Dzieciństwo to czas ciągłego nabywania nowych umiejętności. Jedną z najważniejszych dla przyszłego, dorosłego życia jest nawiązywanie i budowanie kontaktów społecznych. Pójście do przedszkola stawia przed dzieckiem kolejne wyzwanie rozwojowe – naukę budowania pierwszych przyjaźni i radzenia sobie z kłótniami w przedszkolu. Jak przygotować na to dziecko? Czy jeszcze zanim zyska status przedszkolaka można zadbać o jego umiejętności współpracy z innymi? Zdecydowanie tak! Mamy na to sprawdzone sposoby.

Rozwój społeczny przedszkolaka

Wiek przedszkolny to czas poszerzenia kręgu społecznego. To już nie tylko rodzice, najbliższa rodzina i otoczenie. Pojawiają się inni dorośli – pani w przedszkolu i rówieśnicy, starsze i młodsze dzieci.  Ta zmiana sprawia, że nasz maluch zaczyna obserwować, jak zachowują się inni ludzie. Jest to podstawą, by w przyszłości nauczyć się, że ludzie mają różne uczucia i zachowania. Dzięki temu dziecko uczy się rozumieć świat społeczny.

Przedszkole to wstępny etap nabywania umiejętności rozumienia reguł społecznych i współdziałania w grupie. To właśnie one będą dla dziecka kluczowe w późniejszym wieku szkolnym, gdzie to rówieśnicy staną się najważniejszą grupą wsparcia. Dlatego warto dziecko dobrze przygotować do tak ważnego etapu.

Psst… Czy wiesz, że początek wieku przedszkolnego to także początek rozwoju empatii i zachowań altruistycznych? Młodsze dzieci nie zawsze czują różnicę między swoimi uczuciami, a tymi, które przeżywają inne osoby. Teraz coraz łatwiej dziecku przychodzi przyjmowanie cudzej perspektywy.

Zabawa i pierwsze przyjaźnie przedszkolaka

Na bazie poczucia bezpieczeństwa i bliskości, które maluch czerpał z najbliższego otoczenia, teraz rozpocznie budowanie kontaktów społecznych i przyjacielskich, będzie otwarcie angażować się we wspólną zabawę i zdobywać wiedzę na temat tego, jak działać we współpracy z innymi. Będzie uczył się także właściwych sposobów działania, np. godzenia się po kłótniach.

Dziecko rozwija te kompetencje głównie w zabawie, w której uczestniczy razem z innymi dziećmi. To bardzo poważna i ważna „praca”, jaką nasz maluch wykonuje w przedszkolu. To podczas zabaw dziecko ćwiczy swoje nowe społeczne umiejętności: rozwiązywanie problemów, odgrywanie ról, wspólne radzenie sobie z trudnościami czy odnoszenie sukcesów. Ważnym elementem rozwoju umiejętności społecznych jest także angażowanie w różne wydarzenia organizowane w przedszkolu – Dzień Mamy, Taty, Babci czy Dziadka.

Jak przygotować dziecko na te wyzwania?

Podstawą zawsze jest rozmowa. O tym, jak wyglądają kontakty z innymi i co robić, by nawiązywać przyjaźnie. Jak to będzie szukać przyjaciela i jak rozwiązywać kłótnie w przedszkolu. Dzieci potrzebują oswoić się z tym, co czeka ich w nowym otoczeniu.

Punktem startu do takich rozmów mogą być opowiadania dotyczące właśnie nawiązywania kontaktów w przedszkolu. Warto zacząć od książeczki całej poświęconej pierwszym przyjaźniom: „Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić. Akceptuję, co czuję” od wydawnictwa HarperCollins. Pozwala ona w bezpiecznych warunkach rozmawiać o przyjaźni i nabywać umiejętności społeczne, potrzebne do jej rozwijania. Dodatkowo dziecko uczy się także o emocjach – w tym jak wyrażać ciepłe emocje – a wiedza na ten temat to podstawa udanych kontaktów z rówieśnikami. Ta pełna ćwiczeń książeczka jest świetnym przygotowaniem przed pierwszymi dniami w przedszkolu.

