Urodziny to wyjątkowy dzień w życiu każdego z nas, jednak to właśnie dzieci często czekają na nie z niecierpliwością. Zastanawiasz się, jak zorganizować urodziny dziecka, aby stały się dla niego szczęśliwym wydarzeniem, które będzie wspominać jeszcze długo po jego zakończeniu? Przydatne wskazówki na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Urodziny dziecka – jeden z najważniejszych momentów w jego życiu

Dla dorosłych przekroczenie pewnego wieku często kojarzy się z nowymi obowiązkami czy oznakami starości i wolą unikać rozmawiania o urodzinach, ponieważ nie dostrzegają ich pozytywnych aspektów. Natomiast dzieci kochają mieć urodziny, odmierzają do nich czas i zastanawiają się, co dostaną w prezencie. Poza tym wszelkie cykliczne tradycje i święta pozwalają maluchom budować poczucie bezpieczeństwa oraz pomagają dostrzec i zrozumieć zmiany zachodzące w życiu. Dodatkowo już sam fakt, że najbliżsi pamiętają o urodzinach dziecka, sprawia mu niebywałą radość i pozwala poczuć, że jest ważne i wyjątkowe.

Czy warto rozmawiać z dzieckiem o urodzinach?

Rozmowa to bardzo istotny element w procesie wychowania dziecka. Dzięki niej pogłębiają się więzi i buduje się poczucie zrozumienia. Szczera rozmowa to także okazja do lepszego poznania poglądów, myśli i uczuć pociechy. Dlatego właśnie warto rozmawiać z maluchem o wszystkim, a zwłaszcza o tematach, które są dla niego szczególnie ważne, jak np. urodziny.

Okazją do rozpoczęcia takiej rozmowy może być zaproszenie dziecka do wspólnego czytania takich publikacji, jak np. „Urodziny. Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze Słowa”. Z tej kartonowej książki z przesuwanymi obrazkami pociecha pozna najważniejsze słowa związane z urodzinami, a ponadto rozwinie sprawność manualną i poprawi koordynację ruchowo-wzrokową.

Urodziny, Pierwsze słowa

Inną propozycją jest tytuł ,,Kosmiczne urodziny! Lecimy na Księżyc. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć”. To książka idealna dla małych odkrywców, którzy swoje wymarzone przyjęcie urodzinowe wyobrażają sobie w… kosmosie! Dziecko dowie się, jak przebiega lot w kosmos, jakie warunki panują w rakiecie i jak wygląda powierzchnia jedynego satelity naszej planety. Dzięki ciekawym ilustracjom i prostemu językowi, mały czytelnik może w przystępny sposób poznać interesujące go zagadnienia.

Pomysły na przyjęcie urodzinowe dla dziecka

  1. Urodziny pod namiotem

Przyjęcie urodzinowe pod namiotem na podwórku? To świetny pomysł! Maluch może zaprosić swoich najbliższych przyjaciół z przedszkola i razem z nimi bawić się poza domem. W razie nagłego głodu czy potrzeby przytulenia się do mamy, dom jest blisko.

  • Podchody

Dzieci uwielbiają odkrywać świat, więc idealną propozycją na niezapomniane przyjęcie urodzinowe są podchody. Jedna drużyna ucieka i zostawia po sobie ślady, po których tropi ich druga grupa – detektywów. W ten sposób można aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

  • Wieczór kinowy

Wystarczą poduszki, koc, rzutnik i białe prześcieradło, na którym zostanie wyświetlony film. Oczywiście nie może również zabraknąć pysznych przekąsek. Menu najlepiej ustalić wcześniej z małym solenizantem, dzięki czemu poczuje swój wkład w przyjęcie.

Wymarzone urodziny nie muszą być drogie

Jako rodzic chcesz dla swojej pociechy jak najlepiej, jednak pamiętaj o tym, aby jak najwięcej z nią rozmawiać. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, że dziecko wcale nie ma ochoty na urodziny w wielkim centrum zabaw wśród huku i robiących co krok zdjęcia innych rodziców, ale marzy o kameralnym przyjęciu z najlepszymi przyjaciółmi, np. w przydomowym ogrodzie. Każdy maluch ma inne pragnienia i fantazje, dlatego nie kieruj się obecną modą, a zamiast tego wsłuchaj się w potrzeby pociechy.