Kolorowanie to nie tylko doskonała zabawa, ale również niezmiernie ważna pomoc w rozwoju malucha. W jaki sposób motywować dziecko do kolorowania? Jakie są najważniejsze zalety takiej aktywności? Odpowiadamy na te pytania! Udostępniamy też różne kolorowanki wraz z pojedynczymi przykładami rysunków do pobrania i wydruku.

Dlaczego warto zachęcać malucha do kolorowania?

Zastanawiasz się, jakie zalety ma kolorowanie? Można wymienić całą ich listę!

  1. Rozwój motoryki małej (sprawności dłoni i palców) – dzięki kolorowaniu dziecko ćwiczy chwyt narzędzia pisarskiego, staranność, precyzję oraz koordynację wzrokowo-ruchową. 
  2. Stymulacja kreatywności – rysunki do kolorowania pobudzają wyobraźnię malucha. Mogą być bazą do stworzenia własnego rysunku. Dlatego zachęcajmy dziecko do domalowywania rozmaitych elementów do już gotowych wzorów.
  3. Kształtowanie umiejętności poznawczych  poprzez kolorowanie maluchy uczą się rozpoznawać kształty, wzory i określać relacje przestrzenne.
  4. Wzmacnianie zdolności koncentracji  czynność kolorowania wymaga skupienia uwagi na zadaniu, co sprzyja rozwijaniu umiejętności koncentracji i cierpliwości u najmłodszych. 
  5. Redukowanie stresu – zajęcie to jest relaksujące dla dziecka, działa odstresowująco, pomaga w walce z trudnymi emocjami. Może być też sygnałem informującym o tym, w jakim nastroju aktualnie jest maluch. Idealnym rodzajem kolorowanek stworzonym właśnie w tym celu są mandale – rysunki na planie koła.

Warto pamiętać, że kolorowanki mają pozytywny wpływ na dziecko, o ile idą w parze z innymi formami wspierającymi sprawność manualną dziecka, np. wykonywaniem własnych rysunków. 

Jak motywować dziecko do kolorowania?

Grunt to dobrej jakości przyrządy malarskie. Warto wydać trochę więcej na zakup miękkich kredek o intensywniejszych kolorach i odporniejszych na złamanie, aby maluch czerpał z kolorowania jak najwięcej przyjemności. Dlaczego? Badaczka Małgorzata Brodacka dowiodła, że „O wiele większe znaczenie mają dla dziecka wykorzystywane środki plastyczne (farby, kredki, masy plastyczne) i kontakt z nimi niż efekt końcowy, co przemawia za zabawową naturą spontanicznej twórczości plastycznej dziecka”. Właśnie dlatego podsuwaj dziecku atrakcyjne dla niego kolorowanki i pozwól mu wybrać, co chce kolorować.

Motywatorem do kolorowania jest również stworzenie galerii w pokoju małego artysty. Kiedy przyjdzie do Was jakiś gość, wybierz jedno z dzieł i pochwal za nie dziecko. To z pewnością zachęci malucha do dalszego kolorowania!

Daj też dziecku przykład i maluj razem z nim. To wspaniały sposób, aby aktywnie spędzić razem czas. Kiedy zatem decydujesz się na kolorowanki, możesz podsunąć dziecku rysunki, które samodzielnie wydrukujesz – zerknij do wpisu „Koloruj i baw się dobrze”, w którym znajdziesz szereg propozycji z ulubionymi dziecięcymi bohaterami. Warto wspomnieć, że zamieszczone tam kolorowanki zawierają opisy w języku polskim i ukraińskim, każde dziecko zatem znajdzie coś dla siebie.

Świetną opcją są też gotowe książeczki do kolorowania.

Przykłady kolorowanek, po które warto sięgnąć

W zależności od wieku i potrzeb dziecka, możesz zaproponować mu:

„Wodne przygody”

Kolorowanki z tej serii gwarantują nie tylko świetną zabawę z kolorami, które ukazują się, gdy dziecko zanurzy pędzelek w wodzie, lecz także aktywności w stylu „znajdź i policz”. Z publikacji „Zwierzęta w górach” maluchy dowiedzą się, jaka roślinność porasta górskie zbocza, oraz jakie zwierzęta zamieszkują tamtejsze tereny. Dla małych pasjonatów magicznych koników i kucyków idealna będzie książeczka „Jednorożce”, zaś dla fanów prehistorycznych gadów – „Dinozaury”. W serii ukazały się także: „Przyroda” oraz „Moje święta”.

