Planujesz wakacje z dzieckiem nad wodą? Przedstawiamy zasady, które pomogą Wam nie tylko odpocząć i miło spędzić czas, ale przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo dzieci nad wodą. Kluczem jest edukacja dziecka i odpowiedni nadzór rodzica. Przeczytaj, co musisz wiedzieć!

Wakacje z dzieckiem nad wodą – dlaczego to dobry pomysł?

Wielu z nas stawia na wakacje z dzieckiem nad wodą. Morze, jezioro czy nawet rzeka, to doskonałe miejsca do relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Aktywności w tych miejscach też jest całkiem sporo. Można zażywać morskich kąpieli, poznawać podwodny świat dzięki nurkowaniu, budować zamki z piasku na brzegu, wypożyczyć rowerek wodny lub pływać kajakiem.

Jeśli chcesz pokazać swojemu maluchowi, ile atrakcji czeka na niego nad wodą, warto sięgnąć po książeczki opisujące nadmorskie przygody. Publikacja „Na plaży” z serii „Zabawa i przygoda” przedstawia historyjkę dziewczynki, która spędza dzień na plaży wraz ze swoim pieskiem. Czas uprzyjemnia jej szukanie muszelek, robienie babek z piasku i kąpiel w wodzie. Nie ma miejsca na nudę! Wczasy nad wodą z dzieckiem to zatem doskonały pomysł! Gotowi na takie przygody?

Bezpieczeństwo dzieci nad wodą – jak o nie zadbać?

Bez względu na to, czy wybierzemy się na piękną plażę w cieszącym się popularnością nadmorskim kurorcie, czy będziemy odpoczywać na brzegu rzeki znajdującej się w pobliżu domu lub nad położonym pośród leśnej głuszy jeziorem – zasady bezpieczeństwa nad wodą dla dzieci pozostają takie same.

Planujesz wakacje z dzieckiem za granicą? Pamiętaj, że dla pociechy to będzie spore przeżycie, dlatego przygotujcie się odpowiednio do wyjazdu.

Jak bezpiecznie spędzić wakacje nad morzem? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, które pozwolą Ci zadbać bezpieczeństwo dzieci nad wodą.

Zasady bezpieczeństwa nad wodą dla dzieci

Oto 9 zasad, które pomogą zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo nad wodą i cieszyć się wakacjami:

  1. Nadzór dorosłego – dziecko powinno zawsze przebywać pod opieką dorosłego, czy to w wodzie, czy na brzegu. Od tej reguły nie ma odstępstw.
  2. Kąpiel w wyznaczonych obszarach – upewnij się, że plażowanie odbywa się w dozwolonym i bezpiecznym miejscu (np. strzeżone plaże, baseny z ratownikiem, wyznaczone strefy wodne). Zawsze stosuj się do poleceń ratownika.
  3. Unikanie wchodzenia do wody zaraz po jedzeniu – odczekajcie co najmniej 1–2 godziny.
  4. Nauka pływania – zadbaj o to, by dziecko oswoiło się z wodą i w miarę możliwości opanowało podstawowe umiejętności w zakresie pływania. Zwiększą one pewność siebie malucha podczas kontaktu z wodą i zapewnią całej rodzinie bezpieczne wakacje nad morzem.

Doskonałą zachętą do nauki pływania jest książeczka „Basia i basen”. Przedstawia ona w lekki, pełen humoru sposób przygody sympatycznej dziewczynki, która tym razem wybrała się z tatą do parku wodnego. Ta lektura to dobry sposób na wstęp do pierwszych zmagań z wodą.

Basia i basen - okładka ksiażki
  1. Ochrona przed słońcem – regularnie sięgaj po krem z filtrem UV, by chronić wrażliwą skórę dziecka przed oparzeniami. Pamiętaj również o nakryciu głowy dla dziecka i okularach przeciwsłonecznych. Maluch nie powinien wbiegać rozgrzany do wody – grozi to szokiem termicznym.
  2. Kontrola czasu w wodzie – sine wargi dziecka lub gęsia skórka to informacja, że organizm się wychładza. W takim przypadku należy jak najszybciej wyjść z wody i się ogrzać.
  3. Nawadnianie się – podczas wysokich temperatur łatwo się odwodnić. Dlatego pamiętaj o zapewnieniu dziecku napojów w odpowiedniej ilości, najlepiej niegazowanej wody. Systematycznie przypominaj dziecku o piciu.
  4. Edukacja na temat bezpieczeństwa wodnego – maluch powinien mieć świadomość, że z wodą nie ma żartów. Zawsze powinien mieć na sobie np. rękawki do pływania, koło lub kapok. Określ też głębokość, do jakiej może się zanurzać (na strzeżonym kąpielisku będzie to najczęściej linia bojek).

Książki uzupełniające wakacje nad wodą

Wakacje to idealny czas na dobrą lekturę. Przedstawiliśmy już dwie pozycje, które świetnie uzupełnią Wasz wypoczynek. Jakie jeszcze książki warto uwzględnić, myśląc o dziecięcym wodnym relaksie?  

Muminki i morze” to historia o muminkowej wyprawie do latarni morskiej. Jakie przygody spotkają stworki w tym czasie? Dowiecie się tego przy lekturze, przy okazji ćwicząc spostrzegawczość, umiejętność liczenia oraz rozpoznawania kolorów i kształtów.

Atrakcje czekają nie tylko na plaży! W głębinach morskich skrywa się niesamowity świat, z którym warto zapoznać pociechę, pokazując mu książeczkę „Ocean” z serii „Niesamowity spacer”.Ruchome, angażujące elementy pomogą dziecku odkrywać fascynujące środowisko meduz, delfinów, żółwi i koników morskich. Czas na bezpieczne nurkowanie!

Sprawdź też: Książki dla dzieci na wakacje

Bezpieczne wakacje nad morzem mają swoje zasady. Pamiętaj jednak, by nie straszyć i nie stresować dziecka. W końcu wakacje to beztroski, pełen radości czas. Pamiętajmy o kojącym wpływie środowiska wodnego na zmysły człowieka i cieszmy się wakacjami w mądry i bezpieczny sposób.