Ludzkie ciało to jeden z tematów fascynujących większość dzieci. Prędzej czy później Ty także zetkniesz się z pytaniami o budowę ciała człowieka. Możesz mieć pewność, że będą mieć różny stopień trudności. W końcu dzieci słyną ze swojej ciekawości, a ta niejednemu dorosłemu sprawiła problem. Skorzystaj z naszych wskazówek, jeśli zastanawiasz się, jak wytłumaczyć dziecku części ciała. 

Ciało człowieka dla dzieci – przede wszystkim język

Niezależnie od tego, jak dokładną wiedzę posiadasz na temat ludzkiego ciała, rozmowę na ten temat z dzieckiem musimy dostosować do etapu jego rozwoju. Maluchy nie będą potrzebowały dokładnych anatomicznych i fizjologicznych szczegółów na temat działania poszczególnych organów. Ważniejsze będzie przekazanie ogólnych informacji na temat tego, za co one odpowiadają i po co je mamy

Chcąc odpowiedzieć dziecku np. na pytanie o to, po co nam włosy w nosie, wystarczy, że wytłumaczymy, że ich zadaniem jest wyłapywanie brudu i zanieczyszczeń z powietrza, tak by jak najmniej dostało się do płuc. 

Czy wiesz, że… przekazując informacje w prosty sposób, zaspokajamy ciekawość dziecka i rozbudzamy jego zainteresowanie? Zbyt skomplikowany czy naukowy język sprawi, że dziecku może być trudno zrozumieć, o czym opowiadamy, a tym samym szybko może zrazić się do zdobywania wiedzy o ludzkim ciele. 

Książka o ciele człowieka dla najmłodszych dzieci

Nasze ciało to coś, z czym mamy do czynienia od najmłodszych lat, nawet jeśli niekoniecznie zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego też nazwy części ciała mogą być jednymi z pierwszych słów, jakich uczy się dziecko

By ćwiczyć mowę i rozpoznawanie części ciała człowieka warto sięgnąć po książeczkę „Moje Ciało. Pierwsze słowa” z serii Akademia Mądrego Dziecka od wydawnictwa HarperCollins. Dedykowana dzieciom do 2-3 roku życia, pozwala maluchom poznać słowa związane z ciałem. Spróbujcie nazwać wspólnie części twarzy!

Kolorowe ilustracje skupiają wzrok dziecka, a ruchome elementy sprawiają, że czytanie książeczki staje się jeszcze ciekawsze. Te ostatnie dostarczają dodatkowych okazji do ćwiczenia motoryki małej. 

Ciało człowieka dla dzieci – jak rozmawiać o tym, w jaki sposób działa

Jednak pytania o ciało człowieka będą dotyczyć nie tylko jego budowy, ale także tego, jak funkcjonuje. A to może budzić więcej wątpliwości – w końcu nie wszyscy mamy tak rozległą wiedzę anatomiczną. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że zetkniemy się z pytaniami: jak to się dzieje, że śpimy albo jak to możliwe, że zapamiętujemy różne rzeczy

Jeśli Twoje dziecko jest ciekawe tego, jak działa nasz umysł, dobrym pomysłem mogą być dedykowane książki o ciele człowieka dla dzieci. Takie są właśnie dwie pozycje: „Wycieczka po mózgu” i „Co robimy, gdy śpimy”.

„Wycieczka po mózgu” to podróż po zakamarkach naszego umysłu, w którą wybierzemy się w towarzystwie Nerwusa – młodego neurona. Jego zadaniem jest zdobycie wiedzy na temat działania umysłu, tak by mógł zdecydować, co chce robić, gdy dorośnie. Chętnie zabierze nas ze sobą! Razem z naszym przewodnikiem poznamy inne neurony, odpowiadające za ruch, emocje, myślenie czy przekazywanie informacji. Maluchom zaciekawionym, jak wygląda nasz mózg, czym jest pamięć, czy jak działają zmysły, książeczka dostarczy mu mnóstwo wiedzy i radości. 

Wycieczka po mózgu. Chcę wiedzieć więcej

Kontynuacją opowieści o przygodach Nerwusa jest książka „Co robimy, gdy śpimy” poświęcona temu, co dzieje się w naszym mózgu, kiedy odpoczywamy po całym dniu. Dlaczego w ogóle trzeba odpoczywać? Jak powstają sny? Po co nam koszmary? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi szukać będzie Nerwus. Gotowi na kolejną wyprawę? Ta książka o ciele człowieka dostarczy odpowiedzi nawet najbardziej dociekliwym maluchom. 

Co robimy gdy śpimy. Chcę wiedzieć więcej

Trudne zagadnienia związane z działaniem naszego mózgu opisane zostały w prostym, zrozumiałym dla dzieci języku. Przedstawienie ich jako różnych postaci sprawia, że dzieciom łatwiej jest zrozumieć zachodzące w naszym ciele procesy. 

Dowiedz się także, jakie inne sposoby pomogą wspierać naukę anatomii

Ciekawostki o ciele człowieka

Nasze ciało pełne jest niesamowitych rozwiązań i funkcji. Lepiej pozwoli im się przyjrzeć książka „Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem”. To nie jest zwykła książka o ludzkim ciele. Po pierwsze wiedza o tym, jak działamy, przedstawiona została w formie wierszowanych opowieści. To przyjemna dla ucha praktyka przekazywania wiedzy. Każdy rozdział zakończony jest dodatkową serią ciekawostek dotyczących działania ciała człowieka. Przedstawienie wiedzy w taki właśnie sposób sprawia, że opowieści dobrze sprawdzą się jako element wieczornej rutyny zasypiania

Opowieści 5 minut przed snem. Cuda w ciele

Książka składa się z ośmiu krótkich rozdziałów. Każdy z nich dotyczy innego mechanizmu ludzkiego ciała. Możecie więc dowiedzieć się, jak powstają ludzie, dlaczego śpimy, jak oddychamy, w jaki sposób ludzki organizm potrafi zwalczyć zarazki, po co nam zmysły czy jak z jedzenia powstaje kupa. Treść została dodatkowo wzbogacona pięknymi ilustracjami. Serdecznie polecamy małym odkrywcom zakamarków ludzkiego ciała!