Samochód, samolot, pociąg, statek czy choćby tramwaj. Przemieszczanie stało się nieodłączną częścią naszego życia. Warto już od najmłodszych lat uświadamiać dziecku, czym jest transport i jak funkcjonuje, tak aby mogło bez strachu, świadomie i bezpiecznie korzystać ze środków komunikacji.

Krok pierwszy – podróże w wyobraźni i nauka podstawowych pojęć

Naukę o podróżowaniu i środkach komunikacji warto rozpocząć już od najmłodszych lat – sięgnijcie po książeczki i kolorowanki pokazujące rozmaite pojazdy. Dobrą propozycją będą książeczki interaktywne dla dzieci, które dzięki ruchomym elementom jeszcze bardziej zaangażują dziecko – „Pierwsze słowa. Pojazdy” zapoznają maluszka z najczęściej spotykanymi czterokołowcami.

Pierwsze słowa. Pojazdy

Starsze dzieci chętnie sięgną po książeczkę „Pojazdy. Kolorowy świat”. Dowiedzą się z niej, jak pracują i z jakich części składają się koparka, wóz strażacki, łódka i samolot. Więcej pojazdów przedstawi im Tomek – znajomy pociąg – w książeczce „Tomek i przyjaciele. 100 pierwszych słów”.

Oswajanie z pojazdami możesz połączyć z doskonałą zabawą i rozwojem Twojego dziecka. „Pojazdy. Pudełko pełne zabawy” to zestaw zawierający nie tylko książeczkę z transportowymi rymowankami, ale też puzzle. To także świetna propozycja na dłuższą podróż pociągiem lub samolotem – z tym zestawem nuda Wam niestraszna! 😊 Przecież w transporcie trzeba zadbać nie tylko o bezpieczeństwo dzieci, ale też zapobiec ich znudzeniu.  

Czy dzieci zawsze jeździły w samochodzie? Jak przemieszczano się, zanim pojawiły się rowery, auta i samoloty? Jednym z głównych środków transportu były konie – poznajcie te niezwykłe zwierzęta dzięki książce inspirowanej serialem – „Spirit Riding Free. Nowa kolekcja bajek”. A może nabierzecie chęci na lekcje jazdy konnej? Wtedy już wszystkie środki transportu będziecie mieć w małym paluszku 😊

Ćwiczeń manualnych nigdy za wiele – świetnie bawić się będziecie też z zestawami „Pierwsze origami. Samolot” i „Pierwsze origami. Statek”. A może złożone figurki wykorzystacie do stworzenia własnego portu lub lotniska?

Krok drugi – krótkie podróże i oswajanie malucha ze środkami transportu

Pierwszym krokiem do tego, aby Twoje dziecko chętnie i bez strachu korzystało ze środków komunikacji, jest zapoznanie go ze światem pojazdów. Warto pokazywać mu różne sposoby przemieszczania się, aby dziecko było oswojone z każdym środkiem transportu. W czasie spacerów staraj się pokazywać dziecku różne pojazdy i tłumaczyć, jak funkcjonują.

Korzystajcie też z różnych możliwości komunikacyjnych. Może tym razem pojedziecie do babci pociągiem? A na wizytę u lekarza autobusem lub tramwajem? Dla dziecka taka mini podróż może być wielką przygodą! To także świetna okazja do tego, by wytłumaczyć maluchowi zasady bezpieczeństwa dzieci w transporcie (pilnowanie się rodzica, trzymanie poręczy, ostrożne wysiadanie itp.).

Krok trzeci – gotowość dziecka na długą podróż

Krótkie, miejskie wycieczki todoskonałe przygotowanie przed dłuższą podróżą, np. na wakacje. Dobrze jest stopniowo wydłużać czas spędzony w tramwaju/pociągu/samochodzie by sprawdzić, jak maluch zareaguje na taką sytuację. Jeśli przyjmie to ze spokojem, a dodatkowo wyjaśnisz mu, że czas przemieszczania się będzie długi, ponieważ jedziecie w odległe miejsce, to znak, że jest gotowy zostać małym podróżnikiem

Twoje dziecko boi się latać?Poszukaj takiej okazji do oswojenia go z samolotem, która nie będzie wiązała się ze stresem. Zróbcie wycieczkę na lotnisko tylko po to, żeby pooglądać samoloty, pomachać odlatującym – to pomoże przezwyciężyć strachy. Aby nie rzucać się od razu na głęboką wodę i zagraniczny lot, zacznijcie od krótkich lotów krajowych, np. nad morze. Dzięki temu przekonasz się, jak dziecko znosi lot, a czas podróży nie będzie długi.

Do oswajania malucha z lotniskiem i podróżą samolotem doskonale sprawdzi się książeczka „Dzień dobry samolociku! Pierwsze bajeczki”. Dzięki przesuwanym elementom dziecko będzie mogło pomóc w zapakowaniu walizek do luku bagażowego czy wydłużyć biały ślad ciągnący się za lecącym samolotem. Zobaczy postać pilota, który zadba o bezpieczną podróż, a także chmury i ptaki, wśród których porusza się samolot.

Jeśli nadarzy się ku temu okazja, warto również spróbować podróży morskiej, np. krótkiego rejsu statkiem podczas pobytu nad morzem. Dla dziecka może być to wyjątkowa atrakcja i pretekst do zabawy w marynarza czy piratów.

Historia transportu dla ciekawskich

Starsze dziecko, zafascynowane już różnymi środkami transportu, z pewnością będzie chciało odkryć więcej sekretów tego świata. Niezwykle ciekawą historię lotnictwa przedstawi Wam książeczka „Ale samoloty! Odlotowe historie lotnicze”. To świetna propozycja także dla tych dzieci, które marzą o tym, by kiedyś wzbić się w przestworza i zostać pilotem! Z tej publikacji dowiedzą się, że dla marzeń nie ma żadnych ograniczeń!

Podobnie inspirująca może być opowieść o samochodach – także tych produkowanych w Polsce – więc koniecznie sięgnijcie także po „Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe”.

By dobrze zrozumieć funkcjonowanie środków komunikacji i najróżniejszych pojazdów warto dotrzeć do źródeł. Skąd pomysł na helikopter, łódź podwodną i koparkę? W konstrukcji tych maszyn pomogły ludziom zwierzęta! W jaki sposób? Dowiecie się z książeczek wydawnictwa HarperCollins „Niesamowite zwierzęta. Maszyny 1” i „Niesamowite zwierzęta. Maszyny 2”.