Jednym z najbardziej uniwersalnych wspomnień z dzieciństwa jest zabawa w chowanego – bawiliśmy się z rówieśnikami i dziećmi w różnym wieku, w domach, szkole czy w plenerze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dała ona tyle samo radości kolejnym pokoleniom maluchów! Przypomnij sobie zasady zabawy w chowanego i baw się wspólnie z dziećmi!

Zabawa w chowanego – zasady

Chowany, chowanka, gra w chowanego – zabawa w chowanego może mieć różne nazwy w zależności od regionu, ale wszędzie ma podobne reguły. Znana jest nie tylko w Polsce, jej warianty odnajdziemy w wielu europejskich krajach.

Opis zabawy w chowanego jest bardzo prosty: potrzeba przynajmniej dwóch uczestników, z których jedna osoba jest szukającą, a druga (lub pozostała grupa osób) musi ukryć się przed nią w określonym czasie. Zasady gry w chowanego mówią, że na znalezienie odpowiedniej kryjówki jest tyle czasu, ile odlicza szukający – może liczyć do dziesięciu, pięćdziesięciu, a czasem nawet stu.

Gra w chowanego daje dzieciom mnóstwo radości i można bawić się w nią wszędzie. To świetna propozycja na wszelkie okazje, spotkania rodzinne, zwłaszcza te plenerowe. Zabawa w chowanego dla dzieci nie wymaga zbyt wiele tłumaczenia, dzięki czemu sprawdzi się również podczas zagranicznych wyjazdów, gdzie dziecko może spotkać rówieśników z różnych grup językowych.

Korzyści z zabawy w chowanego dla dzieci

Zabawa w chowanego polega na tym, że samodzielnie i w krótkim czasie trzeba odnaleźć nieoczywiste schronienie, które będzie wygodne i bezpieczne. To dla najmłodszych okazja do:

  • odkrywania poczucia niezależności i wolności,
  • kreatywnego myślenia,
  • ćwiczenia umiejętności społecznych i komunikacji,
  • budowania wzajemnego zaufania i lojalności.

Niejednokrotnie zdarzyć się może, że szukając kryjówki dla siebie, dziecko przypadkowo znajdzie inne – czy uda się dochować cudzego sekretu, jeśli nasza kryjówka zostanie odkryta pierwsza?

Lista korzyści płynących z bawienia się w chowanego może być naprawdę długa! Nie możemy przecież zapomnieć też o umiejętnościach poznawczych, rozwijaniu spostrzegawczości, umiejętności planowania czy podejmowania decyzji, wybierania najlepszego rozwiązania, a również koordynacji psychoruchowej, szczególnie jeśli wybrane miejsce wymaga wspinania się czy elastyczności. Istotnym elementem jest także empatia i wzajemny szacunek, ponieważ każdy uczestnik powinien odgrywać przypisaną mu rolę, a także najlepiej wczuć się w innych, aby skutecznie prowadzić poszukiwania.

Trening z ulubionymi książeczkami, czyli zabawa w chowanego na kanapie

Co prawda zabawy w szukanie dla dzieci trochę różnią się od klasycznego chowanego, ale mogą być dobrym wstępem do wytłumaczenia reguł zabawy bez presji czasu. To szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci.

Podstawowe zasady zabawy w chowanego pomogą zrozumieć maluchom ulubieni bohaterowie – rezolutny Miś Paddington czy uroczy Bing z serii „Książka z otwieranymi okienkami”. Inspirowane bajkami dla najmłodszych książeczki pełne są otwieranych okienek, za którymi pociecha odnajduje różne przedmioty. To doskonałe ćwiczenie na spostrzegawczość i koordynację psychoruchową, a takie zdolności przydadzą się podczas chowanek z innymi dziećmi!

Warto sięgnąć też po serię „Zabawa w chowanego”. Każda strona książeczek zawiera klapkę, po którą możecie coś odkryć. Przygotujcie się na dużo uroczych ilustracji i postaci ukrytych pod warstwą miękkiego filcu – materiału odpornego na dziecięcą energię. Gotowi na poszukiwania?

zabawa w chowanego w książeczce z okienkami

Zabawa w chowanego dla dzieci jest doskonałym sposobem do nawiązania więzi z rówieśnikami, kreatywnej zabawy na świeżym powietrzu i w domowych warunkach. Sprawdzi się na wakacjach, w zimę, na przyjęciu urodzinowym i podczas wielu innych okazji. Koniecznie zapoznaj swoją pociechę z zasadami!