Wodne przygody. Zwierzęta w górach
Wodne przygody. Jednorożce
Wodne przygody. Dinozaury
Wodne przygody. Przyroda
Wodne przygody. Moje święta

„Wodne kolorowanie

Spośród książeczek z tej serii z łatwością wybierzecie coś odpowiedniego. Wodne kolorowanki mogą być inspirowane ulubionymi bajkami malucha albo tymi, które bardziej dotyczą naszej codzienności: zwierząt, pojazdów czy zawodów. To świetne ćwiczenie ręki i przyjemna zabawa w poznawanie kolorów, bez konieczności posiadania kredek i obawy o zabrudzenia. Aby ilustracje nabrały koloru, wystarczy odrobina wody i pędzelek. 

„Bing. Wodne kolorowanie” oraz „Bing. Wodne kolorowanie 2” umożliwią najmłodszym odkrywanie barwnych tajemnic ulubionych bohaterów bajek. Bing to rezolutny trzylatek, który poznaje uroki otaczającego świata. I choć czasem popełnia błędy, zawsze może liczyć na wsparcie przyjaciół. 

Bing. Wodne kolorowanie
Bing. Wodne kolorowanie 2

„Wodne czary-mary”

Kolorowanka wodna z pisakiem to fantastyczne wprowadzenie maluchów w świat kolorowanek. Sprawdzi się świetnie w podróży i na wyjeździe. Wystarczy napełnić czystą wodą pisak, aby pod jego wpływem odkrywać ukryte pod białym lakierem elementy ilustracji. Wilgoć z pisaka pozwala odnaleźć maluchowi ciekawe obrazki, a co najlepsze – wystarczy odczekać chwilę, aż lakier wyschnie, aby móc całą frajdę przeżywać ponownie. Po wyschnięciu rysunki znikają i możecie korzystać z nich wielokrotnie. Poręczny format i odpowiedni flamaster sprawiają, że magiczna kolorowanka wodna doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji, bez obaw o bałagan i zabrudzenia.

Możecie wybierać spośród książeczek inspirowanych ulubionymi animacjami. Wciąż pojawiają się nowe pozycje z serii „Wodne czary-mary”, dzięki czemu sprostasz każdej dziecięcej fascynacji.

Gdzie możecie wybrać się z magiczną mocą flamastra napełnionego wodą? Na wspaniałe przygody z Muminkiem, Włóczykijem, Ryjkiem i innymi mieszkańcami Doliny Muminków. „W dolinie Muminków. Wodne czary-mary” to mnóstwo ilustracji na podstawie historii o lubianych przez pokolenia małych trollach.

Dolina Muminków. Wodne czary-mary

Publikacja „Cocomelon. Wodne czary-mary” zabierze zaś najmłodszych w świat głównego bohatera, który lubi plażę i kąpiele w wannie. Dzięki odrobinie wody i dołączonemu do książeczki wodnemu mazakowi dzieci dowiedzą się, jakie skarby się kryją na pozornie białych polach. Kolorowanki wodne z pisakiem to niezawodny sposób na dobrą zabawę!

Cocomelon. Wodne czary-mary

Odwiedźcie również Equestrię, którą zamieszkują znane przez wszystkich kucyki. Te urocze i barwne stworzenia będziecie mogli odkryć w książeczce „My Little Pony. Wodne czary-mary”. Dzięki kolorowankom z tej serii nie musisz obawiać się, że podczas zajęcia powstanie ogromny bałagan.

My Little Pony. Wodne czary-mary

„Wesoła kolorowanka”

 „Ale zabawa. Bluey. Wesoła kolorowanka” to nie lada gratka dla fanów kreskówki „Bluey”. Ta książeczka z obrazkami do kolorowania charakteryzuje się dużymi i wyraźnymi obrazkami, ograniczoną do minimum ilością tekstu i szczegółów, dzięki czemu już najmłodsze dzieci mogą kolorować obrazki, bez konieczności czytania poleceń. 

Ale zabawa! Bluey. Wesoła kolorowanka

Śmiało korzystaj z udostępnionych przez nas kolorowanek i baw się z dzieckiem kolorami!

*

Tworząc ten artykuł, korzystaliśmy ze źródeł takich jak: Małgorzata Brodacka, Zabawy plastyczne jako forma autorehabilitacji dziecka – na przykładzie terapii ręki [online]; Sprawozdanie z Seminarium Naukowego „Współczesne tendencje we wspomaganiu rozwoju niemowląt i małych dzieci”, Wydział Studiów Edukacyjnych, Poznań, 5 listopada 2014 roku.