazać mu, że jest ona ważna także dla Ciebie. Zademonstruj, że Ty także się czegoś uczysz – być może Twoja praca wymaga, by cały czas pogłębiać wiedzę, może chodzisz na zajęcia z języka obcego, albo rozwijasz się na innym polu. Daj przykład, że nauka nie musi być tylko przykrym obowiązkiem szkolnym, ale czymś, co robią także dorośli.
Uczcie się wspólnie
Nawet jeśli nie bierzesz udziału w zaplanowanych zajęciach dodatkowych, nadal możesz pokazywać dziecku, że ciągle się uczysz. Może masz jakąś dziedzinę, która Cię pasjonuje, lubisz o niej czytać czy oglądać filmy? Zaproś dziecko do wspólnej aktywności (oczywiście odpowiednio dobierając treści) i razem próbujcie dowiedzieć się jak najwięcej. Możesz także poprosić dziecko, by to ono wybrało temat, którym się zajmiecie.
Czy
wiesz, że…
Odpowiedzią na pytanie, jak zachęcić dziecko do nauki, nie jest tylko nakłonienie
go do odrabiania lekcji. Chodzi o szersze podejście do zdobywania wiedzy – jako
źródła przyjemności i satysfakcji.
Jak zachęcać dziecko do nauki? Praktyczne wskazówki
Nie da się lubić wszystkiego. Kiedy sięgniemy pamięcią do czasów szkolnych, znajdziemy tam przedmioty, których nie lubiliśmy. Jeśli Twoje dziecko za czymś nie przepada, nie przekonuj go na siłę, że musi ten przedmiot polubić. Zawsze jednak chwal za np. odrobienie lekcji. Możecie też ustalić nagrodę za wykonanie zadania z nielubianego przedmiotu (np. wspólna zabawa czy gra). Doceniaj także postępy dziecka, niezależnie w jakim tempie je robi. Kiedy będzie czuło, że coraz lepiej radzi sobie z nielubianym przedmiotem, niechęć może zacząć maleć.
Forma na znaczenie
W budowaniu zainteresowania dziecka nauką ważną rolę odgrywa forma. Pokazując materiał w atrakcyjny sposób, tworzymy okazję do zabawy. Dzieci mają w sobie naturalną chęć zdobywania wiedzy, więc gdy tylko coś je zaangażuje, potrafią spędzać długie godziny, zgłębiając swój ulubiony temat.
Dowiedz się więcej o tym, jak można połączyć naukę z zabawą: Nauka przez zabawę? O rozwoju bez presji
Wspomagajmy się książkami edukacyjnymi, które skomplikowane tematy przedstawiają w prosty i zabawny sposób. Taka jest np. seria „Chcę wiedzieć więcej!” od wydawnictwa HarperCollins. Dla dzieci zainteresowanych tym, jak funkcjonuje nasz organizm, polecamy książeczki „Co robimy, gdy śpimy” i „Wycieczka po mózgu”. Sprawdzicie, jak wygląda nasz mózg, czym jest pamięć, jak działają zmysły, po co nam sen, jak powstają sny i dlaczego mózg w nocy się „wyłącza”.
Przeczytaj także, jak wytłumaczyć dzieciom trudne zjawiska
Starszym dzieciom na pewno spodoba się książka „Od mitów na nauki”. Nie tylko dostarcza ona odpowiedzi na pytania związane z funkcjonowaniem świata, np. jaki kształt ma świat, gdzie chowa się Słońce, skąd biorą się grzmoty czy błyskawice, ale także pokazuje, jak te zjawiska tłumaczono w starych wierzeniach i innych kulturach. Wiedzieliście, że według starożytnego indyjskiego mitu świat podtrzymują 4 olbrzymie słonie stojące na skorupie jeszcze większego żółwia? My nie 😊 Po więcej ciekawostek zapraszamy do lektury!
Jak zachęcić do nauki o świecie i przyrodzie?
Dzieciom, które fascynuje natura, podsuńmy książeczkę „Wynalazki roślin”. Dzięki niej dowiecie się, w jaki sposób rośliny wpłynęły na ważne dla ludzkości odkrycia. To na nich wzorują się naukowcy, opracowując nowoczesne roboty, bezpieczne budowle, skuteczne lekarstwa czy ekologiczne materiały.
Przyjrzyjmy się na przykład bambusowi. Starożytni Chińczycy mieli mnóstwo sposobów na jego wykorzystanie – zastępował papier, tworzono z niego instrumenty muzyczne i pierwsze fajerwerki. Teraz wykorzystuje się go do produkcji wędek, mebli czy ubrań. Sporo możliwości jak na roślinę! A to tylko początek długiej listy zastosowań roślin w naszym codziennym życiu.
Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zainteresować dziecko nauką, warto sięgnąć do książeczek z prostymi doświadczeniami, które można przeprowadzić w domu pod opieką dorosłego. Nie ma chyba lepszego sposobu na naukę niż samodzielnie przeprowadzanie eksperymentów! W serii „Przygody z nauką” znajdziecie m.in. książeczki o jajku, piasku, soli, ziemniaku czy cytrynie. To doskonałe wsparcie przy pierwszych lekcjach przyrody.