Szukasz pomysłów na weekend z dzieckiem na świeżym powietrzu? Nie masz pomysłu na kolejną wakacyjną atrakcję? Podpowiadamy – wycieczka do zoo to idealne rozwiązanie! Ciepłe i długie dni zachęcają do spędzania aktywnego czasu poza domem, a w ogrodach zoologicznych lub botanicznych znajdziecie cały świat na wyciągnięcie ręki! Co zabrać na wycieczkę do zoo? Jak ją zaplanować? Czytaj w artykule!

Kiedy z dzieckiem do zoo?

Wycieczka do zoo dla dzieci to świetny pomysł na każdym etapie rozwoju. Oczywiście – zainteresowanie maluszków będzie inne niż starszych dzieci, ale wciąż obserwowanie biegających zwierząt, które zna się tylko z książeczek, a nie z codziennych spacerów, zachwyci zarówno z perspektywy spacerowego wózka, jak i samodzielnego podziwiania. Dzieci w wieku przedszkolnym będą mogły doświadczać wycieczkę do zoo bardziej aktywnie i np. same wskazywać, co chciałyby zobaczyć.

Co zabrać na wycieczkę do zoo całą rodziną?

Przede wszystkim wygodne buty i ubrania, odpowiednie do pogody. Koniecznie weźcie również coś do picia i jedzenia. Warto zabrać ze sobą również książeczki np. z serii „Zwyczaje zwierząt”, aby łatwo sięgnąć po ciekawostki o podziwianych zwierzątkach i lepiej zrozumieć ich styl życia.

Chcę się wykąpać okładka książeczki
Chcę zrobić kupę okładka książeczki

Czytaj też: Podróże kształcą, czyli pomysły na zwiedzanie z dzieckiem

Wycieczka do zoo – najciekawsze miejsca w Polsce!

Wycieczka do zoo dla dzieci to wspaniała przygoda. Gdzie najlepiej ją rozpocząć? Podpowiadamy kilka najciekawszych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić.

Zoo Wrocław

To największy ogród zoologiczny w Polsce, w którym zamieszkuje ponad 12 tysięcy zwierząt. Znajdziecie w nim przedstawicieli 1100 gatunków, liczne ssaki, gady, płazy, ryby czy ptaki. Zachwyci was z pewnością rodzina fenków z charakterystycznymi dużymi uszami oraz największe gryzonie, czyli kapibary. Będziecie mieli też okazję powiedzieć „Smacznego żyrafiątko!”, bo tak się składa, że mała żyrafka podobna do bohatera książeczki zamieszkuje tamtejszy ogród.

Od prawie dziesięciu lat we Wrocławiu możecie zwiedzać również imponujące Afrykarium, które podzielone jest na kilka krain tematycznych, a ogromny budynek skrywa również imponujące baseny, w których zamieszkuje ponad 200 różnych gatunków zwierząt. Spacer w oszklonym tunelu, w otoczeniu wodnych stworzeń to niezapomniane przeżycie dla dużych i małych!

Zoo i Orientarium w Łodzi

Ogród znajduje się w niemal samym centrum miasta, dlatego bez przeszkód możecie go odwiedzić podczas wizyty w sercu Polski. Łódzkie zoo to mnóstwo atrakcji i zwierząt, ale jego kluczowym elementem jest z pewnością Orientarium. To pierwszy taki budynek w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Otwarte przez cały rok Orientarium zajmuje około 2 hektary, ale wybiegi dla zwierząt to kolejne 5,5 hektara. Podzielone jest na słoniarnię, Celebes, Wyspy Sundajskie oraz strefę oceaniczną – co daje nam niesamowitą okazję na zapoznanie bliżej zwierząt i roślin z Azji Południowo-Wschodniej. Podczas wycieczki możecie zobaczyć, jak na żywo wygląda codzienna toaleta hipopotamów. Czy różni się od tej z książeczki dla maluchów „Pora na kąpiel, hipopotamku!”? Sprawdźcie sami!

Pora na kąpiel hipopotamku okładka

Zoo Poznań

Otwarte przez cały rok Zoo w Poznaniu jest podzielone na dwie części – Nowe oraz Stare Zoo, które łącznie zajmują aż 121 hektarów miasta. Stare Zoo powstało jeszcze XVIII wieku, znajdują się w nim dobrze znane już zwierzęta udomowione, a wstęp do niego jest bezpłatny. Natomiast Nowe Zoo to schronienie dla licznych zwierząt nocnych oraz przedstawicieli gatunków zagrożonych jak np. jelenie baweańskie. Idealnym uzupełnieniem wycieczki do zoo będzie książeczka z tematycznymi zagadkami, np. „Zwierzęta. Pierwsze zagadki”. Dzięki łamigłówkom maluch nie będzie się nużył, a z samej wyprawy więcej zapamięta.

Fokarium Hel

Ten unikatowy ośrodek istnieje od 1999 roku i związany jest z ochroną fok. Zajmuje się ich leczeniem i rehabilitacją – to swego rodzaju azyl dla fok, które potrzebują wsparcia z uwagi na wiek, osłabienie czy zranienia. Zwierzęta wracają tam do pełni sił i jeśli są na to gotowe, wracają na wolność. Fokarium składa się z kilku małych basenów-separatek i trzech dużych basenów hodowlanych, a zadaniem tego miejsca jest odtworzenie kolonii foki szarej w południowym Bałtyku. Historię kilku fok mieszkających w helskim fokarium znajdziesz w książeczce z poziomu pierwszego serii do nauki czytania „Czytam sobie” zatytułowanej „Figle w fokarium”. To krótkie opowiadanie to kopalnia wiedzy o zwyczajach fok i zasadach obowiązujących w azylu.

Wycieczka do zoo dla dzieci w różnym wieku to świetna atrakcja, która dostarcza niesamowitych wrażeń. Dodatkowo to okazja do spędzenia rodzinnego czasu w pięknym otoczeniu. Wybierzcie, jakie zoo chcecie odwiedzić i nie zwlekajcie! Zwierzaki na Was czekają!