Pierwsze dni w nowej szkole to emocjonujące wydarzenie nie tylko dla samego ucznia, ale i dla całej rodziny! Jak przygotować dziecko do szkoły? Jak zadbać, by było to ekscytujące wydarzenie, na które czeka się z niecierpliwością, a nie dzień, który maluch wolałby maksymalnie odwlec? Jak mądrze wspierać pierwszoklasistę, by przygotować go na wyzwania związane z nowym etapem?

Pierwszy dzień w szkole pierwszoklasisty – im więcej wie, tym lepiej

Nowe miejsca i zadania każdemu z nas dostarczają stresu. Nie inaczej jest w przypadku pierwszoklasistów, którzy po zakończeniu przedszkola będą musieli na nowo odnaleźć się w szkolnych murach. Zmieni się forma prowadzenia zajęć, pojawi się nowa wiedza do przyswojenia, nowa pani, nowi koledzy i koleżanki. Szkoła może znajdować się w innym budynku niż przedszkole, co może także budzić obawy.

Jeśli przed początkiem roku szkolnego jesteście w stanie dowiedzieć się czegoś o nowej szkole, warto to zrobić. Możecie pójść na spacer, by obejrzeć budynek i jego otoczenie, tak by pierwszak choć trochę oswoił się z nowym miejscem. Może ktoś z kolegów Twojego dziecka także wybiera się do tej klasy? Razem raźniej!

Masz też młodsze dziecko? Przeczytaj powinna wyglądać adaptacja przedszkolna

Jak wspierać pierwszaka?

Wizja zbliżającego się pierwszego dnia szkoły może budzić u dzieci różne emocje. Nie zawsze będą one spójne, bo dziecko jednocześnie może być podekscytowane nowym wydarzeniem i obawiać się, jak sobie poradzi w nowym miejscu. To całkowicie naturalne przeżywać sprzeczne emocje.

Pozwól dziecku na przeżywanie wszystkich uczuć. Nie umniejszaj im, nawet jeśli wydają Ci się przesadzone – dla dziecka to wielkie wydarzenie. Nie staraj się przekonać go, że nie ma się czym martwić. Daj znać, że słyszysz obawy dziecka i razem poszukajcie możliwych rozwiązań sytuacji, których pierwszoklasista się obawia.

Zaangażuj swojego przyszłego ucznia w ekscytujące czynności związane z przygotowaniami – wybór plecaka, zeszytów, piórnika, śniadaniówki. Dla dziecka to także duża atrakcja, a małe przyjemności pomogą wzbudzić pozytywne emocje związane z pójściem do szkoły.

Zatroszcz się także o własne emocje, by mądrze wspierać pierwszoklasistę

Dorosły, tak samo jak dziecko, ma prawo do wszystkich emocji. Fakt, że Twoje dziecko właśnie formalnie rozpoczyna naukę, może sprawiać, że czujesz się podekscytowany/a i szczęśliwy/a, ale może też budzić obawy, np. czy maluch na pewno sobie poradzi. To naturalne, szkoła stawia wiele wyzwań, nie tylko związanych z nauką.

Czy wiesz, że…
Duży wpływ na to, jakie emocje będzie przeżywało dziecko w związku z pójściem do szkoły, ma to, jakie emocje przeżywają ważni dorośli w jego otoczeniu?

Bardzo prawdopodobne, że jeśli Ty masz obawy dotyczące tego, jak przygotować dziecko do szkoły, ono nieświadomie będzie wyczuwało klimat podenerwowania i napięcia. Niekoniecznie będzie wiedziało, skąd ono się bierze, ale szybko się mu podda i zacznie odczuwać niepokój. Jak więc Ty jako rodzic możesz poradzić sobie ze swoimi lękami i wątpliwościami? Pokaż swojemu uczniowi, że wierzysz w jego możliwości i jesteś pewny/a że sobie poradzi.

Pierwsze dni w nowej szkole mogą być trudne – bądź na to gotowy/a

Niezależnie od tego, z jakim nastawieniem maluch wyrusza do szkoły, na początku emocje mogą szybko się zmieniać. Kiedy wydarzy się coś fajnego, radość dziecka będzie widoczna. Jednak pierwsze dni mogą przynosić także niespodziewane i nieco bardziej wymagające wydarzenia. Uwzględnij to w swoim planie, by przez pierwsze dni i tygodnie znaleźć czas tylko dla dziecka, by mogło podzielić się z Tobą swoimi emocjami i spostrzeżeniami. To ważne, byście omawiali ewentualne trudności na bieżąco.

Pamiętaj, że przez pierwsze dni w nowej szkole dziecko może być w różnym nastroju. Znajduje się nieznanym środowisku, gdzie może pojawiać się wiele nowych bodźców – to naturalne, jeśli pociecha będzie zmęczona czy marudna.

Chodzenie do szkoły może wiązać się ze zmianami dotychczasowej organizacji. Wprowadź stały rytm dnia, który jest istotny dla poczucia bezpieczeństwa dziecka. Jeśli wcześniej mieliście już wypracowany zestaw porannych zasad np. przed wyjściem do szkoły, warto nadal z nich korzystać. Dają one dziecku poczucie przewidywalności i stałości, tak ważne, gdy w życiu wiele się zmienia. Możecie spisać je na kartce i powiesić w widocznym miejscu, tak by każdy z domowników mógł do niego wrócić.

Jeśli taki plan dotąd nie funkcjonował, poświęćcie czas, by wspólnie z dzieckiem go ustalić i omówić. Dzięki temu nie stanie się kolejną stresującą nowością. Pamiętaj, by zostawić pewien zapas czasowy w trakcie porannego szykowania. Wyjście z domu z pierwszoklasistą nie musi być łatwe, a pośpiech będzie generować dodatkowe napięcie.  

Książeczki edukacyjne – przygotowanie pierwszoklasisty na pierwszy dzień w szkole

Im więcej dziecko będzie wiedziało na temat tego, co czeka go w szkole, tym lepiej. Do tego celu warto wykorzystać książeczki, których ulubieni dziecięcy bohaterowie także przygotowują się do swojego pierwszego dnia w szkole. Ten temat porusza m.in książeczka „Basia i szkoła” od wydawnictwa HarperCollins.

Basia już wcześniej zazdrościła swojemu bratu, że chodzi do szkoły, dlatego sama nie może się doczekać swojego pierwszego dnia. Całkiem inaczej do sprawy podchodzi Antek, który najchętniej w ogóle zrezygnowałby z roli ucznia.

Na szczęście wszyscy mogą liczyć na wsparcie mamy Basi i Janka, która chętnie pokaże im, że szkoła wcale nie musi być taka zła. Opowieść o Basi i jej przyjaciołach pokazuje przyszłym uczniom, że do szkoły można mieć różne nastawienie. To naturalne, że jedni na wieść o początku września cieszą się bardziej, inni mają ochotę uciekać z domu. To dla dzieci ważny sygnał, że emocje, które im towarzyszą, są normalne. „Basia i szkoła” to także historia o tym, że w szkole nie zawsze wszystko nam się podoba, czasem czegoś nie rozumiemy, ale gdy mamy dookoła wspierające osoby możemy poradzić sobie z każdą sytuacją.