Jakiś czas temu pisałam o początkach naszej przygody z książkami o Muminkach. Fascynacja tymi sympatycznymi trollami w naszym domu nie mija. Mój młodszy syn pozazdrościł bratu i sam zaczął domagać się czytania dłuższych historii o nich. Z kolei moja przyjaciółka postanowiła w świat Doliny Muminków wprowadzić swojego dwulatka. Na szczęście w muminkowej ofercie książkowej znajdzie się coś dla niemowlaka, dwulatka, przedszkolaka, a nawet dla mamy i taty! I każdy czytelnik i czytelniczka, niezależnie od wieku, nauczy się czegoś od Muminków!

Bajki o Muminkach ­– nawet dla dzidziusia – Twoje dziecko może poznawać z nimi świat!

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko od najmłodszych lat zaprzyjaźniło się z rodziną Muminków, Małą Mi, Ryjkiem i Włóczykijem sięgnij po zestaw czterech kartonowych książeczek „Muminki. Bardzo ważne sprawy. Moja pierwsza biblioteczka”.

Książki „Rodzina i przyjaciele”, „Kolory”, „Emocje” i „Pory roku” zamknięte w wygodnym etui, z układanką składającą się z tyłów książeczek są świetnym pomysłem na prezent. Poruszone w nich tematy są bliskie wszystkim maluchom.

Jeśli to pierwsze spotkanie dziecka z Muminkami, czytanie najlepiej zacząć od części zatytułowanej „Rodzina i przyjaciele. To idealna książeczka do pierwszego spotkania z Muminkami! Dzięki niej dziecko pozna Muminka, jego rodzinę i przyjaciół oraz sprawdzi, gdzie mieszkają.

Ich zwyczaje pozna dzięki „Porom roku. Dowie się, że trolle zapadają w sen zimowy i że „jesienią Włóczykij pakuje swój plecak i rusza na południe”. Wydarzeniom z życia bohaterów towarzyszą zmiany w przyrodzie. Są tu wiosenne roztopy, letnie prace w ogrodzie i odlot wędrownych ptaków przed zimą.

Emocje prezentują całą gamę uczuć. Spokojny Włóczykij pociesza smutnego Muminka. Odważna Mała Mi balansuje na wieży z filiżanek. Wszyscy są szczęśliwi, kiedy w końcu mogą być razem. Książeczka pomoże też odpowiedzieć na pytanie, czy ciekawski i zaciekawiony oznacza samo.

„W Dolinie Muminków jest mnóstwo pięknych kolorów!”. Żółte i różowe latawce, pomarańczowy motyl czy fioletowe ubranie Paszczaka to tylko niektóre z nich. Podoba mi się, że w książeczce „Kolory” pokazano różne odcienie. Na przykład: „ubranie Włóczykija jest zielone, a jego namiot jasnozielony”.

Książeczki z serii „Moja pierwsza biblioteczka” mają wygodny format dla małych rączek i bezpieczne zaokrąglone rogi. Lakierowane strony są odporne na zalanie i inne szalone dziecięce pomysły.

Bajki o Muminkach dla przedszkolaka uczą dedukcji i logicznego myślenia

Muminki – bajka dla dzieci bawiących się w detektywa? Czemu nie!

Jeśli Twoje dziecko lubi już nieco dłuższe historie, na pewno spodobają mu się tajemnicze opowieści z książki „Muminki. 3 bajeczki przed snem”. Zwłaszcza że jej okładka świeci w ciemności! Ze stolika na werandzie znika słoik dżemu truskawkowego. Muminek i Ryjek wcielają się w rolę detektywów, do czego inspirują czytelników i czytelniczki. Do złodzieja najłatwiej dotrzeć po śladach. Okazuje się jednak, że czerwonych śladów w Dolinie Muminków jest całe mnóstwo. Są na toaletce Panny Migotki, prowadzą do warsztatu Too-tiki, a nawet do groty Bobka! Jednak wygląda na to, że żadna z podejrzanych osób nie jest winna. Kiedy w końcu udaje się rozwiązać zagadkę, Muminek i Ryjek z radością szukają nowych okazji do prowadzenia śledztwa. Jako Detektywi z Doliny Muminków rozwiązują tajemnicę zaginionej walizki ciotki Jonki i zniknięcia perłowego naszyjnika Filifionki. Co szalenie ważne, za każdym razem okazuje się, że w istocie nikt nie miał złych intencji. Przedmioty giną w wyniku zabawnych zbiegów okoliczności. Nie ma tu więc elementu strachu, jest jedynie tajemnica. Słuchając uważnie historii i śledząc ilustracje, dziecko może pomagać bohaterom rozwiązać zagadki. To świetny trening uważnego słuchania i ćwiczenie dedukcji.

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczona jest ta książka? Dwuletni synek mojej przyjaciółki od kilku tygodni prosi, żeby mu ją czytać w całości dwa razy z rzędu. A w ciągu dnia chowa się z nią pod kołdrę, żeby podziwiać świecącą okładkę. Uwielbia ją też mój czteroletni syn, który dba o to, żeby przed zgaszeniem światła okładka została porządnie naświetlona. Z kolei mój sześciolatek chętnie doskonali z nią umiejętność czytania. Duża bezszeryfowa czcionka, spore odstępy między wersami, nie za wiele tekstu na stronie i duże ilustracje sprawiają, że jest to idealna książka dla dzieci, które zaczynają czytać samodzielnie.

