Każdy z nas ma jakieś talenty. Niektóre udaje nam się odkryć i wykorzystywać, a o części z nich możemy nie mieć pojęcia. Mają je także nasze pociechy. Odkryj talenty swojego dziecka i wspieraj tak, by nie stały źródłem niepotrzebnej presji i stresu.

Czym są talenty dziecka?

Talentem nazywamy predyspozycje do robienia określonych rzeczy. Oznacza to, że nauka pewnych rzeczy może przyjść nam bez nadmiernego wysiłku. Jednak sam talent nie wystarcza, by być w czymś dobrym – kluczowym elementem jest jego dalsze rozwijanie.

Talenty zazwyczaj kojarzą nam się ze strefą artystyczną (np. plastyczną czy muzyczną) lub sportową. Warto pamiętać jednak, że nie ograniczają się do tylko do tych dwóch dziedzin. Mogą być związane np. z nauką języków, matematyką, logiką czy konstruowaniem. Nasze talenty mogą dotyczyć również radzenia sobie w grupie, np. przewodzenia czy umiejętności wczuwania się w sytuację innych.

Odkryj talenty swojego dziecka

Kluczowym działaniem jest obserwacja działań malucha. Zwracajmy uwagę na aktywności, które szczególnie lubi robić i czyni w nich szybkie postępy. Warto proponować dziecku różne rodzaje zadań tak, by dać mu okazję sprawdzenia się na różnych polach.

Gdy zauważamy, że dziecko przejawia predyspozycje do pewnych czynności, dajmy mu okazje do dalszych ćwiczeń. Pozwoli to sprawdzić, czy dana aktywność jest dla dziecka źródłem radości i nadal chce się w nią angażować.

Talenty dziecka – powszechne pułapki

Wszyscy rodzice chcą dla swoich maluchów jak najlepszego życia i możliwości do rozwoju. Czasem jednak dobre intencje prowadzą do negatywnych skutków. Tak może dziać się wtedy, gdy dostrzegając talent dziecka, zaczynamy naciskać i wywierać presję na dalsze wyniki i postępy. Jeśli aktywność będzie wiązała się dla dziecka ze stresem czy obawą przed zawiedzeniem rodzica, szybko przestanie być tą ulubioną. Talenty odkrywamy dlatego, że dziecko lubi coś robić. Gdy pojawi się presja, może szybko zniechęcić się do lubianej dawniej czynności. Dbajmy o balans między organizowaniem dziecku okazji do rozwijania swoich zdolności a wymaganiem postępów. Mądre wspieranie talentów dziecka to działania pozwalające mu rozwijać jego ulubione aktywności bez zbyt wczesnego i nadmiernego profesjonalizmu.

Czy wiesz, że…
Poważną pułapką identyfikacji talentów jest projektowanie swoich marzeń na dziecko? Rodzic, który sam ma np. przeszłość sportową, może oczekiwać, że dziecko pójdzie w jego ślady. Jeśli dodatkowo u rodziców pojawiają się niespełnione oczekiwania, mogą nieświadomie przelewać je na dziecko i stawiać mu wymagania dotyczące ich realizacji.

W pułapki związane z talentami mogą wpadać nie tylko dorośli, ale i same dzieci. Widząc, że ich koledzy i koleżanki wyróżniają się czymś na tle innych, mogą pojawić się u nich krytyczne myśli na temat samych siebie. Najmłodsi często porównują się między sobą, a gdy w takich zestawieniach wypadają gorzej, łatwo zaczynają w siebie wątpić.

>> Zainteresuje Cię też: Jak chwalić dziecko?

W takich momentach warto podsunąć im pięknie ilustrowaną książkę „Świat chce abyś był sobą”. To wzruszająca historia dzieci, które stanęły przed wyzwaniem zbudowania balonu. Każde z nich podeszło do tego inaczej i właśnie to było wspaniałe! Książka pięknie pokazuje, jak bardzo możemy różnić, a wszystkie nasze talenty są potrzebne.

Co, jeśli dziecko uważa, że ma talentów?

Inspirującą historię o odkrywaniu talentów ma dla nas Ciastko – bohaterka książki „Bystre Ciastko”. Na początku zmaga się z wieloma wątpliwościami – nie odpowiada na pytania tak szybko, jak inne ciastka, myli się w matematyce, robi błędy ortograficzne, a testy kończy jako ostatnia. Mimo że tak bardzo się stara, cały czas martwi się, że jest gorsza. Aż do momentu, gdy Pani Biszkopcik prosi uczniów o przygotowanie czegoś oryginalnego. Nasza bohaterka próbuje i próbuje. Na początku bezskutecznie, ale w końcu odkrywa coś, w czym jest naprawdę dobra. Ciekawi, co to było? Koniecznie przeczytajcie!

A jak z poszukiwaniem swojego hobby i talentu poradziła sobie znana i lubiana Basia? Dowiecie się o tym z książki „Basia i taniec”. To lektura o tym, że by odkryć swój talent, trzeba próbować wielu rzeczy! Ciocia Marta chodzi na taniec brzucha, więc czemu Basia miałaby nie spróbować nauczyć tańczyć swój brzuch? Z kolei Mama ma ochotę nauczyć się flamenco. Czy próby takie próby wymagają odwagi? Sprawdźcie, jak Basia poradziła sobie z nowym wyzwaniem i czy rozpoznała swój własny talent.