Kolorowanie to nie tylko doskonała zabawa dla dzieci, ale również niezmiernie ważna pomoc w rozwoju malucha. W jaki sposób motywować dziecko do kolorowania? Jakie są najważniejsze zalety takiej zabawy? Odpowiadamy na te pytania! Udostępniamy też różne kolorowanki wraz z pojedynczymi przykładami rysunków do pobrania i wydruku.

Dlaczego warto zachęcać malucha do kolorowania?

Zastanawiasz się, jakie zalety ma kolorowanie? Można wymienić całą ich listę!

  1. Wydłuża czas koncentracji uwagi, czyli pomaga okiełznać to, co dla dzieci stanowi pewien problem. Kolorowanie wiąże się ze skupieniem na rysunku i wykonywanej czynności, a oprócz tego uczy wytrwałości i cierpliwości.
  2. Jest receptą na stres oraz pomocą w walce z trudnymi emocjami. Nie tylko wycisza i uspokaja, ale jest także doskonałym sposobem na rozładowanie napięć emocjonalnych. Może być też sygnałem o tym, w jakim nastroju aktualnie jest maluch. Idealnym rodzajem kolorowanek stworzonym właśnie w tym celu są mandale – rysunki na planie koła. Dodatkowo, poprzez malowanie dziecko, uczy się bawić samodzielnie, a rodzic może w tej chwili odpocząć.
  3. Rozwija wyobraźnię i kreatywność. Aby kolorowanie nie stało się tylko odtwórczą zabawą, należy pamiętać, że malowanka może być bazą do własnego rysunku dziecka. Zachęć malucha do domalowywania na obrazku własnych elementów. Dorysujcie jedzenie w pustym talerzu lub „dopiszcie” zakończenie do historii obrazkowej. Dzięki temu dziecko nauczy się podejmować własne decyzje.
  4. Pomaga w późniejszej nauce pisania i wpływa na ćwiczenie sprawności manualnej oraz rozwijanie motoryki małej (sprawności dłoni i palców). Dzięki kolorowaniu dziecko ćwiczy chwyt narzędzia pisarskiego, staranność, precyzję oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
  5. Jest doskonałą rozrywką i sposobem na nudę. Kolorowanki dostarczają wiele radości i są nieocenioną pomocą w zajęciu dziecka w podróży czy w poczekalni.
  6. Pomaga przygotować się do szkoły. Malując, dziecko poznaje różne kolory i kształty, rozwija pamięć, a także pogłębia swoją wiedzę o otaczającym świecie. Kolorowanki edukacyjne, związane z zainteresowaniami malucha (na przykład mapy, reprodukcje słynnych obrazów czy rysunki techniczne pojazdów), pozwalają przyzwyczaić je do szkolnych zadań.
  7. Inspiruje do tworzenia. Zachęć dziecko do zrobienia własnej malowanki, którą potem może pokolorować ono samo, jego brat czy siostra albo mama czy tata. Możecie też pójść o krok dalej i na podstawie kolorowanki lepić postaci z plasteliny czy modeliny.

To sporo zalet, prawda? Warto jednak pamiętać, że kolorowanki mają pozytywny wpływ na dziecko, o ile idą w parze z innymi formami wspierającymi sprawność manualną dziecka. Badaczka Maria Paula Stasiakiewicz w referacie „Bawienie się i rysowanie we wspomaganiu rozwoju małych dzieci – szkodliwe stereotypy i nieodkryte potencjały” zwróciła uwagę, że podczas malowania kolorowanek dziecko wykonuje dwa najprostsze rodzaje ruchów – ruch wahadłowy i okrężny, jednakże tworząc rysunek spontaniczny, wykonuje ich minimum dwadzieścia. Dlatego bardzo ważne jest, aby rodzic obserwował swoje dziecko i w miarę możliwości zachęcał je do wykonywania własnych rysunków, aby nie ograniczać kreatywności malucha.

Wiesz już, dlaczego warto wprowadzać kolorowanie do codziennych aktywności dziecka. Teraz czas na pytanie…

Jak motywować dziecko do kolorowania?

Grunt to dobrej jakości przyrządy malarskie. Warto wydać trochę więcej na zakup miękkich kredek o intensywniejszych kolorach i odporniejszych na złamanie, aby maluch czerpał z kolorowania jak najwięcej przyjemności. Dlaczego? Badaczka Małgorzata Brodacka dowiodła, że „O wiele większe znaczenie mają dla dziecka wykorzystywane środki plastyczne (farby, kredki, masy plastyczne) i kontakt z nimi niż efekt końcowy, co przemawia za zabawową naturą spontanicznej twórczości plastycznej dziecka”. Właśnie dlatego podsuwaj dziecku atrakcyjne dla niego kolorowanki i pozwól mu wybrać, co chce kolorować.

Motywatorem do kolorowania jest również stworzenie galerii w pokoju małego artysty. Kiedy przyjdzie do Was jakiś gość, wybierz jedno z dzieł i pochwal za nie dziecko. To z pewnością zachęci malucha do dalszego kolorowania!

