Święta zbliżają się wielkimi krokami. Nic dziwnego, że po głowach krążą nam bombki, choinki, wigilijne potrawy i listy prezentów. Co jednak zrobić, aby przygotowania nie stały się koszmarem i nie zdominowały tego wyjątkowego czasu? Podpowiadamy, jak przygotować się na święta z rodziną i nie zwariować od grudniowej gorączki.

Co zrobić, by święta z rodziną były naprawdę spokojne?

Slow święta z rodziną – zacznij od planu

Po pierwsze – usiądź na chwilę, weź głęboki oddech i… kartkę, i długopis. Na spokojnie zastanów się, co trzeba przygotować na święta i czy rzeczywiście trzeba ? Może okazać się, że mycie okien wcale nie musi figurować w twoich zapiskach. Na swojej liście ustal też priorytety – rzeczy, które są konieczne do zrobienia, te, które są mniej ważne, oraz te spod znaku „jeśli nie zdążę nad tym zapanować, nic się nie stanie”.

Pomyśl też o jedzeniu. Większość produktów potrzebnych do przygotowania świątecznych potraw możesz kupić z dużym wyprzedzeniem. Unikniesz kolejek i nerwowo spędzonego czasu w sklepie. A może nie musisz wszystkich dań przygotować samodzielnie? Dobrym pomysłem może okazać się wsparcie (szczególnie w tym czasie) lokalnej gastronomii i zamówienie części potraw (albo nawet wszystkich!) z pobliskiej restauracji czy baru.

Najważniejsze: bycie razem

Cokolwiek znajdzie się na w Twoim planie pod tytułem „Spokojne święta z rodziną”, nie zapomnij o najważniejszej rzeczy. Na honorowym miejscu na liście, z trzema wykrzyknikami, wpisz słowo – MIŁOŚĆ. Ważne, aby sprzątanie, zakupy i gotowanie nie przesłoniły tego, że święta i same przygotowania do nich to przede wszystkim czas, który możemy spędzić razem.

Żeby jak najwięcej czasu wykorzystać na wspólne, rodzinne aktywności uwzględnij w przygotowaniach najmłodszych członków rodziny.

Jak przygotować dziecko do świąt i ich organizacji?

Warto wytłumaczyć dziecku, dlaczego święta są wyjątkowe i po co w taki sposób się do nich przygotowujemy. Jeśli pociecha zrozumie, po co to „całe zamieszanie”, z pewnością będzie chciała pomóc. Pozwól maluchowi zaangażować się w przedświąteczne zadania!

Inspiracji do tego, w jakie przygotowania możesz zaangażować dziecko, znajdziesz w książeczce „Basia i Boże Narodzenie”.

Przygotujcie razem ozdoby na choinkę (może zrezygnujcie całkowicie z tych gotowych) – niech tym roku będzie unikalna! Basia z rodzeństwem przygotowywała też pierniczki, a nawet uszka! Lista wspólnych zadań może być naprawdę długa, a pomoc dzieci nieoceniona. I nie zwracaj uwagi na to, że choinka nie będzie w tym roku tylko w jednej tonacji kolorystycznej, a pierniczki będą trochę krzywe. To nie o to chodzi w świętach w stylu slow ?

Pomysł na świąteczne rozmowy? Pokaż dziecku, że także w innych kulturach występują różne ważne święta, a każde z nich ma jakieś tradycje – ciekawe przykłady znajdziesz w artykule „Nie tylko Boże Narodzenie – o ważnych świętach w różnych kulturach

Dobrą przedświąteczną lekcję nieoceniona Basia daje także w książeczce „Basia i zwierzaki”.

Basia i zwierzaki - Zofia Stanecka

Cała kuchnia ubrudzona buraczkami na barszcz? Niepozmywane naczynia i pierwsze oznaki nerwowej atmosfery, która nieuchronnie prowadzi do kłótni? To właśnie najlepszy moment na zrobienie z dziećmi ozdób z papieru ? Poznajcie tę historię i przekonajcie się, że warto czasem odpuścić i pozwolić sobie na nieidealne święta.

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się też wiele tradycji i niezwykle pobudzających wyobraźnię ciekawostek. Jedną z nich jest rzekome mówienie przez zwierzęta ludzkim głosem w wieczór wigilijny. Co powiedziałyby dzieciom? Przeczytajcie tutaj „Co powiedziałyby dzieciom zwierzęta, gdyby mogły mówić?” i pomówcie o tych postulatach ?

A co jeśli w tym roku z powodu pandemii nie będzie z Wami starszego pokolenia? Dobrym pretekstem do porozmawiania o zdrowiu dziadków może być książka „Basia i dziadkowie”. Jeśli wytłumaczysz dziecku powód ich nieobecności, na pewno łatwiej się z tym pogodzi. Nie zapomnijcie jednak do nich zadzwonić i choćby w ten sposób spędzić z nimi czas!

Życzymy wspaniałych (może nieidealnych), spokojnych świąt z rodziną!