Nadszedł wrzesień, a wraz z nim codzienne obowiązki. Jeśli już tęsknicie za wakacjami, mamy na to radę! Dzięki książkom możecie podróżować bez ruszania się z domu! Co czytać dziecku jesienią, by mogło oderwać się od szarej rzeczywistości? Podpowiadamy!

Książeczki edukacyjne o świecie – dlaczego warto?

Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Wycieczki zaznajamiają z nowymi kulturami czy tradycjami. odwiedzone miejsca pozwalają lepiej zrozumieć historię, a doświadczenie różnorodności świata poszerza także horyzonty. Podróże często wiążą się jednak z dużymi kosztami, koniecznością znajomości języka, ale przede wszystkim zabierają czas. Pierwsze podróże z dzieckiem wymagają też niemałych przygotowań. Trudno też na długie wycieczki pozwolić sobie w roku szkolnym.

Na szczęście książki mają niesamowitą moc! Dzięki nim można przenieść się wszędzie. Historie o wróżkach i smokach otworzą Wam portale do światów fantastycznych. Z kolei książeczki edukacyjne o świecie realnie istniejącym przeniosą Was do najodleglejszych zakątków świata. Takie książkowe podróże mogą wiele nauczyć!

Geografia dla najmłodszych – podróże dla dzieci, które jeszcze nie czytają

Czy maluch, który jeszcze nie opanował sztuki czytania, może poznawać świat z pomocą książek? Oczywiście! Wystarczy sięgnąć po książeczki dostosowane do jego wieku. W Akademii Mądrego Dziecka jest ich cała masa.

Co powiecie na zapachy z odległych zakątków świata? Czy ich poznanie jest możliwe dzięki książkom? Ze zwykłymi byłoby trudno, ale HarperCollins przygotowało dla Was wyjątkowe, pachnące książeczki!

W serii „Moja pachnąca książeczka z kolorami” znajdziecie „Zapachy świata”. Dzięki niej Twoja pociecha dowie się, z jakimi zapachami mogą kojarzyć się odległe zakątki globu. Kokos z dalekich wysp, curry rodem z Indii i prowansalska lawenda – który z nich Twój maluch najbardziej polubi?

Książkowe propozycje dla starszaków (i nie tylko)

W niesamowite miejsca zabiorą najmłodszych książki edukacyjne o świecie „Tu jest nasz dom” i „Jak dawniej żyły dzieci”. Pierwsza z nich to opowieść o 20 dzieci mieszkających w różnych miejscach świata. Każde z nich opowiada o swoim codziennym życiu i otoczeniu. Dzięki tej bogato ilustrowanej książce starsze i młodsze dzieci mogą zobaczyć, zarówno jak to jest mieszkać w dużych miastach: Wenecji, Pekinie czy Nowym Jorku, jak i łatwo przeniosą się w mniej znane rejony – do Boliwii, Kambodży czy na wyspę na Oceanie Spokojnym. Czytelników czeka też wyprawa do Turcji, gdzie Esrin prezentuje Skalne Domy Kapadocji – jedyne miejsce na świecie, gdzie domy wykute są w skałach! Miłośników zimowych klimatów z kolei zachwycą ciekawostki z chłodnej i Alaski czy północnej Norwegii.

A gdyby tak wybrać się w podróż nie tylko w przestrzeni… ale też w czasie? Dzieciom zainteresowanym historią mnóstwo radości i rozrywki dostarczy książka „Jak dawniej żyły dzieci”. Pozwala ona nie tylko odwiedzić różne miejsca na świecie, ale także zobaczyć, jak toczyło się życie w dawnych czasach. Ta niezwykła podróż dla dzieci rozpoczyna się 15 000 lat p.n.e w okresie paleolitu. Stamtąd mali czytelnicy przenoszą się w miejsca rozwoju starożytnych cywilizacji: do Egiptu, Mezopotamii czy Meksyku. Albo na północ – gdzie mieszkali dzielni wikingowie. W książce czeka wiele ciekawostek związanych z historycznymi regionami – np. jakie ubrania nosili ich mieszkańcy? Czym różni się kemari, gra popularna w Japonii, od współczesnej piłki nożnej? Dlaczego wikingom często psuły się zęby? Jak Olmekowie budowali wielkie kamienne rzeźby? Nasi przewodnicy chętnie opowiedzą, jak wyglądało życie w dawnych czasach.

Jak dawniej żyły dzieci

Kolejna świetna, edukacyjna propozycja to „Biblioteczka Montessori. Świat” – Twoje dziecko będzie się doskonale bawić, jednocześnie się ucząc. Zestaw pozwoli mu poznać wszystkie kontynenty – pociecha dowie się, gdzie leżą, czym się charakteryzują i jakie kultury czy języki na nich występują. To też świetny pretekst, by porozmawiać o różnorodności świata. Dla starszych dzieci zestaw będzie też świetnym wsparciem w nauce geografii.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o sprawdzonym antidotum na deszczowe, jesienne dni (bo jak wiadomo, to wciągająca książka czytana w ciepłym domu 😊). Zastanawiasz się, co zaproponować swojemu małemu czytelnikowi na najbliższe miesiące? Albo co czytać dziecku jesienią na głos? Mamy dla Was odlotową propozycję!

Hania Humorek. W osiem i pół dnia dookoła świata” poprawi Wam humory w nawet najbardziej słotne dni. Książka to świetny wybór dla dzieci, które już radzą sobie z czytaniem. Duże litery ułatwią zmagania z tekstem, a ilustracje urozmaicą lekturę, ale nie będą jej zakłócać. Dodatkowo dziecko poczuje, że czyta już „dorosłą” książkę, w której dominuje tekst, z czego na pewno będzie dumne.

Dokąd Hania Humorek zabierze swoich czytelników? Wszędzie 😊 Poznacie mieszkańców i ich zwyczaje z najróżniejszych zakątków świata. Co charakterystycznego wiąże się z Wielką Brytanią, Rosją czy Włochami? Jak powiedzieć „dzień dobry” po francusku? Co można zjeść w Jemenie? Tego wszystkiego dowiecie się od Hani i jej kolegów z klasy.

A może jesienne lektury zainspirują Was do zaplanowania przyszłorocznych wakacyjnych wojaży? Gdzie chcielibyście pojechać?