Daj też dziecku przykład i maluj razem z nim. To wspaniały sposób, aby aktywnie spędzić razem czas. Kiedy zatem decydujesz się na kolorowanki, możesz podsunąć dziecku rysunki, które samodzielnie wydrukujesz – zerknij do wpisu „Koloruj i baw się dobrze”, w którym znajdziesz szereg propozycji z ulubionymi dziecięcymi bohaterami. Warto wspomnieć, że zamieszczone tam kolorowanki zawierają opisy w języku polskim i ukraińskim, każde dziecko zatem znajdzie coś dla siebie.

Świetną opcją są też gotowe zeszyty z kolorowankami – jakie warto znać?

Przykłady kolorowanek, po które warto sięgnąć

W zależności od wieku i potrzeb dziecka, możesz zaproponować mu:

Kolorowanki z serii „Wodne kolorowanie

Spośród książeczek z tej serii z łatwością znajdziecie coś odpowiedniego. Możecie wybierać spośród kolorowanek inspirowanych ulubionymi bajkami malucha albo tych, które bardziej dotyczą naszej codzienności: zwierząt, pojazdów czy zawodów. To świetne ćwiczenie ręki i przyjemna zabawa w poznawanie kolorów, bez konieczności posiadania kredek i obawy o zabrudzenia. Aby ilustracje nabrały koloru, wystarczy odrobina wody i pędzelek. Zakropkowane części stron uruchamiają kolor i odkrywają barwne tajemnice ulubionych bohaterów dziecięcych bajek.

„Wodne czary-mary”

Kartonowe książeczki z dołączonym wodnym flamastrem to idealne wprowadzenie maluchów w świat kolorowanek. Sprawdzą się świetnie jako zabawa w podróży i na wyjeździe. Wystarczy napełnić czystą wodą pisak, aby pod jego wpływem odkrywać ukryte pod białym lakierem elementy ilustracji. Wilgoć z pisaka pozwala odnaleźć maluchowi ciekawe obrazki, a co najlepsze – wystarczy odczekać chwilę, aż lakier wyschnie, aby móc całą frajdę przeżywać ponownie. Po wyschnięciu rysunki znikają i możecie korzystać z nich wielokrotnie. Poręczny format i odpowiedni flamaster sprawiają, że łatwo można zabrać książeczkę ze sobą bez obaw o bałagan i zabrudzenia.

Możecie wybierać spośród książeczek inspirowanych ulubionymi animacjami. Wciąż pojawiają się nowe pozycje z serii „Wodne czary-mary”, dzięki czemu sprostasz każdej dziecięcej fascynacji.

Gdzie możecie wybrać się z magiczną mocą flamastra napełnionego wodą? Na wspaniałe przygody z Muminkiem, Włóczykijem, Ryjkiem i innymi mieszkańcami Doliny Muminków. „W dolinie Muminków. Wodne czary-mary” to mnóstwo ilustracji na podstawie historii o lubianych przez pokolenia małych trollach.

Dolina Muminków. Wodne czary-mary

Odwiedźcie również Equestrię, którą zamieszkują znane przez wszystkich kucyki. Te urocze i barwne stworzenia będziecie mogli odkryć w książeczce „My little pony. Wodne czary-mary”. Dzięki kolorowankom z tej serii nie musisz obawiać się, że podczas zajęcia powstanie ogromny bałagan.

My little pony. Wodne czary-mary

„Koloruj i naklejaj”

Proste kolorowanki odpowiednie do potrzeb maluchów powstają w serii Koloruj i naklejaj. Jak wskazuje tytuł – jedna książeczka to aż dwa pomysły na zabawę. Naklejki przedstawiające kolorowane ilustracje mogą inspirować małego artystę i uczyć łączenia kolorów. Kolorowanki, szczególnie te z według wzoru, wspierają rozwój zdolności manualnych i ćwiczą spostrzegawczość dziecka. Niewielkie książki dają mnóstwo zabawy i satysfakcji.

Kolorowanki z serii „Koloruj i naklejaj” zabierają malucha w świat ulubionych bajek: Muminków, Smerfów i wielu, wielu innych. Przestawione szkice są różnorodne, zawierają mniej i bardziej skomplikowane wzory, dzięki czemu dzieci mogą ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności i zapomnieć o nudzie.

„Wesoła kolorowanka”

Lubicie kolorowanki z naklejkami? Świetnie się składa, bo ogromny wybór ciekawych kolorowanek znajdziecie w serii Wesoła kolorowanka z naklejkami. Bajkowe inspiracje, ulubione światy i możliwość kreatywnego doboru barw. Smerfy, Batman, Masz i Niedźwiedź, a nawet Pippi to tylko część spośród wspaniałych towarzyszy zabaw. Wszyscy potrzebują odpowiedniej ręki i trochę uśmiechu, żeby ich życie nabrało barw. Podejmij wyzwanie wspólnych, barwnych przygód z ulubionymi bohaterami.

Śmiało korzystaj z udostępnionych przez nas kolorowanek i baw się z dzieckiem kolorami!

*

Tworząc ten artykuł, korzystaliśmy ze źródeł takich jak: Małgorzata Brodacka, Zabawy plastyczne jako forma autorehabilitacji dziecka – na przykładzie terapii ręki [online]; Sprawozdanie z Seminarium Naukowego „Współczesne tendencje we wspomaganiu rozwoju niemowląt i małych dzieci”, Wydział Studiów Edukacyjnych, Poznań, 5 listopada 2014 roku.