Ciepłe Opowiadania z Doliny Muminków na różne okazje

Muminki to ciekawskie stworzonka. Dużo w nich dziecięcego entuzjazmu, spontaniczności, zamiłowania do zabawy. Ich życie toczy się w rytmie zmieniających się pór roku. Spanie i leniuchowanie lubią tak samo jak przygody i poszukiwanie skarbów. Dbają o siebie nawzajem i są wyrozumiałe. Wszystkie ich oblicza dziecko pozna dzięki książkom z serii „Opowieści z Doliny Muminków”, które właśnie ukazały się nakładem wydawnictwa HarperKids. Wśród bohaterów i bohaterek krótkich historii, napisanych na podstawie opowiadań Tove Jansson, każde dziecko znajdzie postać, z którą może się utożsamiać. Przygody Muminków są też świetnym punktem wyjścia do rozmów na wiele ważnych tematów.

Wspaniałą opowieścią na zimę jest „Muminek i pierwszy śnieg”, w której mały, sympatyczny troll zmaga się z tęsknotą za Włóczykijem. Zimą muminki zazwyczaj zapadają w dłuuuuugi sen, a Włóczykij wędruje na południe. Czy podczas swoich podróży będzie pamiętał o swoim przyjacielu i tęsknił za nim równie mocno? To historia tak pełna ciepła pokazująca, jak wiele może znaczyć dla nas dobry przyjaciel.

Z kolei moja ulubiona opowieść z tej serii to „Muminek i gwiazdka z nieba”, w której bohater znajduje w stawie świecący kamyk. Wygląda na to, że to gwiazda, a to znaczy, że ma moc spełniania życzeń. Muminek długo zastanawia się, o co poprosić, a wszystkie jego pomysły dotyczą nie jego samego, ale bliskich, którym mógłby sprawić radość.

Ta warta naśladowania cecha Muminka widoczna jest też w książce „Muminek i księżycowa przygoda”, w której troll wykazuje się wielką odwaga i nurkuje głęboko, żeby znaleźć skarb dla Panny Migotki.

Muminek i zaginiona luneta” to jedna z tych książeczek, do których chce się wracać – urzekają delikatne ilustracje i emocje, jakie towarzyszą małemu trollowi, który wyczekuje na powrót przyjaciela. Kiedy pożyczona luneta (którą chciałby wypatrywać Włóczykija) znika, nie wie, co zrobić – ale codziennie uczymy się radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, podobnie jak muminki! Ta bajka dla dzieci świetnie wprowadza temat emocji, przyjaźni i innych spraw ważnych nie tylko dla małego człowieka.

Muminek i zaginiona luneta – okładka książki

Z kolei w opowiadaniu „Muminek i złoty liść” robi wszystko, żeby zdobyć złote liście dla wszystkich uczestników Jesiennego Balu – tylko po to, żeby sprawić im przyjemność. Relacje z innymi są niezwykle ważne dla Muminka, który dla bliskich przełamuje swoje obawy i zwyczaje. Widzimy to doskonale w książeczce „Muminek i mały duch”, w której dziwne dźwięki utrudniają mu nawet zasypianie! Czy na wyspie znajdują się duchy i czy należy się ich bać? Z takimi przyjaciółmi – niekoniecznie.

Muminek i złoty liść – kładka książki
Muminek i mały duch – okładka książki

Warto podkreślić, że na co dzień Muminek nie należy do najodważniejszych. Dużo w nim ostrożności i wątpliwości. Kiedy jednak chodzi o przyjaciół, gotów jest podjąć ryzyko, opuścić ciepłe łóżko i ruszać na ratunek. Tak jak w książkach „Muminek i Święto Lodu” czy „Muminek i wiosenna niespodzianka”.

Muminek i Święto Lodu – okładka książki

Muminki dla nastolatków i dorosłych?

Z Muminków nie wyrasta się nigdy!

Sama Tove Jansson tworzyła opowieści o Muminkach również dla dorosłych. Jej komiksy przez wiele lat ukazywały się w dzienniku Evening News. Był to wówczas największy dziennik świata, który codziennie czytało 20 milionów osób! Komiksy z tej serii ukazały się nakładem wydawnictwa Egmont. Po Muminki w tym wydaniu sięgam chętnie, kiedy dzieci są już w łóżkach po lekturze swoich ulubionych opowieści.

Jeżeli czasem poczułaś lub poczułeś wyrzuty sumienia, zastanawiając się, czemu nie zawsze jesteś takim rodzicem jak rodzice Muminka, to przepastne wydanie pozwoli Ci się ich pozbyć. (No dobrze, przyznam, że Mama Muminka wciąż zachowuje anielski spokój, nawet wtedy, kiedy wydaje się, że powinna jakoś zareagować na wybryki Tatusia). Tata Muminka nie stroni od alkoholu, miewa kaca i jest nieodpowiedzialny. Ryjek jest drobnym oszustem. Panna Migotka jest próżna. Bohaterowie kłócą się, zdarza im się przeklinać. W dalszym ciągu to jednak ciepłe, okraszone sporą dawką humoru opowieści, w których starsi czytelnicy znajdą wiele ukrytych treści i odkryją Muminki na nowo. Piękne wydanie to idealny pomysł na prezent dla nastolatków i dorosłych, którzy wychowali się na opowieściach o Muminkach. Koniecznie sprawdźcie wszystkie tomy!