Maseczka stała się nieodłącznym towarzyszem naszej codzienności i niestety – pozostanie z nami na dłużej. Jako dorośli wiemy, że naszym obowiązkiem jest jej noszenie, ale jak przekonać do maseczki dziecko? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Dziecko i maseczka

Dziecko od 5 roku życia musi nosić maseczkę na takich samych zasadach jak dorośli. Nawet nam, rodzicom, zajęło trochę czasu, zanim oswoiliśmy się z tą myślą ? Jak zatem wytłumaczyć maluchowi, że maseczka jest konieczna i będzie nam jeszcze długo towarzyszyć?

Przede wszystkim wytłumacz obecną sytuację. Ciężko będzie przekonać dziecko do maseczki bez żadnych argumentów. Przygotuj się więc na spokojną rozmowę o epidemii, jej przyczynach i tym, jak wpływa na nasze życie. Z pomocą przyjdzie Ci książeczka wydawnictwa HarperCollins, której autorką jest włoska wirusolożka – „Dlaczego nosimy maseczki?”.

Bohaterka książeczki Kaja, która również mierzy się z epidemią, dowiaduje się, czym są wirusy, jak wyglądają i jak się rozprzestrzeniają. Rysunki i okienka znajdujące się w książce pomogą lepiej zrozumieć, w jaki sposób przenosi się wirus. Kaja dowiaduje się też, że jednym ze sposobów zapobiegania zarażenia jest zasłanianie nosa i ust. Po przeczytaniu historii Kai Twoje dziecko na pewno szybciej przekona się do maseczki.

Więcej o tym, jak poruszać z dzieckiem temat koronawirusa, przeczytasz tutaj: „Jak rozmawiać z dziećmi o pandemii?

5 kolejnych sposobów, by przekonać dziecko do maseczki

Jeśli powyższe sposoby zawiodą, poniżej przedstawiamy jeszcze kilka, które pomogą oswoić dziecko z maseczką.

Kolorowe maseczki dla dzieci

Pierwszy sprawdzony sposób na zachęcenie malucha do noszenia maseczki to sprawienie mu kolorowej, atrakcyjnej maski. Nasze dzieci lubią się przebierać, więc warto to wykorzystać ? Na rynku obecnie jest naprawdę niezliczona ilość wzorów i kolorów. Może nawet uda Ci się znaleźć maseczkę z ulubionym bajkowym bohaterem Twojej pociechy? Może okazać się, że noszenie takiej osłony dziecko potraktuje jako świetną zabawę.

Wykonajcie własne maseczki

Własnoręczne wykonanie też może okazać się dobrym sposobem, aby przekonać dziecko do noszenia maseczki. Maluch będzie dumny, że sam wykonał (lub pomógł ?) w przygotowaniu osłony przed wirusem i z pewnością będzie chciał ją przetestować. Nie przejmuj się, wykonanie maseczki nie jest takie skomplikowane, a instrukcji w sieci znajdziecie mnóstwo.

Dziecko i maseczka – zabawa w lekarza

Lekarzom maseczki towarzyszą często codziennie, nie tylko w czasie epidemii. Pokaż dziecku zdjęcia np. chirurgów. Wytłumacz, że oni także noszą maseczki, aby nie przenosić na pacjentów drobnoustrojów. Pobawcie się razem w robienie operacji – dziecko dzięki temu przyzwyczai się, że ma maseczkę na twarzy, i nie będzie mieć takich oporów przy jej kolejnym zakładaniu.

Maseczki dla misiów i lalek

Jak jeszcze przekonać dziecko do maseczki? Przygotujcie osłony nosa i ust dla misiów, lalek lub innych zabawek Twojej pociechy. Skoro, wszyscy noszą maseczki, to oni też! Zrobienie takich osłonek okaże się świetną zabawą, a dziecku będzie raźniej, że jego przyjaciele też zasłaniają usta i nos.

Zdjęcia ludzi w maseczkach z całego świata

Przygotuj dla swojego malucha mały pokaz zdjęć. Poszukaj w internecie fotografii osób w maseczkach z całego świata – o różnym kolorze skóry i w różnym wieku. Dobrze, by na zdjęciach były też dzieci. W obecnym czasie na pewno uda Ci się to bez problemu. Pokaż, że nie jesteście osamotnieni w tym, co przeżywacie i że dzieci z całego świata muszą nosić maseczkę. To z pewnością przekona Twoją pociechę, że maseczka to nic strasznego, a że może pomóc uchronić wiele osób przed chorobą.

Pandemia sprawiła, że pracujesz w domu? Poznaj „112 sposobów na to, by zająć dziecko, kiedy pracujesz z domu