Małe i duże wyprawy całkowicie zmieniają swój klimat, kiedy w drogę wybieramy się całą rodziną. Zwiedzanie z dzieckiem nie zawsze należy do najłatwiejszych, ale daje też bardzo dużo satysfakcji i fantastycznych wspomnień! Jak przygotować się do wspólnej wycieczki?
Zwiedzanie z dzieckiem – o czym musisz pamiętać?
Najlepsze wyjazdy to takie, które zapamiętacie na długo – nie muszą być ani kosztowne, ani dalekie. Zaplanuj wyprawę i zwiedzanie dla dzieci tak, aby wspólnie spędzony czas był dla was przyjemny. Miej na uwadze odpowiednią proporcję atrakcji i odpoczynku, aby zmęczenie nie odebrało wam radości z wycieczki.
Planując zwiedzanie z dzieckiem:
- Dostosuj miejsca wizyt do wieku pociechy – nie wszystkie atrakcje będą nadawały się dla najmłodszych. Jeśli bardzo zależy Ci na wizycie w miejscu, które nie ma atrakcji dla dzieci, nastaw się na krótszą wizytę – z dużą dozą prawdopodobieństwa Twoja pociecha szybko się znudzi.
- Sprawdź oferty zwiedzania dla dzieci – w teorii może wydawać Ci się, że jakaś placówka nie nadaje się na wizytę z dzieckiem, a w praktyce może mieć świetnie przygotowaną ofertę dla najmłodszych. Wiele z nich ma też zniżki lub darmowe bilety dla dzieci czy choćby upominki pamiątkowe, takie jak kolorowanki z zabytkami albo lokalnymi symbolami.
- Zaangażuj dziecko w planowanie – pokaż, co znajduje się w okolicy, gdzie możecie zajrzeć i jakie miejsca wydają się najciekawsze. Razem stwórzcie mapę przygód, na której zaznaczycie, co chcecie odwiedzić.
- Przygotuj pomoce – zadbaj o to, by hasło „podróże kształcą”, nie było pustosłowiem. Objaśniaj dziecku wszystko to, co udaje Wam się odkryć w trakcie wycieczki. W wielu turystycznych miejscach są dostępne książeczki i broszury odpowiednie dla dzieci, które zawierają grafiki i przyjazne opisy ułatwiające zrozumienie. Zweryfikuj czy w miejscach, w których będziecie, można zrealizować jakiś przygotowany z myślą o najmłodszych quest – to naprawdę atrakcyjna forma zwiedzania dla dzieci!
- Pamiętaj, by zabrać dziecięcych towarzyszy podróży – na nawet krótką wycieczkę pozwól dziecku zabrać np. ulubioną maskotkę. Twoja pociecha będzie odwiedzać wiele nieznanych miejsc, taki przyjaciel z pewnością doda jej otuchy 😉
Wykorzystaj moc literatury. Z jednej strony uatrakcyjni ona zwiedzanie, ale też zajmie dziecko w podróży. Pociecha więcej wyniesie ze zwiedzania, jeśli książka tematycznie będzie związana z odwiedzanym miejscem. Idąc tym tropem, przygotowaliśmy dla Was inspiracje czytelnicze do odkrywania polskich miast.
Podróże kształcą – książkowe zwiedzanie dla dzieci
Jak już wspomnieliśmy, na wycieczkę najlepiej wybrać się w doborowym towarzystwie. Wie o tym Basia, która Kraków zwiedza ze stryjkiem Grzesiem. Zna on niezwykle ciekawe miejsca, które zachwycają Basię i z pewnością zachwycą też czytelników! Książka „Basia i skarby” to doskonały wstęp do rodzinnej wycieczki po królewskim mieście. Stryjek Grześ zadbał o to, by zwiedzanie było dla dzieci niezapomnianą przygodą. Ruszcie śladem Basi – odwiedźcie imponujący zamek na wzgórzu i odkryjcie jego sekrety, spróbujcie tradycyjnych obwarzanków. Czy uda Wam się odnaleźć wszystkie miejsca i przedmioty opisane w książce?
Trudno sobie wyobrazić wyprawę do Krakowa bez spotkania jego najbardziej legendarnego mieszkańca – żyjącego u podnóża królewskiego domu – wawelskiego smoka. Czy Twoja pociecha zna tę historię? Wersji tej legendy znajdziesz mnóstwo, ale szczególnie polecamy tę w „O smoku spod Wawelu” z poziomu 1 serii Czytam sobie. Książeczka dostosowana jest do możliwości dzieci, które dopiero rozpoczynają przygodę z czytaniem – tekst składa się z prostych, krótki zdań, zawierających tylko podstawowe głoski. Towarzyszą mu duże ilustracje, ułatwiające zrozumienie tekstu.
Legendy polskie to doskonały wstęp do zwiedzania z dzieckiem i rozmowy o historii naszego kraju. Wiecie już jakie sekrety skrywa Kraków, więc może czas no kolejne nadwiślańskie miasto? „Wars i Sawa” to kolejna z propozycji książeczek do pierwszych samodzielnych lektur dla najmłodszych, która opowiada warszawską legendę – historię dzielnego rybaka, Warsa, i splątanej w wodorostach syrenki, Sawy. Nie zapomnijcie zabrać książeczki na wyprawę do Warszawy!
Podróże kształcą i są najlepszym sposobem na to, by od najmłodszych lat poszerzać horyzonty, poznawać historię, tradycję i kulturę. Nie obawiaj się podróżowania z dzieckiem – dobre przygotowanie i odpowiednie atrakcje sprawią, że spędzicie wspaniały, niezapomniany czas!