Zabawy w szukanie dla dzieci to pomysł na czas wolny w domu i na świeżym powietrzu. Dodatkowo to nie tylko świetna rozrywka, ale też rozwijające zajęcie dla dzieci w każdy wieku! Dlaczego warto proponować dziecku gry typu „szukaj i znajdź” i jak je zorganizować? Czytaj w artykule!

Zabawy w szukanie – pomysł na wspólny czas wolny

Dlaczego zabawy w szukanie to świetna propozycja na czas wolny z dzieckiem? Przede wszystkim dlatego, że w naturalny sposób wykorzystują dziecięcą ciekawość i pozwalają wykorzystać jej odkrywczy potencjał. Jednocześnie są bardzo rozwijające dla dzieci w różnym wieku. Podobnie jak łamigłówki dla dzieci, ćwiczą pamięć i spostrzegawczość, a jednocześnie uczą twórczego poszukiwania rozwiązań.

Nie tylko sama zabawa, ale także przygotowania mogą dać sporo satysfakcji również dorosłym. Przykładowo, zabawa w szukanie skarbu wymaga wcześniejszego zaplanowania. Jako organizator, musisz nie tylko ukryć skarb, ale także stworzyć pewne wskazówki, które pomogą do niego dotrzeć ­– to wielka frajda!

Udane zabawy w szukanie mogą odbywać się w pojedynkę i w grupie, w domu i na zewnątrz, o każdej pory roku. Jak to możliwe? Wszystko zależy od pomysłów i możliwości. Skarb może być ukryty w domu, na podwórku, na placu zabaw czy nawet w śnieżnej zaspie, gdy pogoda na to pozwala. Jeśli planujesz zabawę terenową, nie zapomnijcie o odpowiednim ubraniu i prowiancie na drogę! Takie przygotowanie pozwoli lepiej wczuć się w zadanie i będzie dodatkową atrakcją dla małych poszukiwaczy przygód.

Zabawa w szukanie skarbu w domu ­– atrakcja na dziecięce spotkania

Domowe „szukaj i znajdź” sprawdzi się jako pomysł na przyjęcie dla dzieci – na przykład z okazji urodzin czy imprezę karnawałową. W takim wariancie liczy się także współpraca pomiędzy pociechami. Gra będzie więc nie tylko świetną rozrywką, ale też nauką – przecież umiejętność zespołowego rozwiązywania problemów przyda się każdemu.

Czego będziecie potrzebować? Przede wszystkim mapy i listy obiektów do odnalezienia. Dla mniejszych dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać, przygotuj ją w wersji obrazkowej. Zadanie (raczej starszym dzieciom) możesz utrudnić, ograniczając czas na znalezienie wszystkich skarbów. W innej wersji możesz przygotować listę wskazówek i tylko jeden skarb.

By nieco uprościć przygotowania, możesz dzieciom zaproponować chyba najpopularniejszy wariant zabawy w szukanie, czyli „ciepło-zimno”. W tej grze jedno z dzieci ukrywa przed innymi jakiś przedmiot, a następnie dwoma słowami naprowadza towarzyszy zabawy na „skarb”. Im cieplej, tym bliżej znaleziska!

„Szukaj i znajdź” bez przygotowań

Zabawy w szukanie, które nie wymagają wcześniej organizacji, a także poszukiwań z mapą, sprawdzą się w podróży albo podczas chorowania. Dziecko pomogą zająć różnorodne książeczki, które inspirowane są właśnie zabawami typu „szukaj i znajdź”. Propozycji mamy sporo!

 „Gdzie jest Małpka? Wodne czary-mary” to świetna książka dla małych i większych dzieci, szczególnie tych, które uwielbiają rezolutną Basię. Poszukiwania Małpki nie są łatwym zadaniem, ale sprawę ułatwi zaczarowany flamaster z wodą. Za jego dotknięciem pojawią się w książce brakujące fragmenty ilustracji. Na której z nich odnajdzie się małpka?

Basia i Misiek Zdzisiek – gdzie jest małpka?

Są różne sposoby na ukrywanie się w książkach. Bohaterowie wykorzystują także otwierane okienka, za którymi mogą się schować. Na szczęście ruchome elementy wytrzymają wiele godzin zabaw, jednocześnie ćwicząc motorykę małą czytelników. Sięgnijcie po pozycję „Zaginiona kanapka” z serii o Misiu Paddingtonie i odkryjcie sekrety jego domu! Możecie uczestniczyć także w poszukiwaniach kucyków pony – „Gdzie jest jajo?” i co się z niego wykluje?

Starszych poszukiwaczy przygód zapraszamy na wyprawę do wioski Smerfów – „Smerfy na tropie” z serii „Szukaj i znajdź” to książka wypełniona zadaniami dla odkrywców. Kolorowe i rozbudowane ilustracje skrywają mnóstwo szczegółów – spróbujcie odnaleźć na nich wszystkie elementy wypisane w ramce albo stwórzcie zupełnie nową wersję zabawy na ich podstawie. Możecie też zabrać ją w daleką podróż, aby kreatywnie wypełnić czas.

Szukaj i znajdź. Smerfy 3D na tropie

Więcej książek idealnych na podróż znajdziesz tutaj: Daleko jeszcze? – książki-zabawki, które zajmą dziecko w podróży

Inspiracją do zabawy w „szukaj i znajdź” mogą być również książeczki z serii „Moja pachnąca książeczka z kolorami”, na przykład „Mój dzień”. Znajdziecie w niej ilustracje przedstawiające różne przedmioty, a pocierając prawą stronę, poczujecie ich zapachy. Spróbujcie odnaleźć rzeczy z książki w swoim domu! Może być ich całkiem sporo.

Pachnąca książeczka Mój dzień