Dni stają się coraz dłuższe, częściej świeci słońce, zamiast śniegu z nieba zaczyna padać deszcz, który rozbija zmrożoną ziemię i budzi do życia to, co w niej drzemie. Te wszystkie zjawiska to znaki nadchodzącej wiosny! A ponieważ w tym roku zbliża się ona raczej nieśmiało, to tym bardziej należy wytężać wzrok i szukać dookoła jej najmniejszych przejawów. Tego właśnie możemy uczyć nasze dzieci, wymyślając dla nich kreatywne zabawy związane z tą porą roku oraz ze Świętami Wielkanocnymi – jej nieodłączną częścią.

Dla najmłodszych członków naszych rodzin każda pora roku jest pełnym niespodzianek polem do dokonywania niezwykłych odkryć. Jakże odświeżające jest spojrzenie dziecka na to, co je otacza! Pozwala nam, dorosłym, na nowo zadziwić się światem, który czasem ledwo co dostrzegamy zza naszych codziennych obowiązków. Wykorzystajmy ten czas na kreatywne zabawy z dzieckiem. Zobaczymy, jak niewiele potrzeba, by przeżyć prawdziwą przygodę!

Cała przyroda budzi się do życia

Istnieje wiele sposobów na to, by pokazać maluchom cuda, jakie wiosna wyczynia z przyrodą. Poniższe przykłady wspólnych kreatywnych zabaw z dzieckiem mogą stać się inspiracją dla każdego rodzica:

  • Wspólna wyprawa do lasu – kiedy tylko nieśmiałe promienie słońca obudzą pierwsze pączki na drzewach, to znak, że już czas na wspólne odkrywanie wiosny. Wyprawa do lasu na poszukiwanie miękkich bazi czy liczenie młodych pączków na różnych gatunkach drzew to pasjonujące zajęcie dla małych odkrywców!
  • Mały ogródek na parapecie – nawet jeśli mieszkasz w centrum miasta, to nie znaczy, że nie możesz pokazać swojemu maluchowi, jak wiosną natura budzi się do życia. Zasiana na wilgotnej ligninie rzeżucha to niezwykle wdzięczny obiekt do obserwacji, nawet dla niecierpliwych kilkulatków. A do tego jest pysznym dodatkiem do wielkanocnych potraw 😉
  • Wizyta w zoo albo w gospodarstwie agroturystycznym, w którym dziecko może poznać młode zwierzątka. Małe kurczątka, kaczki czy zające – które są także symbolem Świąt Wielkanocnych – to konkretny i namacalny dowód tego, że wiosna to czas narodzin w całej przyrodzie.
  • Wspólne czytanie książeczek o porach roku – wiosna to kapryśna pani i często raczy nas w większej mierze deszczem i pluchą, niż słońcem. Na takie właśnie dni najlepiej nadają się książeczki, takie jak „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham kiedy jest wiosna” wydawnictwa HarperCollins w doskonałym tłumaczeniu Jarosława Mikołajewskiego. Czuła i prosta opowiastka o dużym i małym króliku wyjaśni najmłodszym, że wszystko, co nas otacza, było małe, zanim stało się duże.

Święta Wielkanocne – ozdoby DIY do przygotowania z dzieckiem

Wraz z nadejściem wiosny w wielu domach rozpoczynają się przygotowania do Wielkanocy. Warto do tych prac zaangażować nasze pociechy. W okołoświątecznym rozgardiaszu można znaleźć miejsce na przygotowywanie wielkanocnych ozdób DIYz maluchami, na wspólne wiosenne porządki i gotowanie. Wystarczy przypomnieć sobie, ile frajdy sprawiało nam pomaganie rodzicom, gdy sami byliśmy dziećmi i wspólnie rodzicami:

  •  malowaliśmy jajka – tradycja przygotowywania pisanek to element przedświątecznych przygotowań, w którym dzieci mogą wyżyć się artystycznie, a potem podziwiać efekty swojej pracy w wielkanocnym stroiku, postawionym na stole. Wpływ malowania i kolorowanek na dzieci jest nie do przecenienia na drodze ich rozwoju.
  • przygotowywaliśmy koszyczek do święcenia – nawet w domach, w których religijne obrzędy nie mają dużego znaczenia, wielkosobotnie święcenie pokarmów utrzymuje się jako stały rytuał, w którym bierze udział cała rodzina. Pieczołowite przygotowywanie pokarmów i dekorowanie koszyczka może pochłonąć maluchy bez reszty!
  • przygotowywaliśmy potrawy na śniadanie wielkanocne – choć to prawda, że dziecko w kuchni jest elementem potencjalnie wywrotowym, to jednak warto raz na jakiś czas zaprosić malucha do kuchni, przyodziać go w fartuszek i nadać tytuł kuchcika. Wspólne gotowanie sprawi, że dziecko nie tylko wiele się nauczy, ale też poczuje się ważne i docenione.

Poszukiwanie czekoladowych jajek

Kiedy natomiast nasze dzieci są już zmęczone sprzątaniem, gotowaniem i konstruowaniem stroików wielkanocnych, nadchodzi pora na zabawę i wspólne czytanie. Żeby pozostać w wiosenno-świątecznym klimacie, możemy wybrać dla dziecka… książeczkę w kształcie jajka! Taką jak „Czekoladowe jajka. Bing”, z serii książeczek kartonowych w różnych kształtach. Niech wiosna i nowe życie otaczają nas w każdej chwili, nawet podczas czytania z maluchem! Ta książeczka będzie także doskonałą inspiracją do wielkanocnej zabawy w szukanie czekoladowych jajek. Bing z przyjaciółmi szukają ich na placu zabaw, by na końcu odkryć, jak ważna jest umiejętność dzielenia się. Warto przeprowadzić podobną zabawę z pociechą w wielkanocny poranek. Czekoladowe jajka można schować w różnych miejscach, zarówno w ogrodzie, jak i w zakamarkach mieszkania. Zadaniem malucha jest odnalezienie wszystkich łakoci i… podzielenie się nimi!

Wiosna i Wielkanoc to wspaniały czas w roku. Warto wykorzystać jego potencjał na kreatywne zabawy z dziećmi.