Pełna inspirujących opowieści o przyjaźni jest książeczka „Spirit Riding Free. Nowa kolekcja bajek”. Znajdują się w niej 4 niepublikowane dotąd opowieści napisane na podstawie odcinków serialu Spirit Riding Free (Mustang. Duch wolności). Przygody Lucky, Pru i Abigail pokazują, jak ważna jest przyjaźń i wzajemne wsparcie – to właśnie z przyjaciółmi możemy dokonać tego, co byłoby niemożliwe w pojedynkę. W tej książeczce ukazane jest coś jeszcze – przyjaźń między człowiekiem a zwierzęciem i jedność z naturą. To wartości, które zdecydowanie warto przekazać maluchowi.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Na wiele dziecięcych pytań związanych z przedszkolem odpowiedzi znajdziecie także w książeczkach „Basia. Wielka księga przedszkola” oraz „Basia i przedszkole”. Z tych pozycji Twoje dziecko dowie się o przedszkolu o wiele więcej niż tylko jak zawierać i podtrzymywać przyjaźnie. Zdecydowanie polecamy, by przygotować dziecko na to ważne wydarzenie.

Tak jak przy każdym nowym wyzwaniu, supermocą Twojego dziecka może być pewność siebie. Pamiętaj o tym i dowiedz się, jak ją rozwijać.

Kłótnie w przedszkolu

Pierwsze przyjaźnie to także pierwsze nieporozumienia. To kolejne wyzwania związane z kontaktami z rówieśnikami, z którymi Twoje dziecko będzie musiało się zmierzyć. Będzie to trudny moment, zwłaszcza dla malucha, który przecież nie porusza się jeszcze tak dobrze w relacjach z rówieśnikami. Pomagając dziecku radzić sobie z tymi przeżyciami pamiętaj, by zawsze stwarzać mu bezpieczną przestrzeń do opowiedzenie o swoich emocjach i uczuciach. Nie bagatelizuj problemów dziecka – dla niego są one najważniejsze na świecie i jeśli Ci o nich opowiada to znaczy, że potrzebuje Twojej uwagi i pomocy. O co kłócą się dzieci? Zabawki, pomysły na wspólne spędzanie czasu, przestrzeganie zasad zabawy. Nawet jeśli Tobie te powody mogą wydać się błahe, traktuj je poważnie.

Jak pomóc dziecku w kłótniach w przedszkolu?

Kłótnie będą się zdarzać, bo są naturalną częścią naszych kontaktów z innymi. Mimo że bywają trudne, to są dla dziecka niezwykle cenną lekcją. Na bazie pierwszych kłótni w przedszkolu może się wiele nauczyć – jak współdziałać w grupie, jak nauczyć się brać pod uwagę potrzeby i emocje innych, jak znajdować satysfakcjonujące rozwiązania.

Tutaj znów warto sięgnąć po pomocne książeczki. Praca na opowiadaniach i bajkach, a także kreatywnych zabawach, zadaniach, zagadkach to jedna z najskuteczniejszych metod wspierania rozwoju dziecka. Pomaga też w bezpieczny sposób mówić o swoich odczuciach i oswajać trudne momenty. We wspomnianej wcześniej książeczce „Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić. Akceptuję, co czuję” znajdziesz także poradnik, jak wspierać dziecko w relacjach z kolegami.

Temat kłótni to motyw przewodni książeczki „Kłócimy się, godzimy się. Akceptuję, co czuję”. Dzięki niej łatwo i w przystępny sposób wytłumaczysz dziecku różnice między konfliktem, bójką, przemocą i złością, a także nauczysz go konstruktywnie rozwiązywać konflikty. Pamiętaj, że Twoje dziecko prędzej czy później będzie musiało poradzić sobie z kłótnią, więc warto pomóc mu rozwijać pomocne umiejętności. Jako rodzic możesz mieć niewielki wpływ na bieżące rozwiązywanie konfliktów w przedszkolu, ale dzięki Waszym rozmowom, dziecku łatwiej będzie konstruktywnie zareagować w trudnych momentach.